Szép Tibor elmondta: a voksolás azért marad el, mert a listaállításra jogosult két szervezet - a "Lungo Drom" Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség, valamint az MCF a Magyarországi Cigányok Országos Fóruma - közül a Lungo Drom nem állított listát, az MCF listájának nyilvántartásba vételét pedig a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) február 22-én visszautasította, mivel a lista bejelentése a hivatkozott törvényes feltételnek nem felelt meg, "így tehát nincsenek jelöltek, akikre szavazni lehetne".
A főjegyző felidézte, a Pest Megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat tavaly december 11-ei ülésén mondta ki feloszlatását.
Emlékeztetett arra: a megyei nemzetiségi önkormányzati képviselők időközi választásán csak azok a nemzetiségi szervezetek állíthatnak listát, amelyek a megelőző általános választáson arra jogosultak voltak, 2014-ben ez a Lungo Drom és az MCF volt.
A törvényben megjelölt határidő lejártáig, február 16-ig azonban a kettő közül csak az utóbbi szervezet nyújtott be listát a területi választási bizottsághoz (tvb), amely nyilvántartásba is vette azt - tette hozzá.
Szép Tibor az NVB határozatának előzményeiről elmondta, hogy az MCF listájának nyilvántartásba vétele ellen egy magánszemély nyújtott be fellebbezést, arra hivatkozva, hogy az MCF a lista február 16-ai bejelentésekor még nem volt jogerősen nyilvántartásba vett jelölőszervezet, ezért a lista bejelentésére nem volt jogosult. Az NVB megállapította: mivel az MCF február 16-án nyújtotta be a nyilvántartásba vételéhez szükséges nyomtatványt, a lista bejelentésekor még nem volt az időközi választásra nyilvántartásba vett jelölőszervezet, így a tvb a listát nem vehette volna nyilvántartásba.
A főjegyző kiemelte: a Nemzeti Választási Bizottság határozata alapján nem lehet megtartani a március 20-i választást, mivel nincsenek jelöltek.
A törvény értelmében legközelebb 2019-ben lehet területi nemzetiségi önkormányzati választást tartani, így Pest megyében addig nem működik területi roma önkormányzat - tette hozzá Szép Tibor.