Publicisztika;Barack Obama;Vlagyimir Putyin;

FOTÓ: Getty Images Chip Somodevilla

- Obama-Putyin találkozó: „Meglepően őszinte”

Barack Obama és Vlagyimir Putyin egyetértett abban, hogy politikai megoldást kell találni a szíriai válságra, de továbbra is másképp vélekednek arról, hogy Bassár el-Aszad elnök maradhat-e Szíria élén. Az amerikai és az orosz elnök 90 perces tárgyalást folyatott egymással tegnap New Yorkban, két év óta ez volt az első kétoldalú megbeszélésük.

A tárgyalások után nem tartottak közös sajtóértekezletet, az orosz elnök egyedül állt a sajtó elé. „Nagyon konstruktív, gyakorlatias és meglepően őszinte volt a találkozó” – így jellemezte a megbeszéléseket Vlagyimir Putyin, hozzátéve, hogy sok kérdésben egyetértettek, de megmaradtak ismert nézeteltéréseik, amelyeket nem részletezett.

Putyin kérdésre válaszolva nem zárta ki, hogy az orosz légierő csatlakozik az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalícióhoz, amely légicsapásokat hajt végre Szíriában az Iszlám Állam ellen. Az orosz elnök ugyanakkor megemlítette, hogy míg Irak területén az iraki kormány felkérésére, a nemzetközi jognak megfelelően kapcsolódtak be a koalíciós erők az IS elleni harcba, nem ugyanez a helyzet Szíriában, s ezt is érintették a megbeszélésen. Putyin azt kategorikusan kizárta, hogy orosz szárazföldi erőket vetnének be Szíriában. Oroszország, mint mondta, megfontolja ugyanakkor, hogy extra támogatást nyújtson azoknak, akik a szárazföldön harcolnak az IS ellen, azaz, a kurd milíciáknak és a szíriai hadseregnek.

Egy neve elhallgatását kérő, magasrangú amerikai tisztviselő a Reuters beszámolója szerint az Obama-Putyin találkozó után elmondta: „Az oroszok kétségkívül megértették, hogy fontos politikai megoldást keresni a szíriai válságra”. Megállapodtak arról, hogy az amerikai és az orosz külügyminiszter további tárgyalásokat folytat, s a Pentagon konzultációt szervez az amerikai és az orosz fegyveres erők között is. Az amerikaiak aggódnak amiatt, hogy elkerüljék a véletlen incidenseket a Szíriába telepített orosz harci gépekkel és katonai felszereléssel, erről akarnak egyeztetni.

Obama és Putyin hétfőn egyaránt felszólalt az ENSZ-közgyűlés jubileumi ülésszakán, majd egy asztalnál ültek az ENSZ-főtitkár által adott díszebéden. Bár koccintottak egymással (egyes beszámolók szerint erre sem került sor), a hangulat látnivalóan nem volt oldott az amerikai és az orosz elnök között. A Krím annektálása és a kelet-ukrajnai orosz beavatkozás miatt befagyott az amerikai-orosz viszony, csak nemzetközi konferenciákon találkozott a két elnök.

Elsősorban a szíriai kérdésről beszélt Barack Obama az ENSZ közgyűlés általános vitája során elhangzott beszédében. Az amerikai elnök történelmi példákra hivatkozva azt közölte, hogy a diktatórikus rezsimeket elsöprik az adott országok népei. „Ezért törekedtek legnagyobb vezetőink, George Washingtontól Nelson Mandeláig arra, hogy erős demokratikus intézményrendszert alakítsanak ki. Az Egyesült Államok sem tökéletes. Mégis, a demokratikus intézményrendszernek köszönhetően vált a világ legerősebb nemzetévé” – emelte ki.