A gazdaság komoly dolog. Nincsen benne helye a véletleneknek. Márpedig a közbeszerzési pályáztatásban, amely egyébként leginkább liberális demokratikus trükknek látszik, bizony szerephez juthat a véletlen, a verseny miatt. Ez pedig alááshatja a kiszámíthatóságot, hiszen semmi nem garantálja, hogy a mi emberünk nyer. Sajnos Sztambul, Bécs és Moszkva méltó utóda, Brüsszel miatt rákényszerülünk erre az időhúzó pepecselésre, amire egy virtigli illiberális demokráciában nem kellene energiát pazarolni. Orbán Viktor udvari főtanácsadói és kamarásai azonban megoldották a gordiuszi csomót. A lényeg pedig roppant egyszerű. Közbeszerzési pályázatot ugyanis ki kell írni, de a végeredménnyel együtt. Természetesen ez utóbbit nem csatolják a pályázati anyaghoz, így nem fordulhat elő az a malőr, mint a Tanú című film alapjelenetében, amikor az előre megírt vallomása helyett Pelikán elvtárs az ítéletet kapta kézhez.
Jól példázza a nemzeti együttműködés rendszerének problémamegoldó kreativitását a budapesti olimpia kommunikációs pályázata is. Ebben is biztonsági játékra törekedtek a kiírók. Bár a független szakértő többsége szerint Budapest, illetve Magyarország nincs felkészülve a 2024-es olimpia megrendezésére, de ha föl lenne, akkor is olyan versenytársakkal kellene megküzdenie, hogy igen csekély az esélye a győzelemre. Ám ez nem változtat azon a tényen, hogy kommunikációra - legalább itthon - mindenképpen szükség van.
Ha egyre kisebb a kenyér, adj a népnek minél nagyobb cirkuszt - mondta hajdanán egy ismeretlen római császár. Erről is szól az olimpiai kommunikációs cirkusz, meg a közpénzek igazságos elosztásáról. Mármint a hűséges udvaroncok és csatolt részeik között. Ennek érdekében, a pályázatot több, 25 millió forint alatti összegű csomagra bontották. Ennek oka, hogy így - a közbeszerzési törvény értelmében - nem volt szükség nyílt versenyre. Ezzel máris ki lehetett zárni a már említett véletleneket. Csupa megbízható ember ülhette körül a húsos fazekat, s meríthetett belőle. Jutott a Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal, az amőbaszerűen növekvő Pasa-parki csoda ingatlan tulajdonosa szomszédjának, valamint a dunakeszi teremlabdarúgó élet kiválósága, a jelenlegi külgazdasági és külügyminiszter cimborájának is némi zsíros falat. A nép is megnyugodhat. Budapesten biztosan nem lesz olimpia 2024-ben, de megúszunk egy ezer milliárdos buktát is. A számlán alig néhány százmilló forint lesz, az pedig már el sem éri a magyar ember ingerküszöbét.
A világban általában az öt olimpiai karika különböző színekben pompázik. Magyarországon azonban a takarékosság jegyében elegendő egy szín is hozzá: a narancssárga.