Menekültkérdés
A Miniszterelnökséget vezető miniszter rendkívül hosszasan taglalta az egyre nehezebbé váló "migránshelyzetet", Magyarország - az EU által is - fenyegetettségét, beszélt a görög-macedón határon kialakult valóban drámai ( leginkább az ott feltorlódott menekülők számára - a szerk.) helyzetről, és miközben rendre ismétlésekbe bocsátkozott, erőteljesen hangsúlyozta a "migránsok" egyre "erőszakosabb" fellépését.
De a vadászatot és a szállodai luxust sem megvető Lázár János összevont szemöldökkel és pattogóan kemény hangon ostorozta azokat a "migránsokat", akiknek van képük egy jobb élet reményében dörömbölni Európa kapuján. Ahogy fogalmazott: ezeknek az embereknek 70-80 százaléka illegális, a megélhetés vonzza a többségüket. A miniszter azt is hozzátette, hogy amíg Szíriában 50 dollárt lehet keresni egy hónapban, míg Németországban 500 eurót is. Lázár szerint komoly kockázatot és fenyegetést jelentenek az egyre agresszívabb illegális bevándorlók, ezért a jövőben is igénybe veszik a honvédség segítségét is a határvédelemben. Ám a kormány jószívű is: a miniszter bejelentette, hogy Magyarország segélyprogramokat is finanszíroz, Szíriában például a britekkel közösen épít egy kórházat.
A vélhetőleg várható kérdést is megelőzve, Lázár János beszélt a korábban Orbán Viktor miniszterelnök által közölt 100 ezer ukrajnai befogadásának ügyére, a miniszter szerint mintegy 100 ezer kárpátaljai magyar hagyta el otthonát, ennyien azért nem kértek menekültstátust.
Orbánt ismétli
Magyarország érdekelt abban, hogy az EU-val vagy anélkül Szíriában a rendezés irányába mozduljanak a dolgok - mondta Lázár. Megismételte a korábban a kormányfő által is mondottakat: a konfliktus okát Szíriában, a helyszínen kell megoldani. "Ha ott támogatjuk őket, ott maradnak, ha pedig itt, akkor idejönnek" - ilyen egyszerű az elv Lázár szerint is.
Terrorveszély - nem nyújtották be a módosítást
Lázár elmondta: azért nem nyújtotta még be a kormány a terrorveszélyhelyzetre vonatkozó hatodik alaptörvény-módosítást, mert nem alakult ki ebben ötpárti konszenzus.
Magyar Nemzeti Bank
Serceghettek az újságírói pennák vagy inkább laptopok, ( a kérdésekre készülve) amikor Lázár János a Magyar Nemzeti Bank ügyéről kezdett el beszélni, a történetet ugyanis a miniszter pillanatok alatt rövidre zárta: a kormánynak nincs dolga ezzel - gyakorlatilag ezt közölte. A magyar kormánynak nem joga és tisztje véleményezni a Magyar Nemzeti Bank státusával kapcsolatban meghozott törvénymódosítást - jelentette ki Lázár, bár azt is jelezte: a jegybank alapítványainak vagyonáról szóló vita végére egyelőre még nem lehet pontot tenni. Ha kell - fogalmazott - Trócsányi László igazságügyi miniszteren keresztül a kabinet kész közreműködni a probléma megoldásában. De a kormány tiszteletben tartja, hogy a parlament milyen jogszabályokat fogad el a központi bank működéséről. Azt, hogy "ami nem magánpénz, az közpénz" Lázár elismerte, de szerinte a közpénzre vonatkozó szabályok lehetnek különbözőek. Az ország pénzügyi biztonsága érdekében igenis lehet korlátozni a közpénzek felhasználásának nyilvánosságát - jelentette ki. Később a miniszter egy újságírói kérdésre hozzátette: a közvagyon jelleg megmarad, de a közvagyon jelleg ettől még korlátozható.
Politikai akció?
A jegybank ellen politikai akció zajlik, mert Magyarország gazdasági sikereiben az MNB-nek nagy szerepe van - mondta Lázár, aki szerint a politika egy része az ország gyengítése érdekében most éppen a jegybankot támadja. Szerinte az MNB dolga, hogy az ország pénzügyi biztonságával összefüggő feladatai egy részét gazdasági társaságon keresztül végzi-e, vagy sem. Az pedig, hogy a jegybank műkincseket vásárol, nem különleges, mert az osztrák jegybank ezerdarabos, hasonló értéktárral rendelkezik, mint az MNB - tette hozzá. De ugyanez van Amerikában is, a FED-nek több ezer darabos műkincsgyűjteménye van - hangzott el.
NVB - Lázár nem kommentál
Jogalkalmazóként az NVB-nek joga van arra, hogy kezdeményezze a vonatkozó törvényi szabályozás felülvizsgálatát, ami pedig a Nemzeti Választási Iroda épületében történt, a kopaszok és a szocialista beadványozó között, az méltatlan Lázár szerint, ezt - mint mondta - senki nem vitatja. A balhé ellenére az NVB által hozott döntést - miszerint Erdősi Lászlóné kérdését hagyták jóvá Nyakó Istváné ellenében - a továbbiakban nem kommentálta. Később azért azt hozzátette, hogy az NVI-nél történtekhez a kormánynak nincsen köze, ezzel kapcsolatban nem fognak egyeztetni Kubatov Gáborral, akihez köthetőek lehetnek azok a kopaszok, akik múlt hét elején megakadályozták, hogy Nyakó István elsőként adhassa le a vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazási kérdését.
MTI Fotó: Bruzák Noémi
Klik
Igen, lesznek változások - ismételte meg a pedagógusok lázongása, vagy inkább öntudatra ébredése óta már többször hangoztatott ígéretet a miniszter, de ezt ő is a Köznevelési Kerekasztal ülésein elhangzottak alapján tartja megvalósíthatónak. Tájékoztatása szerint hat munkacsoportban zajlik a köznevelés rendszerének átalakítása. Lázár azt is elmondta, hogy biztosan változik az iskolaigazgatók döntési kompetenciája, de még nincs végleges döntés.
Balog és Fazekas veszélyben?
Lázár reagált a Figyelő hírére, miszerint Balog Zoltán és Fazekas Sándor miniszterek pozíciója nem biztos a kormányban. A kancelláriaminiszter szerint fel sem merült a távozásuk, hozzátéve, hogy Orbán Viktor 2018-ban értékeli majd miniszterei munkáját.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője, Balog Zoltán egyértelműen az oktatás, illetve az egészségügy körüli kálváriák miatt került szorult helyzetbe a miniszterelnök előtt - írja a Figyelő. A lap tudomása szerint a tárcavezetővel informálisan egy éve közölte Orbán, hogy sürgősen tegyen rendet a Klikk háza táján.
Fazekas Sándor is az Orbánhoz fűződő erős kapocs miatt maradhat még a posztján, annak ellenére, hogy őt is sok kritika éri a vidékfejlesztési tárca támogatás elosztási mechanizmusa miatt. Azonban Fazekas egy időben nagy szolgálatot tett Orbánnak, amit a miniszterelnök - szokásához híven - nem felejt - emlékeztet a Figyelő.
Paks - Lázár értékeli Jávort
Az Európai Bizottság nem akarja megakadályozni a paksi atomerőmű kapacitásbővítését, a magyar kormány már megegyezett Brüsszellel a beruházás nyilvánosságával kapcsolatban, a projekttörvény rövidesen az Országgyűlés elé kerül - jelentette a miniszter. Szerinte az elmúlt hetekben felgyorsultak a tárgyalások a tiltott állami támogatásra és a kereskedelempolitikai szerződéskötési jogra vonatkozóan. Beszámolt arról is, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós keret pályázatainak 46 százalékát már meghirdették, s 2017. július 1-jéig valamennyit kiírják. Mindezek ellenére Lázár azt is megjegyezte, hogy nagyra értékeli például Jávor Benedek irodalmi vagy "szélmalomharcát az ügyben."
Gratulált Salgótarjánnak
Gratulált az időközi választási eredményhez Salgótarjánnak a miniszter, és kíváncsian várja, hogy az új polgármester hogyan faragja le a város másfél milliárd forintos adósságát. Azt is mondta, még nem tudni, belefér-e Orbán Viktor programjába, hogy a Modern Városok Program részeként Salgótarjánba is ellátogasson, de nem kizárt. A kormányfő roadshowjával kapcsolatban megjegyezte: Orbán március végén a szocialista Botka László vezette Szegedre látogat majd, az egyeztetést Lázár János személyesen készíti elő - hangzott el.
Megvédte Kósát
Lázár szerint mindannyiunknak van annyi problémája a magyar nyelvvel, mint Kósa Lajos frakcióvezetőnek.
Kitüntetik a Saul fiát?
A miniszter a Saul fiával kapcsolatos újságírói kérdésre közölte: a kormánynak március 15-e alkalmából nincs felterjesztési joga kitüntetés adományozására, de mindazonáltal rendkívüli nemzeti sikernek tartja a kormány a magyar film Oscar díját. Lázár hozzátette: akinek van felterjesztési joga, az viszont ki szeretné tüntetni a Saul fia alkotóit.