Egy nappal az 52. nemzetközi biztonságpolitikai konferencia előtt, tegnap úgynevezett Szíria-konferenciát hívtak össze Münchenben. A húsz országból álló, Szíriát Támogató Nemzetközi Csoport és Oroszország képviselői ma is folytatják az egyeztetéseket annak érdekében, hogy tűzszünetre bírják a feleket és enyhíteni lehessen a mélyülő humanitárius válságot. A konferencia annak ellenére sem ígért különösebb előrelépési lehetőséget, hogy szerdán Oroszország javasolta, március elsejétől lépjen életbe tűzszünet a háború sújtotta országban. Azért övezi pesszimizmus az orosz javaslatot, mert az érintett országok diplomatái szerint állítólag semmi konkrétumot nem tartalmaz.
Washington is szkeptikusnak mutatkozott, mert az amerikai álláspont szerint nem lehet úgy tűzszünetet elérni, hogy Oroszország továbbra is bombázza a lázadók állásait, és ezeknek a támadásoknak egyre több civil áldozata is van. Az orosz külügyminisztérium szóvivője révén ugyan visszautasította a vádat, állítva, Oroszország nem bombáz civileket, ám Aleppo ostroma folytatódik, az orosz légierő támogatását élvező szír kormányerők közel kerültek a lázadók által felügyelt nagyváros bevételéhez. Eközben Aleppóból tízezrek menekülnek a török határra, Ankara viszont továbbra is zárva tartja az ezen a szakaszon található határátkelőit.
A török kormány úgy döntött, bár igyekszik támogatást nyújtani a menekülteknek, a határt viszont nem nyitja meg előttük. Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig azzal vádolta meg Moszkvát egy ankarai rendezvényen, hogy a szíriai kormánycsapatok orosz támogatással tudatos etnikai tisztogatást folytatnak Aleppóban és környékén. Ugyanakkor arra figyelmeztette az európai uniós vezetőket, hogy „eljöhet az idő, amikor Törökország megnyitja nyugati határait az Európába tartó menekültek előtt".
A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó források szerint John Kerry amerikai külügyminiszter Münchenben a „mindent vagy semmit” álláspontot képviseli a szíriai tűzszünet kérdésében és Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott különmegbeszélésen. Az amerikai diplomácia vezetője azt szeretné elérni, hogy Oroszország teljes mértékben szüneteltesse szíriai bombázásait és ne csak március elsejétől, amint Moszkva javasolta, hanem azonnal, a humanitárius válság mélyülésének elkerülése érdekében.
Lavrov a tanácskozás előtt bejelentette, Oroszország konkrét javaslatot tett egy szíriai tűzszünetre és várja az amerikai választ. Jelezte, hogy az orosz javaslatot az amerikai válasz ismeretében terjeszti elő. Kerry kijelentette: az Egyesült Államok a humanitárius segélytől a tűzszünet ügyéig minden kérdésben szeretne haladást elérni.