Franciaország;terrortámadás;Párizs;

FOTÓ: Getty Images

- Párizs 11/13 - Magyarországon is járhatott az egyik merénylő (videók)

Példátlan terrorhullám rázta meg Franciaországot. Egy olyan összehangolt támadássorozat, amilyenre még nem volt példa Európában. Legalább 129 személy vesztette életét, 352-en megsérültek, 90-en személy állapota súlyos. Francois Hollande szükségállapotot és három napos gyászt hirdetett ki Franciaországban, az ellenőrzést megerősítették a német határon. Az egész világ szolidáris az országgal, s a muzulmán világ is elítélte a terrortámadást. A merényletsorozatokért az Iszlám Állam vállalta a felelősséget, akik közleményben előrejelezték, hogy ez még "csak az első zápor volt". A halott terroristák egyikénél szíriai útlevelet találtak, róla vasárnap reggel kiderült, hogy Magyarországon is járt, mielőtt Franciaországba ért. A támadók között egy 15 és egy 18 éves fiú is volt. Hétfőn egy percre megáll az élet az országban. A fő képre kattintva galéria nyílik! A terrortámadásról és a gyászról további fotókat itt láthat!

Szolidaritás Franciaországgal

Az egész világ szolidáris Franciaországgal. Barack Obama elnök magyar idő szerint éjfél után elhangzott beszédében kifejtette, nemcsak Párizs és Franciaország népe, hanem az emberiség és az egyetemes értékek ellen intéztek terrortámadást. Obama, aki az MTI jelentése szerint a támadásokat az "ártatlan polgári lakosok terrorizálására irányuló gyalázatos kísérletnek" minősítette, leszögezte, hogy az Egyesült Államok minden segítséget megad legrégebbi szövetségesének, Franciaországnak a terrorizmus és a szélsőségesség elleni harcban, és mindent megtesz az elkövetők felelősségre vonásáért. Az amerikai elnök francia partnerének, Francois Hollande-nak telefonon is kifejezte részvétnyilvánítását. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok megingathatatlanul támogatja Franciaországot. A két vezető a Fehér Ház tájékoztatása szerint megfogadta, hogy közösen, és a világ országaival is összefogva harcolni fog a terrorizmus ellen.

Rómában virágokat helyeztek el a francia nagykövetség épülete elé. Adel a-Dzsubeir szaaúdi külügyminiszter kijelentette, hogy a „gyáva párizsi terrorakció támadás minden vallás ellen”. Mint mondta, hazája fellép a terror ellen. Elítélte a terrortámadásokat Hasszan Rohani iráni elnök, aki lemondta római látogatását. Kifejtette, a merényletek az emberiség elleni bűncselekmények. Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök lemondott egy szombatra Barcelonába tervezett politikai gyűlést. Az országban öt hét múlva rendezik meg a parlamenti választást. Az országban egyperces gyászszünettel emlékeznek a történtekre.

Albert monacói herceg együttérzését fejezte ki Francois Hollande elnökkel. „Országom osztozik francia barátaink gyászában” – fejtette ki. Angela Merkel szintén válságcsúcsot hívott össze a német kormány legfőbb tagjainak részvételével. Szombat reggeli televíziós beszédében kifejtette, hazája együtt sír a franciákkal. „Tudjuk azt, hogy szabad életünk erősebb minden terrornál”, ezért fontos az, hogy ezeket az értékeket egész Európára kiterjesszék. Mint fogalmazott, a merénylet „mindannyiunkkal szemben irányult”. A berlini rendőrség megerősítette a hivatalok, a francia érdekeltségű épületek védelmét.

Osztozik Franciaország fájdalmában Oroszország. Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök kifejtette, a terrort semmi sem igazolhatja. Hozzátette, a párizsi eset nyomán „egyesíteni kell az erőnket a terror ellen”.

David Cameron brit kormányfő a Twitteren fejezte ki együttérzését a francia néppel, s ő is válságcsúcsot tart a kormány tagjaival.

Ferenc pápa azt közölte, embertelen az, ami pénteken este Párizsban történt.

Francois Hollande lemondta részvételét a G20-ak vasárnapi, a törökországi Antalyában kezdődő csúcstalálkozóján. A köztársasági elnököt Laurent Fabius külügyminiszter helyettesíti. Franciaországban mindemellett minden hétvégi sporteseményt lemondtak. Az országbaan rendezik jövőre a Labdarúgó Európa-bajnokságot. Alain Juppé, a francia jobboldali Republikánusok politikusa nemzeti egységre szólított fel.

Bejelentették azt is, hogy a december első felében Párizsban megrendezendő klímacsúcsot menetrend szerint megtartják, az esemény idejére azonban különösen szigorú biztonsági intézkedéseket léptetnek életbe. Barack Obama amerikai elnök jelezte, részt vesz az eseményen. Megrendezik továbbá kedden az Anglia-Franciaország barátságos labdarúgó mérkőzést is.

Franciaországi intézkedések, reakciók

Francois Hollande elnök szombat délelőtti televíziós beszédében egyértelműen az Iszlám Államot tette felelőssé a terrorakcióért. Ígéretet tett arra, hogy hazája könyörtelenül lecsap a terroristákra. A francia elnök háromnapos gyászt hirdetett meg. Az országban csütörtökig gyülekezési tilalmat rendeltek el. A francia elnök hétfőn a parlament előtt mond beszédet, előzőleg, vasárnap délután a pártvezetőkkel tanácskozik. 

Hétfőn délben egy napra megáll az élet Franciaországban, s az áldozatokra emlékeznek. 

Nicolas Sarkozy, a Republikánusok elnöke szombaton kifejtette, szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy Franciaország háborúban áll. Franciaország 2014 szeptember óta hét Rafale vadászgéppel részt vesz Irakban az Iszlám Állam elleni 22 tagú nemzetközi koalícióban, szeptember óta pedig Szíriában is támadja a dzsihadisták állásait. Hollande elnök júliusban még azt mondta, hogy a francia erők nem fognak Szíriában katonailag beavatkozni.

A párizsi metró péntek estétől több helyen nem állt meg, s a korlátozásokkal kapcsolatos intézkedések hétvégén is érvényben maradtak. Ugyanakkor egy sor buszjárat sem menetrend szerint közlekedett. Nem volt fennakadás viszont a légi- és a hajóközlekedésben.

Megerősítették az ellenőrzést a francia-német határon. A határvédelem elsősorban a vonatközlekedésre koncentrál. Szintén alaposan átvizsgálják a Franciaországba haladó és az onnan érkezett gépeket. Bár az uniós polgárok számára nem állították vissza az útlevélellenőrzést, „figyelünk arra, ki száll fel a gépekre” – közölte a potsdami rendőrség szóvivője. 

A videón elsötétedik az Eiffel torony a terrortámadások után:

Philippe Juven, a Pompidou kórház igazgatója borzalmas éjszakáról számolt be. „Sosem láttam még ilyet. Nincs erre szó” – fejtette ki a France Inter rádióban. „Sosem kellett egyszerre ennyi sérülttel foglalkoznunk, akiket golyóval sebesítettek meg” – közölte Bruni Riou, a Pitié-Salpétriere kórház sürgősségi osztályának vezetője. Az országon belüli szolidaritást mutatja, hogy szombaton tömegesen jelentkeztek véradásra az emberek.

Párizsban a prefektúra nem rendelte el a magánüzletek bezárását. Megerősítették ugyanakkor a Lafayette galéria védelmét. Párizsban külön szakértői csoport segít a túlélőknek pszichológiai szempontból feldolgozni a történteket.

André Vingt-Trois párizsi érsek elítélte a barbarizmust. Ugyanakkor mértékletességre szólította fel az embereket.

Kiürítettek egy Franciaországba tartó járatot a Schiphol repülőtéren. „Minden fenyegetést komolyan veszünk” – fogalmazott a holland rendőrségi szóvivő. Semmi sem igazolja, hogy összefüggés lenne a fenyegetés és a pénteki merényletek között. 

A szakértő szemével

Rolf Tophoven német terrorszakértő a Focus Online-nak elmondta, a terror egyre inkább harcok jegyeket hordoz magán. A terroristák a harcokban használt fegyverekkel lőnek, robbantanak, csak az a céljuk, hogy minél többen haljanak meg. Az pedig, hogy ennyire összehangolták az akciót, nagyon nehéz feladat elé állítja a titkosszolgálatokat, mert igen nehéz mit tenni ellene. Tophoven szerint hasonló stratégiát követtek a terroristák 2008-ban, amikor az indiai gazdasági központban, Mumbaiban öldököltek. „Most már azonban Európát is elérte ez a kompromisszumokat nem ismerő terror”. Mint mondta a párizsi akciót professzionálisan tervelték ki, s elképesztő brutalitással hajtották végre. Nem tartja biztosnak azt, hogy egyetlen terrorsejt irányított volna. Egyben emlékeztetett arra, hogy Franciaország rendkívüli módon ki van téve a terrorfenyegetéseknek. 

Franciaországi dzsihadista támadások

2012. március 19. Négyen vesztették életüket a toulouse-i zsidó iskolánál, ahol egy motorkerékpáros lövöldözött. A fegyveres, Mohammed Merah elbarrikádozta magát a lakásán, a rendőrség 30 órás ostrom után lőtte le

2012. június 20. Négy embert ejtett túszul egy al-Kaida fegyveres egy tolouse-i banknál, támadót, a 26 éves Fethi Bouamzát elfogták, a rendőrség megrohamozta a bankot, senki nem sérült meg.

2014. június 2. Dzsihadista toborzókat fogtak el Franciaországban, a brüsszeli Zsidó Múzeum elleni támadást követően, négy embert tartóztattak le. „Nem engedünk a terroristáknak” – nyilatkozta Bernard Cazeneuve belügyminiszter

2014. június 26. Kiadtak Belgiumnak egy francia dzsihadistát. Mehdi Nemmouche egy vámvizsgálatnál bukott le Marseillesben, a Szíriából visszatért IS-tag gyilkolt a brüsszeli Zsidó Múzeumnál

2014. szeptember 17. Lyonban hat embert vettek őrizetbe, az Iszlám Állam terrorszervezetbe toboroztak új tagokat

2014. december 20. Joue-les-Tours-ban, Tours legnagyobb külvárosában egy 20 éves, burundi születésű férfi három rendőrt szúrt le „Allah Akbar” kiáltással. A francia rendőrség lelőtte Bertrand Nzohabonayót, akiről kiderült, IS kapcsolatai voltak

2014. december 21. Dijon-ban egy 40 éves férfi fekete Renault Cliójával többször a járókelők közé hajtott, szemtanúk szerint azt kiabálta, a palesztin gyermekek védelmében cselekszik. 11 ember sérült meg, a férfit elmegyógyintézetbe zárták

2014. december 22. Nantes-ban, a karácsonyi vásáron Allah Akbar kiáltással a tömegbe hajtott, egy embert megölt, tíz embert megsebesített egy 37 éves férfi, végül öngyilkos lett.

2015. január 7. Két dzsihadista fegyveres – Chérif és Said Kouachi megrohamozta a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztőségét, a lap tíz munkatársát, köztük neves karikaturistákat és két rendőrt lelőttek, további 11 ember megsérült. A terroristák egy külvárosi nyomdában rejtőztek el. Másnap a Kouachi-fivérekkel kapcsolatban álló Amedy Coulibaly lelőtt egy rendőrt, majd négy embert megölt és tizenöt túszt ejtett egy kóser szupermarketben. Január 9-én a rendőrség megrohamozta a két helyszínt és végzett a dzsihadistákkal.

Forrás: IBT

Lásd még: Terrortámadás Párizsban - Legalább 128 halott (fotók)

A szélsőséges internetes fórumok figyelésére szakosodott SITE Intelligence Group szombat hajnali közlése szerint a dzsihadista csoportok a közösségi portálokon, elsősorban a Twitter üzenőportálon ünnepelték a Párizsban elkövetett terrormerényleteket.