terrortámadás;Ankara;

- Újabb ankarai terrorveszély

Washington újra terrorriasztást adott ki a török fővárosra. Az Egyesült Államok figyelmeztetése ezúttal március 20-ra, a tavasz érkezését köszöntő noruz (új nap) ünnepére szól, amelyet a törökök és kurdok egyaránt megünnepelnek. A figyelmeztetés kiterjed az ankarai kormányzati negyedre, középületekre, diplomáciai képviseletekre, katonai övezetekre és forgalmasabb terekre, turista célpontokra, bevásárlóközpontokra és imahelyekre. 

Az amerikai nagykövetség arra kéri az amerikai állampolgárokat, hogy a jelzett napon kerüljék a megnevezett helyeket. A figyelmeztetés azért kapott kiemelt nemzetközi figyelmet, mert a március 13-i, vasárnapi, 37 halálos áldozatot követelő ankarai öngyilkos merénylet előtt is figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok az ankarai kormányzati negyedre. Igaz, akkor is egy forgalmas bevásárlóközpont közelében történt a terrortámadás.

A vasárnapi robbantás kapcsán eddig 11 embert vettek őrizetbe a török hatóságok. A merényletért egyetlen szervezet sem vállalt felelősséget, a vizsgálat még folyamatban van, de Ankara már másnap a Kurd Munkáspártot (PKK), vagy valamely vele szövetséges erőt tette felelőssé és légicsapásokat mért az észak-iraki kurd állásokra. A török kormányfő, Ahmet Davutoglu kedden azt nyilatkozta, „nagyon komoly és majdnem biztos” információkkal rendelkeznek arról, hogy a merényletet a PKK aktivistái követték el. Hivatalos közlések eddig egy nőről és egy még nem azonosított férfiról szóltak, a nőt kurd aktivistának mondják.

Tavaly ősz óta Törökországban több merénylet történt, Ankarában az idén már három terrortámadás, amiből az utolsó kettő egyetlen hónap alatt. A civileket sújtó merényleteket eddig iszlamisták követték el, bár a török kormányzat minden esetben a kurdokat vádolta meg azonnal és légicsapásokat mért iraki, szíriai állásaik ellen is. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a PKK követte el a vasárnapi robbantást, akkor ez lesz az első eset, amikor kurdok civil célpontra támadnak és radikális változást jelez a PKK eddigi taktikájában. A kurdok ugyanis eddig csak katonai és rendészeti célpontokat támadtak.

Hétfőn törökök tüntettek a Taksim téren, a kormányt tették felelőssé, amiért nem tudta megelőzni a támadást. A demonstrációt vízágyúkkal oszlatták fel a rendfenntartók.

Megkezdődött az orosz haderő részleges kivonása Szíriából, miután az orosz államfő a genfi tárgyalások első napjára, hétfőre időzítve bejelentette a meglepetésszerű moszkvai döntést. Vlagyimir Putyin szerint csapataik elérték céljukat, megteremtették a tárgyalások feltételeit. Moszkva a továbbiakban aktívabb szerepet kíván vállalni a politikai rendezés folyamatában. De van-e esély arra, hogy a genfi béketárgyalások sikerrel végződjenek? Jelenlegi helyzetben aligha, hiszen a konfliktusban részt vevő felek még a békekonferencián sem hajlandók szemtől-szemben tárgyalni, az ENSZ különmegbízott közvetít a delegációk között.