Az adó- és vámigazgatás előbb külön-külön, majd a második Orbán-kormány hatalomra kerülése után összevontan annak volt a példája, hogy elsőként követte az uniós direktívákat. Brüsszelben ugyanis úgy vélték, hogy egy olyan közepes méretű országban, mint amilyen hazánk is, az államigazgatás működtetése - beleértve a háttérintézményeket és a területi szerveket is - hatékonyabb, ha nem 19 megyében (és a fővárosban) működtetik, hanem a hét statisztikai régióban. Az Országgyűlés kormánypárti többsége azonban tegnap úgy döntött, hogy a korszerűtlenebb, de a túlközpontosított hatalom érdekeit jobban szolgáló NAV-ot hoznak létre 2016. január 1-jétől, az eddigi adó- és vámigazgatás bázisán.
Mint arról már beszámoltunk az új "NAV" a nemzetgazdasági tárca új, központi hivatala lesz. Az egykori vámhatóság rendvédelmi feladatait továbbra is ellátják majd. Az új hivatal vezetője pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium egyik államtitkára, jelenleg Tállai András miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár lesz, akinek munkáját négy helyettes államtitkár segíti majd. Az eredményesen működő, a magasabb beosztások betöltésére érett munkatársakat kinevelő regionális szervek megszűnnek, és összeolvad a 19 megyei, 3 fővárosi, valamint az ugyancsak Budapesten tevékenykedő kiemelt adó- és vámigazgatóság is.
A Kiemelt Adózók Adóigazgatósága (KAIG) eddig sajátos feladatot látott el, és a szakma véleménye az volt, hogy ilyen jellegű, különálló szervezetre szükség van. A KAIG eredményességét ugyanakkor nehéz megítélni, mert a NAV működésével kapcsolatos súlyos kritikák célpontja gyakran éppen ez a szervezet volt. A KAIG-hoz tartoztak eddig azok a Budapest, illetve Pest megye közigazgatási területén székhellyel rendelkező, évi 1,8 milliárd forintnál többet adózó gazdasági társaságok. A 2013-ban 755 kiemelt adózót soroltak ide, amelyekkel a napi kapcsolat tartottak fenn az ügyfél-referensek.
A jövőben működtetnek majd egy másodfokú hatósági felülvizsgálati feladatkört ellátó fellebbviteli igazgatóságot is.
Amíg a tegnapi parlamenti vita során a kormánypárti képviselők hatékonynak nevezték a törvényt, addig az ellenzékieknek az volt a véleményük, hogy az új jogszabály botrányos, különösen azt, hogy egyetlen nap alatt fogadták el a törvényt. A kivételes eljárásban hétfőn benyújtott törvényt 119 igen és 62 nem szavazat mellett hagyták jóvá a képviselők.
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, az új hivatal jövendő vezetője szerint az adóhatóság 2011-es kialakítása beváltotta a hozzá fűzött reményeket, ám eljött az ideje a szervezet belső átalakításának, bejelentette: az adóigazgatóságok száma a felére csökken. (Ez nyilván jelentős elbocsátásokkal jár majd.)
Burány Sándor, a költségvetési bizottság szocialista elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy közvetlen politikai irányítás alá helyeznek egy fegyveres testületet, amelyiknek nyomozati jogkörei vannak és adott esetben akár titkosszolgálati eszközöket is bevethet. Ugyanakkor Schmuck Erzsébet, az LMP vezérszónoka úgy vélekedett, hogy a NAV autonómiájának megszüntetésétől nem javul a szervezet hatékonysága, ám a korrupció - például az áfacsalások - kockázata növekszik.