A decemberben létrejött koalíció ragaszkodik ahhoz, hogy az ellenzék egyedüli képviselőjeként ismerjék el a genfi megbeszélések során. Csakhogy kedden több más ellenzéki csoportnak is meghívót küldtek a svájci megbeszélésekre. Az ellenzéki szövetség az ENSZ különmegbízottjától, Staffan de Misturától várt magyarázatot az ügyben. Az ellenzéki koalíció követelései között szerepel az is, hogy Genfben humanitárius kérdésekről is szót ejtsenek.
A szíriai békekonferenciát hétfőn akarták megkezdeni, de az egyes csoportok közötti folyamatos torzsalkodások miatt péntekre halasztották. Az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője felszólította a feleket, használják ki „a történelmi esélyt”, s ne támasszanak különféle előfeltételeket. A tervek szerint a tárgyalások megkezdése után tűzszünet lép életbe Szíriában. A későbbiekben nemzeti egységkormányt hoznának létre, illetve megszerveznék a választásokat. De Mistura kedden küldte ki a meghívót a különböző csoportoknak, ő maga azonban nem nyilatkozott arról, pontosan kiket is invitált a rendkívül fontos rendezvényre.
Nemcsak az országban harcoló felek között nincs összhang, hanem a békekonferencia sikere fölött bábáskodó államok között sem. Miközben Oroszország szerint a megbeszéléseknek csak akkor van értelme, ha a szíriai kurdok is képviseltetik magukat, Törökország erről hallani sem akar. A szíriai polgárháború 2011-ben kezdődött a Bassár el-Aszad elleni tüntetésekkel. Az ország azóta az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet felvonulási terepévé vált, s több mint 250 ezer ember vesztette életét, több millióan pedig elmenekültek az országból.