Oroszország;Szíria;Abu Bakr al-Bagdadi;Iszlám Állam (IS);

Ismét több légicsapást hajtott végre az orosz légierő Szíriában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/GUANG NIU

- Együttműködhetnek a riválisok

Előrelépések történtek az Egyesült Államok és Oroszország közötti egyeztetésen, a szíriai katonai közös fellépés azonban még nem körvonalazódik. Egyelőre a harci gépek közötti véletlen incidensek elkerülésén dolgoznak, de mindkét fél álláspontján észrevehető némi módosulás. Irak közben bejelentette, eltalálta Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam (IS) vezetőjének konvoját.

Történtek előrelépések a szombati amerikai-orosz egyeztetéseken, jelentette a Pentagon. A katonai vezetők tanácskozása azt célozta, hogy a szíriai hadműveletekben részt vevő orosz és az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció harci gépei közötti esetleges incidenseket elkerülhetővé tegyék. Megállapodtak arról is, hogy folytatják az egyeztetéseket a konfliktusos helyzetek feloldása érdekében. A Pentagon október 7-i közlése szerint az amerikai vezetésű koalíció bombázóinak többször is ki kellett térnie az orosz harci repülők elől, múlt héten komoly feszültségeket szült az is, hogy orosz vadászgépek háromszor is megsértették Törökország légterét.

Mindez annak ellenére történt, hogy az orosz hadművelet azután vette kezdetét, hogy New Yorkban tárgyalt Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök, október elsején pedig, az első orosz légicsapások másnapján amerikai és orosz katonai tisztségviselők videokonferenciát tartottak arról, miként szavatolják a légi személyzet biztonságát a párhuzamosan folytatott katonai műveletekben. Peter Cook, a Pentagon szóvivője, az AFP és a Reuters hírügynökségek által ismertetett közleményében úgy fogalmazott, az egyeztetések a közeljövőben folytatódnak.

Eközben mindkét oldal folytatja a légicsapásokat – az amerikaiak az Iszlám Állam állásai, az oroszok a nyugat szerint Aszad elnök mindenféle ellenzéke ellen. Moszkva ezt úgy fogalmazza, hogy minden terrorcsoportosulás ellen. A szombati bejelentések szerint az orosz gépek támadták az IS „fővárosát”, Rakkát, a bombázások kiterjedtek Hama, Damaszkusz és Aleppo tartományokra, az IS 29 táborára mértek csapást, megsemmisítettek két parancsnoki posztot, 23 megerősített védelmi állást, valamint több fegyverraktárat. Moszkva azt is állítja, hogy az IS már rendkívüli fegyverhiánnyal küszködik.

Bagdad bejelentette, hogy az iraki hadsereg által végrehajtott légitámadások során a szíriai határ közelében eltalálták az IS vetetője, a "kalifátus" megalapítója, Abu Bakr al-Bagdadi konvoját. A terroristavezér sorsáról azonban nincs hír. Amerikai-orosz együttműködést sürgetett felhívásban Frank Walter-Steinmeier német külügyminiszter, leszögezve, hogy a szíriai konfliktus megoldhatatlan közös fellépés nélkül. A felek álláspontja némileg szelídült az utóbbi napokban. Washington abbahagyja a szíriai lázadók kiképzését, mivel az egyértelmű kudarcnak bizonyult, Moszkva pedig jelezte, készen áll rá, hogy kapcsolatot létesítsen az Aszad ellen lázadó Szabad Szíriai Hadsereggel (SZSZH) annak érdekében, hogy elősegítse az SZSZH és a kormányhadsereg esetleges egyesülését a terrorellenes harc érdekében.

Kártérítést fizet Amerika 
Kártérítést fizet az áldozatok családjának és finanszírozza az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi szervezet által működtetett kunduzi kórház újjáépítését az Egyesült Államok, jelentette be szombaton a Pentagon. Az észak-afganisztáni városban a tálibok ellen harcoló afgán kormányerőket támogató amerikai légierő október 3-án tévedésből lebombázta a kórházat, ahol 22-en, köztük az MSF 12 munkatársa vesztette életét.
Az orvosszervezet háborús bűnt emlegetett, azonnali nemzetközi kivizsgálást sürgetett és az ENSZ emberi jogi főbiztosa is megbocsáthatatlannak nevezte a légicsapást. A kezdeti huzavona után az amerikai hadsereg elismerte a tévedést és vállalta a bombázás felelősségét. A washingtoni védelmi minisztérium közleménye szerint az Afganisztánban állomásozó amerikai erők saját hatáskörükben ajánlják fel a kártérítést, amely pontos összegét az érintettekkel együttműködve határozzák meg. A Pentagon szóvivője szerint fontosnak tartják, hogy rendezzék az MSF kórházával történt "tragikus incidens következményeit", ezért tervezik a kórház helyreállításának finanszírozását is.



A világ turizmusa már felfedezte Afrikát. Ismertté vált északi és déli fele is. Szinte nincs is olyan utazási iroda, melynek kínálatából hiányozna Marokkó, Egyiptom vagy Dél-Afrika. De vajon hányan indulnak szervezett túrára a fekete földrész belsejébe?