A Junts pel Sí ugyanis nem szerzett abszolút többséget a tavaly szeptember 27-i voksoláson, amelyet Mas egyfajta függetlenségpárti népszavazásként igyekezett beállítani. Ezért koalíciós partnerre volt szüksége az új katalán kabinet megalakításához, a CUP azonban kemény feltételeket szabott a támogatásáért, egyebek mellett követelte, hogy menesszék a korrupcióval vádolt Artur Mast, aki 2010 óta állt a Generalitat élén.
A tegnap létrejött megállapodás értelmében a CUP tíz képviselője közül kettőt átenged a Junts pel Sí parlamenti frakciójába, így biztosítva lesz a szükséges függetlenségpárti többség. „Amit nem értünk el az urnáknál, elértük tárgyalások révén, s a megállapodás garantálja a katalán kormányzat stabilitását” – nyilatkozta Mas. A Generalitat eddigi vezetője ugyanakkor nem akar végleg visszavonulni a politikától, s nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy később újra jelölteti magát a posztra.
Ám ez még a jövő zenéje, ma mindenesetre új vezetőt iktatnak be a katalán kormányzat élére: Carles Puigdemont, Girona eddigi polgármesterét, egy Katalónia önállóvá válása mellett szintén elkötelezett, 54 éves politikust jelölte maga helyett Artur Mas. Puigdemont a jobboldali Konvergencia és Unió (CiU) képviseletében 2011-ben lett Girona polgármestere, több mint három évtized után megbuktatva az ottani szocialista városvezetést. 2006 óta tagja a katalán törvényhozásnak, tavaly nyár óta pedig a függetlenségpárti katalán városok szövetségének vezetője. Foglalkozására nézve újságíró, a Punt Diari katalán napilap főszerkesztője volt, s ő hozta létre az Intracatalonia nevű katalán hírügynökséget. Artur Mas mellett Carles Puigdemont ellen is vizsgálat folyik amiatt, hogy tavaly november 9-én a katalán parlamentben – az ország egységét előtérbe helyező spanyol alkotmánnyal szembemenve - deklarálták, hogy elindítják a Spanyolországtól való elszakadás folyamatát.
Katalónia Spanyolország egyik legfejlettebb tartománya, a nemzeti össztermék körülbelül ötödét állítja elő. Országos szinten mindkét nagy spanyol kormányzó erő, a konzervatív Néppárt és a szocialista párt (PSOE) is ellenzi, hogy népszavazást írjanak ki Katalónia függetlenné válásáról. A függetlenségpárti katalán kormányzat megalakulása így közvetett módon növelheti annak valószínűségét, hogy mégis nagykoalíció alakul Madridban. Mariano Rajoy spanyol kormányfő a katalán megegyezés hírére tegnap közleményt adott ki, amelyben ismét széleskörű parlamenti többségen alapuló spanyol kormány megalakítását sürgette.