börtön;Szíria;bombázás;

- Szíriai börtönt bombáztak az orosz repülők

Az Al Arabiya hírtévé szerint legalább 60 halálos áldozatot követelt tegnap egy Szíria észak-nyugati részén végrehajtott orosz légitámadás, további 30-an megsebesültek.

 Az akció a londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport szerint az al-Kaidával szövetséges al-Nuszra Front ellen irányult, színhelye az Idlib tartománybeli al-Numan Maarath városa volt. A megfigyelő csoport 37 áldozatról adott hírt, úgy tudják 21 polgári személy, 29 lázadó és 7 rab halt meg a légicsapásban. Moszkva múlt ősz óta fokozta katonai erőfeszítéseit az iszlamista lázadókkal évek óta élet-halál harcot folytató Bassár el-Aszad szíriai elnök helyzetének megerősítésére. Az orosz légicsapások különösen azóta fokozódtak, hogy a térségben aktív Iszlám Állam (IS) magára vállalta egy orosz utasszállító repülő felrobbantását a Sínai-félsziget fölött. Tény viszont, hogy a bombázások kisebb része – a brit The Guardian napilap által közölt adatok alapján csak mintegy 30 százaléka – irányul az IS bázisai ellen, zömük pedig más, Aszad-ellenes szervezeteket vesz célba.

A damaszkuszi kormányzat szombaton közzétette, hogy hajlandók részt venni a Szíria jövőjével foglalkozó nemzetközi megbeszélések következő fordulóján. A tárgyalások január 25-én kezdődnek Genfben. Walid Moualem szíriai külügyminiszter, aki tegnap Staffan de Mistura ENSZ-megbízottal folytatott megbeszéléseket, azt ígérte, hogy készek a részvételre, feltéve, ha terrorista csoportok nem kapnak meghívást a találkozóra. A szíriai vezetés mindenesetre látni szeretné előzetesen a meghívottak listáját. Szíriában immár öt éve folyik a fegyveres küzdelem a kormányerők és az Aszad távozását követelő, jórészt iszlamista ellenzék erői közt, a véres harcokban több mint 250 ezren veszítették életüket, mintegy négymillió szíriai kényszerült hazája elhagyására.

Új kormányfője lesz Katalóniának, mégsem kell kiírni az előrehozott választást. Artur Mas, a Generalitat eddigi vezetője bejelentette, hogy visszalép, s ezzel lehetővé tette a függetlenségpárti erők, a Junts pel Sí (Együtt az igenért) nevű szövetség és a CUP (Népi Egység) megállapodását az új vezetés beiktatásáról. A kis antikapitalista katalán párt, a CUP szeptember óta nem volt hajlandó támogatni Mas eskütételét, hanem új kormányfő kinevezését követelte. Ha most, az utolsó pillanatban nem sikerült volna megállapodásra jutni az új katalán vezetésről, akkor márciusban meg kellett volna ismételni a katalán tartományi választást.