Zwack-dinasztia;városi séta;

Zwack Izabella és Zwack Sándor a családi gyárban FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- A Zwackok nyomában

A Budapesti Aszfaltprojekt (BUPAP) új városi sétája a Zwack család történetének legendás helyszíneit követi nyomon, abból az alkalomból, hogy II. Józsefet a császár udvari orvosa, Dr. Zwack, 225 évvel ezelőtt kínálta meg a már legendásnak számító itallal, elindítva az Unicum szinte páratlan sikertörténetét. A séta azonban nem csak a sikereket, hanem a nehezebb, sorsfordító kalandos pillanatokat is felvillantja.

Mi sem jobb program, mint reggel egy patinás budai cukrászdában kezdeni a napot kávé és finom sütemények kíséretében. A Budapesti Aszfaltprojekt (BUPAP) új városi túrájának ugyanis az első állomása a Ruszwurm Cukrászda, Zwack Péter egyik egykori kedvenc törzshelye. Pétert anyai nagyapja Wahl Oszkár sokszor elhozta ide, ha a fiú jó eredményt ért el az iskolában. A likőrgyáros dinasztia egyik prominense a cukrászdához mindössze néhány lépésre lévő házban, a Várban az Úri utcában nőtt fel. A túra következő állomása az Úri utca 45. szám alatti ház. Zwack Péter gyerekei, Sándor és Izabella kissé meghatódva sétálnak be az épületbe. Sándorék nem ismerték nagyapjukat, Zwack Jánost, de hozzá kapcsolódó történeket szívesen mesélnek. A nagypapa autóval járt, ami nagy dolog volt akkoriban, extravagánsan élt, imádta a krémszínű selyemingeket, amiből több mint 120-at begyűjtött, ezeket Svájcban tisztíttatta. A családnak volt saját inasa, sofőrje, szakácsnője, és szobalánya is. Testvérével, Bélával együtt vezették a családi likőrgyárat, de nem voltak annyira jóban egymással, a családi legendák szerint az irodáik között egy ügyvéden keresztül kommunikáltak. Péter a Várban nőtt fel, villamossal járt gimnáziumba, a szomszédjaik között pedig történelmi nemesi családok tagjai voltak.

A túra harmadik állomása a Gellérthegy, egy Minerva utcai ház, ahol Péter édesapjának testvére, Zwack Mária, vagy, ahogy a családban hívták, Mici néni élt. Péter szüleivel a II. világháború idején odamenekült, ott próbálták átvészelni a háborút. Mici nénivel kapcsolatban sok legenda kering, a családi anekdoták szerint Ady Endre egyik múzsája volt, a költő Mylettának nevezte el. A Minerva utcai ház nagyon fontos tényezővé vált a Zwack család történetében. Történt ugyanis, hogy valaki feljelentette őket, és nyilasok jelentek meg a házban, a család tagjait felsorakoztatták a fal mellé, ekkor Lajos, Péter unokatestvére kérte, hogy vehesse fel a cipőjét, ezért felengedték az emeletre. Lajos azonban az inast átküldte a szomszédba a svéd nagykövetségre és onnan átfutott a család jó barátja, kártyapartnere, Lars Berg és revolverrel a kezében közölte, hogy a ház svéd védelem alatt áll, így sikerült a nyilasokat elriasztani. Közben Péter a falhoz állítva csokoládét majszolt, arra gondolva, hogy ha a nyilasok lezavarják őket a Dunához, már nem kell tartalékolnia kedvenc édességét, amit mindig következetesen beosztott. A követségi titkárnak köszönhetően azonban a Zwack család megmenekült, később svéd útlevéllel vészelték át a háború hátralévő napjait. Aztán még a szovjet katonák megszállását is ki kellett bírni, akik állítólag ellopták János cipőit, de minden párból többnyire csak egy darabot vittek el.

A túra utolsó állomása a Zwack gyár Soroksári úti üzeme, ahol Sándor és Izabella, akik Zwack Pétertől megörökölték a családi cég vezetését, múzeumot és látogatóközpontot is kialakítottak. A gyár felé a buszon Sándor azt is elmeséli, hogy nagyapja és az édesapja a háború után Amerikában kezdtek új életet, ahol Zwack Péter először porszívó ügynökként tevékenykedett. Aztán a nyolcvanas években tért haza és sikerült visszavásárolnia a magyar államtól a gyárat. És nem mellékesen sikerült megőrizni a mai napig titkosan kezelt receptúrát. Sándort a gyár udvarán arról kérdeztem, evidens volt-e, hogy továbbviszik a céget.

- Én politológiát tanultam Amerikában, a nemzetközi kapcsolatok volt a szakterületem, először diplomata akartam lenni. Később kezdtem el foglalkozni a cég ügyeivel. De apám szigorú feltételekhez kötötte, hogy átvegyem a céget. Meg kellett jól tanulnom magyarul, két európai cégnél is kellett korábban vezetői gyakorlatot szereznem. Azt kérte, éljek Magyarországon és 2002-ben be is kapcsolódtam a gyár irányításába, 2008-tól pedig átvettem a vezetését.

Lassan három éve, hogy Zwack Péter elhunyt.

„A múlt a jövőre kötelez” – idézi édesapját Izabella és a szemén látszik, hogy ezt nagyon is komolyan gondolja. Aki pedig arra vágyik, hogy szembesüljön egy hiteles, századokon átívelő magyar családtörténettel, az nyugodtan nevezzen be a Zwack-túrára, tanulságos, még akkor is, ha a receptúra titkát ezúttal sem fedték fel a család tagjai.

A cikkhez tartozó fotógalériát itt találja!

Királyok halálával, kik ráadásul a nevükben is hordozzák az uralkodói titulust, az egyszerű hírlapíró bajban van: hátha mégis Istentől ered a hatalmuk, akkor is élnek, ha a szó fiziológiai értelmében már nincsenek jelen. Reméljük, hogy ez a csütörtök éjjel eltávozott B.B. Kinggel is így lesz, noha az ő művészetének kulcsfontosságú eleme volt a jelenlét.