USA;elnökválasztás;pápa;Trump;

- Trump nem neheztel a pápára

Két megmérettetés is lesz ma az amerikai előválasztások sorában: a demokrata elnökaspiránsok a nevadai caucuson, a republikánusok a dél-karolinai előválasztáson ütköznek meg. A republikánusoknál nagyobb az izgalom: Dél-Karolina 1980 óta tévedhetetlenül jósolta meg, ki lesz a párt elnökjelöltje. A felmérések Donald Trump nagy előnyét mutatják.

A milliárdosnak sikerült a középpontban maradnia, különösen, hogy vitába keveredett a mexikói határ lezárásának szándéka miatt őt ostorozó Ferenc pápával. Noha Trump először visszautasította a pápa megjegyzését, miszerint nem keresztény az, aki falat akar építeni a mexikói határon, utóbb visszakozott, s a csütörtök esti közönségtalálkozón már mentegette a katolikus egyházfőt. „A pápa nagyszerű fickó, tetszik a személyisége és amit képvisel” – mondta.

Kevésbé volt gáláns Trump a volt floridai kormányzóval. Jeb Busht ismételten a bátyja, George W. Bush iraki háborúja miatt bírálta. A fogyatkozó reményekkel kampányoló Jeb a fórumon elmondta, ha ő lenne az elnök, ő is ragaszkodna a jogához, hogy jelöltet állítson a legfelsőbb bíróság megüresedett posztjára. John Kasich a közönségtalálkozón talán először vallott arról, mennyire megváltoztatta életét szülei elvesztése (korán, autóbalesetben hunytak el). Ohio állam kormányzója tudatta: egyelőre nem száll ki a versenyből.

A Las Vegas-i demokrata fórumon Hillary Clinton emlékeztette a szavazókat, Bernie Sanders csak azóta sorolja magát a Demokrata Párthoz, amióta megpályázta az elnökjelöltséget. (A független szenátor a szenátusban többnyire a demokratákkal szavaz.) A demokrata verseny „szenzációja”, hogy a FoxNew konzervatív hírcsatorna felmérése szerint Sanders országosan lekörözte Clintont, 47 százalékon áll, míg Clintonra 44 százalék voksolna. Kérdés, hogy más felmérések megerősítik-e a fordulatot. Annyi bizonyos, kettejük párharca egészen a demokrata elnökjelölő konvencióig elhúzódhat.

Két hónappal a parlamenti választások után még mindig nincs kormánya Spanyolországnak. A tárgyalások egy helyben topognak, ahogy Mariano Rajoy ügyvezető miniszterelnöknek, úgy a szocialisták vezetőjének, Pedro Sáncheznek sem sikerült egyelőre működőképes koalíciót összehozni. Sánchez párhuzamosan tárgyal a radikális baloldallal és a középjobb katalán Ciudadanos párttal, detovábbra sem világos, elég voks lesz-e mögötte a beiktatáshoz.