Hamarosan a kávé, a narancs, a banán és a mogyoró elérhetőségének és árának változásában is érezhetőek lesznek a klímaváltozás hatásai - mutat rá a Természetvédelmi Világalap (WWF) Vihar előtti csend címen kiadott friss jelentése. A tanulmány szerint a globális felmelegedést elsődlegesen okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának drasztikus korlátozása nélkül a ma még leggyakrabban fogyasztott élelmiszerek egy részéhez a közeljövőben sokkal nehezebb lesz hozzájutni.
Drámai változások jöhetnek
- A klimatikus körülmények változása, valamint az olyan extrém időjárási jelenségek, mint az aszályok vagy épp az árvizek már jelenleg is számos mezőgazdasági termény hozamának csökkenéséért felelősek. Arra számíthatunk, hogy a jövőben további terméskiesést tapasztalhatunk a változások következtében. Az éghajlatváltozás negatív hatásai ugyanis a jövőben tovább fognak erősödni, a globális felmelegedés és az ehhez történő alkalmazkodás mértékétől függően. A jelenlegi brazil és kaliforniai aszályok ízelítőt adnak abból, hogy mi vár ránk - mondta Thilo Pommerening.
A WWF Németország éghajlatváltozási szakértője szerint a terméscsökkenéssel érintett országoknak segítséget kellene kapniuk az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodáshoz. Hangsúlyozta: míg az éghajlatváltozás hatásai az élelmiszerekre - azaz a magasabb árak vagy minőségcsökkenés - az iparosodott országokban még elviselhetőek, a fejlődő országokban élő gazdálkodók és mezőgazdasági munkások számára drámaiak lehetnek.
Aranyáron lesz a kávé
A WWF jelentése szerint a világ kávétermésének felét jelenleg Brazília és Vietnám adja, ahol ez meghatározó gazdasági tevékenység. A tanulmányban felidézik a berlini Humboldt Egyetem 2014-es kutatásának eredményeit is, melyek szerint az évszázad közepére a világ kávétermesztésre jelenleg alkalmas termőterületeinek fele termelésre alkalmatlanná válhat az éghajlatváltozás következtében. Az elmúlt évtized során a növekvő vízhiány már eddig is drasztikus terméscsökkenést eredményezett, sőt, Vietnám egyike azon országoknak, amelyet a világon a leginkább sújt az éghajlatváltozás. A termékcsökkenés jelentős áremelkedést idézhet elő.
Veszélyben a banánültetvények
A világon legnagyobb mértékben termesztett gyümölcs, a banán termelése is erőteljesen érintett. A melegebb idő, a viharok és áradások kedveznek a veszélyes baktériumok és gombák elterjedésének, e növénybetegségek kiirtása pedig rendkívül költséges. A banánültetvényeket régóta kínozza a Panama-kór, mellyel szemben a jelenleg termesztett Cavendish fajta már nem ellenálló. A gombafajta okozta betegség az Amazonas-vidékén és a Délkelet-Ázsiában található banánültetvényeket támadta meg, nemrégiben felbukkant a Jordán-folyó mentén, valamint Mozambikban, így már a közel-keleti és az afrikai ültetvényeket is veszélyezteti.
Fotó: Thinktsock
Az agrárkutatók - akárcsak a kávé esetében - itt is gőzerővel dolgoznak azon, hogy megtalálják (vagy akár génmódosítással "kifejlesszék") a Cavendish utódját, mely képes ellenállni a Panama-kórnak. A világ harmadik legnagyobb exportőreként nyilvántartott Kolumbiában az éghajlatváltozás következtében a banántermelésre alkalmas területek mintegy 60 százaléka eltűnhet 2060-ra.
A narancsot a szárazság fenyegeti
A narancs számára a legnagyobb veszélyt az aszály jelenti. A világon elfogyasztott narancslé fele Brazíliából származik, és az ország narancstermelésének 80 százalékát egyetlen állam, Sao Paulo adja. A termeléshez jelenleg is egyre gyakrabban intenzív öntözés szükséges, ami az 1960-as és 1970-es években még egyáltalán nem volt elterjedt. Az ültetvények területe is délre tolódott az államon belül, szintén az éghajlatváltozás következtében. A kaliforniai és floridai termelőterületek is egyre inkább érintetté válnak vagy a vízhiány, vagy pedig a tengerszint-emelkedés miatt.
Fotó: Thinkstock
Mogyoróból is kevesebb terem
A mogyoró világpiacát Törökország uralja, a globális termelés 70 százalékát meghaladó részesedésével. A jelentés emlékeztet: 2014-ben egy hatalmas terméskiesés a világpiaci ár megduplázódásához az európai csokoládé-gyártók beszerzési stratégiájának megváltozásához vezetett. A török környezetvédelmi minisztérium szerint az országban a termőterületek országos szintű eltolódására és terméscsökkenésre kell számítani, ami hatással lesz az ország gazdasági helyzetére is. A National Geographic által összeállított lista a fent említetteket az alábbi élelmiszerekkel egészítette ki.
Csökken a tengerek, óceánok halállománya
A túlhalászat az egyik legnagyobb probléma, mely a tengerek és óceánok biodiverzitásának rohamos csökkenésével jár – írja a ecolounge.hu. Egy tanulmány szerint Földünk halállománya körülbelül tíz százalékára csökkent az elmúlt pár évtized leforgása alatt. Szintén elrettentő eredménnyel szolgál a WWF Élő Bolygó Jelentés rendkívüli kiadása, mely szerint 1970 és 2012 között 49 százalékkal csökkentek a tengeri élőlények populációi. Néhány halfaj világállománya majdnem 75 százalékkal esett vissza. Ez minden ország számára problémát jelent, a legsúlyosabb mértékben azonban a fejlődő országokban élő embereket érinti.
Fotó: Thinkstock
Más jelentések is rávilágítanak, hogy egyre kevesebb a tonhal-, a tőkehal, a tengeri életet pedig még a temérdek, vízbe kerülő hulladék is nehezíti, mely az élőlények szervezetébe bekerül. A túlhalászat mellett gyorsan romlik a világ óceánjainak egészségi állapota is: egyrészt egy erősödő savasodási folyamat miatt (nagy mennyiségű szén-dioxid-elnyelés eredményeként az óceánok folyamatosan veszítenek lúgosságukból), valamint a vízszennyezés erdeményeként egyre több oxigénszegény óceáni terület, úgynevezett halálzónák alakulnak ki.
Csokoládéhiány
Az Earth Security Index szerint 2020-ra csokihiány léphet fel az Földön, mely annak köszönhető, hogy a kezelhetetlenül növekvő kereslet a kakaó-gazdákat érintő, romló környezeti feltételekkel párosul. A világ kakaótermésének 70 százaléka Afrikából származik, egy olyan kontinensről, melyet szintén negatívan érint a globális éghajlatváltozás. 2014-ben az átlagosnál szárazabb időjárás volt jellemző a nyugat-afrikai termőterületekre. Ez olyan komoly visszaesést okozott a termelésben, hogy a kakaóbab világpiaci ára csaknem 40 százalékot emelkedett.
A meleg akadályozza a magok kikelését
A fehérjebombaként is nevezett hüvelyes növény még 2009-ben vette fel a Reading Egyetem a veszélyeztetett növények listájára. Azt találták, hogy a magas hőmérséklet miatt a magok nem tudnak megfelelően kikelni, ezért kevesebb növény is fejlődik. A kutatás szerint 2080-ra az indiai földimogyoró ültetvények mérete a kétharmadára csökkenhet.
Kihalás fenyegeti a méheket
Sokat hallani a méheket veszélyeztető tényezőkről is. Ha a méhek kihalnak, nem csak a méz tűnik el: velük pusztul a teljes mezőgazdaság, hiszen méhek hiányában leáll (pontosabban nagyrészt kiesik) a beporzási folyamat.
Még nem késő
- Mindeddig a tudomány az egyes kiemelt mezőgazdasági termékekre összpontosított. Az éghajlatváltozás globális élelmiszerellátásra gyakorolt általános hatásait azonban még nem mérték fel áttekintő módon, pedig ezzel sürgősen foglalkoznunk kell - figyelmeztet Pommerening.
A WWF-jelentés is kiemeli, hogy még nem késő, megfelelő intézkedésekkel korlátozni lehet a klímaváltozás hatásainak mértékét. Az ajánlások között hangsúlyozzák, hogy ehhez a nemzetközi közösségnek például globális szinten drámaian csökkentenie kell az üvegházhatású gázok - elsősorban a szén-dioxid - légkörbe kerülésének mértékét annak érdekében, hogy a lehető legkisebb szinten lehessen tartani az átlaghőmérséklet emelkedését.