Az ENSZ különleges jelentéstevője, Michel Forst a jövő héten Magyarországra látogat, hogy megvizsgálja az emberijog-védők helyzetét, és első kézből szerezzen információt a civil társadalommal szembeni kihívásokról, valamint megvizsgálja, hogyan lehet bővíteni a demokratikus teret – közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának magyarországi szóvivője.
Michel Forstot független szakértőként az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa bízta meg, hogy nyomon kövesse az emberijog-védők védelmét a világban, és a tapasztalatairól beszámoljon. A francia megbízottat az Emberi Jogi Tanács 2014-ben választotta meg az emberi jogvédők helyzetével foglalkozó különleges jelentéstevőnek. Volt az Amnesty International igazgatója Franciaországban, valamint 1998-ban az első Emberi Jogvédőkről szóló Világ-Csúcstalálkozó (World Summit on Human Rights Defenders) főtitkára. A látogatás kapcsán Forst közölte, az ENSZ 1998 óta az emberi jogok védelmének jogát is az egyetemes emberi jogok részeként ismeri el. Mint mondta, ez a magyarországi látogatás kiváló alkalom arra, hogy megvizsgálják, milyen mértékben garantáltak ezek a jogok Magyarországon, különös tekintettel a közelmúltbeli alkotmányos változásokra, a menekültválságra és a társadalomban "a másságtól" való növekvő félelmekre.
A szakértő a magyar kormány meghívásának eleget téve kilenc napos látogatása során állami tisztviselőkkel, parlamenti képviselőkkel és az igazságszolgáltatás képviselőivel, emberijog-védőkkel és a civil társadalom képviselőivel, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, valamint a diplomáciai élet képviselőivel is találkozik majd. "Konstruktív párbeszédekre készülök arról, hogy hogyan lehet megerősíteni a demokratikus kereteket, és egy megengedőbb környezetet létrehozni a jogvédők számára, amelyben értékes munkájukat végezhetik Magyarországon" – jegyezte meg a szakértő, aki előzetes megfigyeléseiről sajtótájékoztatón számol majd be a médiának február 16-án. Forst végleges jelentését és javaslatait 2017 márciusában mutatja be az ENSZ Emberi Jogi Tanács 34. ülésszakán.