Szerbia;menekültek;Koszovó;

- Kiütéses győzelem?

Szerbia-Koszovó 5-0. Ez nem egy focimeccs eredménye. Marko Djuric, a koszovói szerbek egyik vezetője így látta azt a valóban történelminek nevezhető megállapodást, amelyet Aleksandar Vucic szerb kormányfő kötött meg koszovói kollégájával, Isa Mustafával. Tény, hogy Szerbia szempontjából rendkívül fontos megállapodás született. Belgrád elérte azt, amire már évek óta törekedett: jelentős önrendelkezést sikerült kicsikarnia a koszovói szerb kisebbségnek, amelynek saját elnöke, alelnöke, képviselő testülete, tanácsa, címere és zászlaja lesz.

A megegyezés fontos mérföldkő nemcsak a balkáni stabilitás, hanem Szerbia uniós integrációja szempontjából is. Nem véletlenül jegyezte meg a szerb miniszterelnök, hogy ezek után végre megnyithatják az első csatlakozási fejezetet az országgal.

Valóban nehéz lesz ezek után Brüsszelnek indokot találnia arra, miért halogatja tovább ezt a fontos lépést. Papíron ugyanis már 2014 januárjában megkezdték a csatlakozási tárgyalásokat, de több mint másfél év sem volt elég arra, hogy megnyissák az első fejezetet. Pedig Vucic miniszterelnököt igazán nem érheti az a vád, hogy a maga részéről ne tenne meg mindent hazája EU-s csatlakozásáért. Még arra is hajlandó volt, hogy a srebrenicai évfordulón ellátogasson a boszniai városba, s fejet hajtson a több ezer bosnyák áldozat előtt. Kormányzása alatt javított a szerb-horvát viszonyon, és a szerb-amerikai kapcsolatokban is jelentős előrelépés történt.

Az eredmények ellenére azonban félő, hogy az EU továbbra sem sieti el Szerbia uniós integrációját. Hiába ugyanis a fontos, sőt, történelmi külpolitikai lépések, a Szerbiát különösen érzékenyen sújtó menekültáradat miatt az Unió tagországainak többsége most biztosan nem törekszik arra, hogy kiterjesszék az EU határait. A menekültkérdés megoldása azonban nem Szerbia feladata, Belgrád is csak úszik az árral.

Az EU-nak tiszta viszonyokat kell teremtenie, feketén-fehéren világossá tenni, mit vár el Belgrádtól a csatlakozáshoz. A hitegetéssel ugyanis saját hitelét teszi kockára, s óhatatlanul is hozzájárul ahhoz, ami senkinek sem állna érdekében: nevezetesen Szerbiát Oroszország karjaiba taszítja. Ezzel pedig az EU rúgna hatalmas öngólt.