pénzmosás;NAV;

- Új pénzmosási csalást derített fel a NAV

Az első félévben 3912 pénzmosásgyanús bejelentést tettek a bankok és más pénzügyi szolgáltatók - derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzmosás elleni információs irodája féléves jelentésből. Az esetek száma jelentősen csökkent az előző évhez képest: 2015 egészében 9618 ilyen bejelentés érkezett, ebből a tavalyi első félévben 5723 gyanús ügyletet jelentettek a bankok, biztosítók - írta a Napi.hu. 

A bejelentések túlnyomó többségét a bankok teszik, a biztosítóknak kevesebb tranzakció gyanús (az első félévben 232 bejelentést tettek). A bejelentések kapcsán mindössze 76 esetben történt érdemi intézkedés - magyarán a tranzakció felfüggesztése -, ezek kapcsán közel 190 milliárd forint elutalását akadályozták meg a hatóságok.

A bankoknak és pénzügyi szolgáltatóknak jelenteniük kell a pénzmosásgyanús ügyleteket - ilyen lehet a nagyobb összegű átutalások megjelenése alvó cégek vagy akár magánszemélyek számláján, a nagyobb összegű készpénzfelvételek, illetve a külföldről érkező nagyobb összegek továbbutalása rövid határidővel. Pénzmosásgyanús ügyletek nem csak a bankokban fordulhatnak elő, az első félévben érkezett hat bejelentés postai szolgáltatóktól is. A pénzmosás elleni küzdelem egyik csapásiránya a terrorizmus finanszírozásának megelőzése - ám a NAV jelentése nem utal arra, hogy 2015 első felében a magyar bankok ilyen ügyletre találtak volna.

A NAV pénzmosás elleni információs irodája 2014-ben figyelt fel egy új csalási, illetve pénzmosási módra. Ezekben az ügyekben külföldön (az EU-n vagy azon kívül is) bejegyzett cég külföldi bankjából jelentős átutalások érkeztek magyar cégek vagy magyarországi magyar és külföldi magánszemélyek számláira. A magyar cégek többsége vagy "alvó cég" volt vagy frissen alapított, nem egyszer cégszolgáltatóhoz bejegyzett gazdasági társaság. Több esetben gyanúra adott okot a bankok esetében, hogy a számla üzenetében a kedvezményezett neve téves vagy teljesen más volt. A beérkezett pénzeket rövid idő belül távol-keleti bankokba utaltak tovább.

Vége a rezsiharcnak, nincs tovább. Helyette főként a háztartások energiafelhasználásának hatékonyságát, a lakások korszerűsítését kellene támogatni - állítja a Magyar Energiahatékonysági Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. (MEHI). A kormány ugyan tagadja, de a saját Brüsszelnek benyújtott programjában is elkülönített erre forrásokat.