Eddigi legjobb formáját futotta a CNN által rendezett vitában Marco Rubio. A republikánus pártvezetés a 44 éves floridai szenátort sokkal szívesebben látná elnökjelöltjeként, mint a provokatív kijelentéseivel, magánszámaival, rasszista vagdalkozásával döbbenetesen nagy közönségsikert arató milliárdost. Rubiónak azonban eddig csak egyetlen "meccset" sikerült nyernie, kiütötte a versenyből egykori mentorát, a volt floridai kormányzót, Jeb Busht. Előválasztáson azonban még nem tudott győzni, s az elkövetkező fordulókban még saját államában, Floridában sem neki áll a zászló. Az egyik tévévitában alulmúlta magát, amikor ugyanazt az Obamát támadó, betanult fordulatot többször is megismételte.
Rubio most mindent bedobott a milliárdos ellen, az első pillanattól fogva támadta Trumpot. Az illegális bevándorlók deportálását támogató milliárdos szemére vetette, hogy olcsó munkaerőként bezzeg jól jöttek számára a bevándorlók. A New York Times nemrégiben ásta elő, hogy Trump 2010-ben ötszáz külföldi munkást foglalkoztatott egy Palm Beach-i klubban, s csak néhány amerikait. A Trump Torony renoválásánál, erről a Washington Post számolt be, történetesen papírok nélküli lengyel vendégmunkások vettek részt a bontásban az 1980-as években. A floridai szenátor felidézte, hogy az ő szülei kubai bevándorlók voltak, a mamája egy floridai szállodában szobalányként dolgozott. "Mi lett volna Trumpból, ha nem örököl 200 milliót az apjától? Órákat árulna a manhattani utcán" - vágta az üzletember fejéhez a szenátor. A milliárdos nem maradt adós az ellentámadással, Rubiót "fojtogatóművésznek", Cruzt "hazugnak" bélyegezte a vitában, de időnként nehezen bírta az össztüzet. A másik oldalról Ted Cruz ezúttal is Trump ideológiai elkötelezettségét vonta kétségbe, cáfolva, hogy "igazi" konzervatív lenne.
Wolf Blitzer, a vitavezetőnem hagyta ki a kényes kérdést Trump adóbevallásaival kapcsolatban, ezt a témát a 2012-es republikánus elnökjelölt, Mitt Romney vetette fel a napokban. Trump azzal védekezett, hogy a cégei auditáláson esnek át, amíg le nem zárul, addig nem tudja kiadni az adatokat.
Sokan hibának tartják, hogy Cruz és Rubio mindeddig egymással hadakozott, hogy megszerezzék Trump mögött a második helyet, de nem támadták elég keményen az éllovas Trumpot. Bármelyik szenátornak könnyebb lenne a dolga, ha már csak kettesben vitázna a milliárdossal, de még mindig öten álltak csütörtökön este a pódiumon. Ben Carson idegsebész és John Kasich ohiói kormányzó alig kapott szót. "Támadjon már valaki engem is" - jegyezte meg reményvesztve Kasich. Az ohiói kormányzó saját államának előválasztásáig ki akar tartani a versenyben.
A The Blaze által verbuvált texasi republikánus fókuszcsoportban 23 résztvevő közül 16-an a floridai szenátort látták győztesnek, Trump 4, Kasich 2, Cruz egy szavazatot szerzett, Carson egyet sem. Az online felmérések ugyanakkor változatlanok, nagy többségben Trumpot teszik az élre a neten kattintgatók. Ezek a felmérések persze kevéssé reprezentatívak. A Wall Street Journal online szavazásán a milliárdost 78 százalék ítélte a vita győztesének.
Egy hete a republikánusok szavaztak Dél-Karolinában, ma a demokraták tartják előválasztásukat. A déli állambeli voksolás nagy kérdése, kitartanak-e az afrikai amerikai demokrata szavazók Hillary Clinton mellett, vagy a magát demokratikus szocialistának valló Bernie Sanders szenátor mellé állnak. A voksolás előtt a New York Times sürgette a volt külügyminisztert, hozza nyilvánosságra a Wall Street-i cégek előtt mondott beszédeinek szövegét. Az előrejelzések Clinton fölényes győzelmét jósolják.