Engedett a kormány a szakmai, érdekvédelmi szervezetek érveinek és 2015. szeptember 26. helyett 2016. július 1-ig adtak türelmi időt a hagyományos, nem kondenzációs gázkészülékek értékesítésére, engedélyezésére, használatba vételére - jelentette be
Marczinkó Zoltán István, a Világgazdaság és a Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika Szaklap szervezésében létrejött Nagy Energiaforduló konferenciáján. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára szerint az NGM az uniós kötelezettségszegési eljárást kockáztatva módosítja a még meg sem jelent rendeletet. Egy szakember úgy vélte, ebben az esetben fölösleges riogatásnak hat ez a kijelentés. Brüsszel ugyanis meglehetősen tágan értelmezhető direktívát tett közzé, s a tagállamok meglehetős szabadsággal adaptálhatják a kondenzációs kazánok kötelezővé tételét.
Ahol nagyon magas az új típusú kazánok aránya, mint például Nagy-Britanniában, ott türelmi idő nélkül, szeptember 26-ai hatállyal megszüntetik a hagyományos kazánok értékesítését, használatba vételét. Ahol viszont nagyon sok a hagyományos fűtési rendszerrel rendelkező ingatlan, ott hosszabb időt hagynak a készletek eladására, a telepítésre, mint Csehországban vagy Lengyelországban, ahol a készletek erejéig adtak haladékot a váltásra.
A szakma korábban 2-3 évi türelmi időt kért, s ebből lett nagyjából 10 hónap. Az engedmény azonban kizárólag a lakossági szegmensre érvényes, a közületekre nem.
Az unió egy 2013-as rendelet értelmében ugyanis 2015. szeptember 26. után már csak 86 százalékosnál magasabb hatásfokú berendezések telepíthetők. Ezt a követelményt jelenleg szinte kizárólag a kondenzációs kazánok képesek teljesíteni, illetve a hasonló hatásfokkal működő alternatív energiával működő berendezések.
A kondenzációs kazánok, a tervezéssel, engedélyezéssel 4-5-ször drágábbak a hagyományosnak mondott kazánoknál, ráadásul sok helyen a költségeket tovább növeli, hogy a kéményt is át kell alakítani. Az unió 2014-2020. pénzügyi ciklusában a lakossági energiahatékonyságot támogató programok enyhíthetnek a kazáncsere terhein, azonban a kormányzat egyelőre nem állt elő konkrét támogatási elképzelésekkel.
A kormány egy rendelettervezetében az uniós határidőt 2015. december végére tolta volna ki, de a szakma ezt túlságosan rövidnek találta, hiszen becslések szerint még nagyjából 20 ezer hagyományos kazán van raktáron a kereskedőknél.
Versits Tamás, a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének elnöke a Népszavának elmondta, ez a hosszabbítás mind a tervező, engedélyező, kivitelező, valamint a gyártónak és a kereskedő szakmának is ad annyi mozgásteret, hogy a még raktáron lévő, de értékesíthető, illetve a kiszállított berendezéseket legálisan telepíthessék az ügyfeleknél. A rövid határidő miatt ugyanis sok szakember tartott attól, hogy a letiltott kazánokat feketén szerelik majd be.
Lapunk felvetésére, hogy a kereskedők azért kérték a 3 évet, mert a vásárlóerő nem teszi lehetővé, hogy akár 10 hónap alatt is megszabaduljanak a készleteiktől, az egyesület elnöke válaszában kifejtette, egy jól szervezett kampánnyal ezt a 20 ezer kazánt egy fűtési szezon alatt el lehet adni.
Szilágyi László az Épületgépész Unió ügyvezető igazgatója elmondta, hogy egy hagyományos kazán telepítése ma ugyan kisebb befektetést igényel, de a korszerűbb berendezés alacsonyabb fogyasztása miatt 15 év alatt megtérülhet. A szakember lapunk kérdésére megerősítette, hogy a Főgáz még az eredeti, szeptember 26. határidő ismeretében leállította az engedélykérelmek befogadását, de remélhetőleg a rendelet megjelenésével felülvizsgálja álláspontját.