Előzőleg úgy tűnt, nem számíthat további engedményekre a görög kormány. Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője azt közölte, június 30-ig vissza kell fizetnie Athénnak az összes hitelt. Angela Merkel német kancellár szintén egyértelműsítette, nem tesznek további engedményeket Athénnak. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter immáron sokadszorra hívta fel a görög kabinet figyelmét, hogy teljesíteniük kell vállalásaikat.
Az egyébként a görög vezetőkkel kapcsolatban gyakran elég nyersen fogalmazó tárcavezető ezúttal igen visszafogottan beszélt. Sigmar Gabriel, német alkancellár, az SPD elnöke úgy foglalt állást, Görögországot akkor is segíteni kell, ha kiszorulna az euróövezetből. Jürgen Stark, az Európai Központi Bank igazgatótanácsának volt tagja pedig meggyőződését fejezte ki, hogy Görögországot mindenáron az euróövezetben tartják.
Alekszisz Ciprasz kormányfő a német Tagesspiegelben írt cikkében kifejtette, hazudik, aki azt állítja, hogy a német adófizetők pénzéből fizetnék a görög béreket, nyugdíjakat. Mint fogalmazott, az elsődleges többlet 75 százalékát fordítják erre. Hozzátette, minden állítással szemben hazájában 67 év a nyugdíjkorhatár, Németországban viszont 65 év. Kifejtette, a megszorítások hatására erőteljesen emelkedett a munkanélküliség, s a nyugdíjkassza betétei 13 milliárd euróval csökkentek.
Oroszországba látogatott tegnap Alekszisz Ciprasz több kulcsminisztere társaságában. A görög küldöttség délután érkezett Szentpétervárra, ahol egy nemzetközi gazdasági fórum zajlik. Ciprasz ma beszél a fórumon, közvetlenül Vlagyimir Putyin orosz elnök után. Feltűnő, hogy a görög kormányfő kíséretében ott van a gazdasági, az energetikai, a védelmi miniszter, de sokat bírált pénzügyminisztere, Varufakisz nem.
A tárcát Nadia Valavani miniszter-helyettes képviseli.Ciprasz hivatalba lépése óta már másodjára látogat Oroszországba, legutóbb március 31-én. Az AFP hírügynökség szerint a Ciprasz-Putyin tárgyalások középpontjában a Washingtont és Brüsszelt egyaránt aggasztó Török Áramlat állhat.