Magyar Közlöny;vasfüggöny;

Egyelőre még csak a munkagépek egyengetik a talajt, hogy szilárdan állhasson a vasfüggöny FOTÓ: MTI/KELEMEN ZOLTÁN GERGELY

- Mintavasfüggöny épül - Civilek a gyűlöletkeltés ellen

Eldördült a startpisztoly, tegnap reggel 8 órakor Mórahalomtól öt kilométerre elkezdték építeni a vasfüggönyt, noha az azt lehetővé tévő jogszabály csak hétfő este jelent meg a Magyar Közlönyben. A kerítés és a magyarországi menekültügyi törvény szigorítása ellen ma délután 18 órától húsz hazai emberi jogi szervezet tiltakozik a Bazilikánál.

Tegnap reggel 8 órakor rendőri biztosítás mellett egy lánctalpas buldózerrel és egy univerzális földmunkagéppel Mórahalom határában megkezdődött az ideiglenes határzár építéséhez szükséges terepmunka. A Belügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint 43 katona dolgozik a település közelében, ahol 150 méter hosszon mintakerítést építenek a szerb-magyar határra. Ez a rövid szakasz része lesz a 175 kilométer hosszú, négy méter magas vasfüggönynek. A katonák fákat vágnak ki, aljnövényzetet irtanak, talajmunkát végeznek, utat építenek, a munkához szükséges eszközöket pedig nyolc járművel a hódmezővásárhelyi laktanyából szállították a helyszínre. A külterületi utakat már a múlt héten portalanították, hogy az építkezéshez szükséges eszközöket zavartalanul tudják a helyszínre szállítani.

Áder János köztársasági elnök szombaton írta alá az ideiglenes határzárra is vonatkozó törvénycsomagot, ám azt az építkezés megkezdése idején még nem, csak hétfőn este hirdették ki a Magyar Közlönyben. "Elkezdődött! Isten áldja a magyar honvédséget" - írta ki Facebook-oldalán Toroczkai László, Ásotthalom radikális polgármestere, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom alapítója. Innen értesülhetett a nyilávnosság a munkálatokról. A vasfüggöny létesítéséről június 17-én döntött a kormány, később bejelentették, ahol nincs más mód az illegális bevándorlók megállítására, más határszakaszon is kerítést építhetnek. A magyar-szerb határra épülő műszaki határzár létrehozására az állam mintegy 6,6 milliárd forintot csoportosított át. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint nyolc-tíz helyszínen, egyszerre kezdődik az építkezés, ami hónapokig is tarthat.

A Fidesz üdvözölte, hogy már épül a biztonsági határzár és azt kérte a kormánytól, hogy mielőbb készüljön el a teljes szerb-magyar határszakaszon. A kormánypárti frakció tegnapi közleményében arra emlékeztetett, csak az elmúlt hétvégén mintegy "háromezer illegális bevándorló szökött át Magyarországra, amelynek meg kell védenie saját és Európa schengeni határait is".

Miközben a kormány a migránsok ellen uszít, civilek és emberi jogi szervezetek segítenek a menekülteknek. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mozgó orvosi rendelőivel, szociális munkásaival és teajárataival keresi fel azokat a helyszíneket, ahol az országon áthaladó bevándorlók nagyobb csoportokban megtalálhatók. Ma este 18 órától húsz emberi jogi szervezet, mozgalom tiltakozik a kerítés és a magyarországi menekültügyi törvény szigorítása ellen. A csoportok - köztük a TASZ és a Helsinki Bizottság - a Bazilika elé várják a demonstrálókat, ahonnan a Parlament elé vonulnak. A Migráns Szolidaritás csoport által szervezett tüntetés résztvevői meg akarják mutatni, hogy Magyarország nem idegengyűlölő ország.

Eközben azonban a szélsőjobboldal szintén rendre hadat üzen a háborúk, üldöztetések elől menekülőknek. Az Index úgy tudja, a Betyársereg a múlt héten Toroczkai településén akart migránsokra vadászni és abban bíztak, hogy a radikális polgármester segítségükre lesz. Torockai azonban egy olyan mezőőrt bízott meg, hogy legyen a betyárok kísérője, aki nem ismerte jól a környéket, így eltévedtek.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány a szegénység enyhítése, a szociális dolgozók, orvosok és pedagógusok béremelése helyett "új vasfüggönyt" épít "35 milliárd forint" közpénzből a szerb határnál.