választás;Horvátország;Híd;HDZ;

- Zágrábi kötélhúzás

Túlzás lenne azt állítani, hogy szélvész gyorsasággal haladnának a koalíciós tárgyalások a novemberi horvát választás harmadik helyezettje, a Híd és a második helyen végzett jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) között (ez utóbbit szövetségeseivel együtt „Hazaszerető koalíciónak” neveznek).

Bár karácsony előtt, az utolsó pillanatban e két párt megállapodott a közös koalícióról, s arról, hogy kiszorítják a kormányból az eddig hatalmon lévő szociáldemokratákat, a tárcák elosztása mintha egy helyben topogna. Miro Kovac, a HDZ nemzetközi titkára a horvát rádióban nem volt hajlandó bővebben nyilatkozni a tárgyalások menetéről. „Most semmit sem tudok mondani” – jelentette ki. Valamivel bőbeszédűbbnek mutatkozott Anka Mrak Taritas, aki az építésügyi tárcát vezeti a jelenlegi szakértői kormányban. Mint mondta, mihamarabb meg kell állapodni a kormány összetételéről, s csökkenteni kell a tárcák számát.

Kovac kifejtette, hogy a Hazaszerető koalíció hétfőn kifejtette elképzeléseit a Hídnak az új kormány összetételével kapcsolatban. Az eddigiekhez képest kettővel csökkentenék a tárcák számát, s fél évvel a kormány hivatalba lépése után felülvizsgálnák, hol lehetne még változtatni. „Tihomir Oreskovic miniszterelnöknek lehetősége lesz arra, hogy kiválassza a számára legmegfelelőbb embereket. A jövő hét végéig adunk időt a tárgyalóküldöttségeknek arra, hogy megállapodjanak a kormány összetételéről” – fejtette ki.

Nem válaszolt arra a kérdésre sem a HDZ megbízottja, ki irányíthatja a horvát diplomácia munkáját. A legnagyobb viták hírek szerint a belügyminiszteri tisztség betöltéséről folynak. Miközben ugyanis a Híd ragaszkodik ahhoz, hogy egy párton kívüli szakértő kerüljön a tárca élére, Tomislav Karamarko, a HDZ elnöke magának akarja a posztot. Azért ragaszkodik ehhez a tisztséghez, mert 2008 októberétől 2011 decemberéig belügyminiszter volt, illetve a titkosszolgálatokat felügyelte. A Híd azonban közölte, ha nem állapodnak meg ebben a kérdésben, előrehozott választást írnak ki.

Nehéz lesz túlélnie a 2016-os évet Alekszisz Ciprasz kormányának. A görög kabinetnek ugyanis egy sor népszerűtlen intézkedést kell elfogadnia, miközben már csak 153 mandátuma van a 300 tagú törvényhozásban. Athén mintha nem tudna kikecmeregni a belpolitikai káoszból.