Balaton;halgazdaság;

A pecások természetesen elfogyaszthatják otthon a kifogott halaikat FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/TINKSTOCK

- Pecás a pácban?

Azzal riogatták a majd' 300 ezer horgászt, hogy ezentúl minden egyes zsákmányt azonnal óra-perc pontossággal be kell írni a fogási naplóba, legyen az egy árva keszeg, vagy embert fárasztó harcsa. Aki késlekedik, elbúcsúzhat az állami horgászjegyétől, ez pedig súlyos csapás a pecásnak. Emellett le is kell mérnie, vagy meg kell becsülnie a szákba kerülő halak súlyát, és fél kilónál többet nem tévedhet.

Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) alelnöke azonban a Népszavának elmondta: ahogy eddig is, továbbra sem kell minden halat azonnal beírni, csak az elvitelre szánt, jogszabályban rögzített - méretkorlátozás alá eső - fajokat, s az e körön kívül eső megtartani kívánt halakat. A kifogott keszegféléket például csak a horgászat végén kell bejegyezni. Ennek az lehet az előnye, hogy felmérhető a legálisan kifogott mennyiség és fajtamegoszlás.

Ám ezzel a naplóval akad más gondja is horgásznak. A rendtartás szerint, aki nem adja le február 28-ig a pontosan vezetett és összesített fontos dokumentumot, az 2 ezer helyett 4 ezer forintért válthat csak állami horgászjegyet. A MOHOSZ egyetért azzal, hogy a kereskedelmi halászatot kitiltották az élővizekről. Emiatt például a Balatonnál nem lehet a vendéglőkben balatoni halat rendelni, mert a horgászok nem értékesíthetik a fogást, csak halastavi, vagy extrém esetben import fogast, pontyot, meg egyéb népszerű fajokat.

Kecsege a tiltólistán
A halgazdálkodási jogszabály jelenleg 27 őshonos és 24 rendszeresen előforduló idegenhonos halfajt sorol fel. Az őshonos fajokból mindössze 3 faj nem fogható, a kecsege, széles kárász és a vágó durbincs. A ponty, a különböző ragadozó fajok, így a harcsa, süllő, csuka, balin és a különböző keszegfélék a legkedveltebbek a horgászok körében. A már említett 51 halfajon kívül további 34, külön jogszabályban említett védett és fokozottan védett halfaj is él vizeinkben, ezek többsége azonban olyan ritkán fordul elő, hogy a szokásos horgászati módszerekkel nem is nagyon akadnak horogra.

A MOHOSZ alelnöke lapunknak megerősítette, ez így is marad. A környező halgazdaságoknak így fel kell készülniük arra, hogy keszegfélékkel és ragadozó halfajokkal is ellássák az éttermeket. A Balaton környékén számos tógazdaság üzemel, melyek a hasonló vízminőségi és talajadottságokból fakadóan a balatonival vetekedő ízű és minőségű halakat szállíthatnak a vendéglősöknek.

A Balatonból jogszerűen kifogott halukat a horgászok természetesen továbbra is elfogyaszthatják családi, baráti körben - tette hozzá Dérer István. Az orvhalászok nem megengedett módon, illetve megélhetési, haszonszerzési szándékkal igyekeznek halat fogni.

Számukra a mennyiség a fontos, a módszerekben sem válogatnak, így nagy számban sebzik meg a halakat és akadályozzák a természetes szaporodást is. Az általuk okozott károkat csak felbecsülni lehet. A jogszabályok abban segítenek, hogy a bizonyított eseteket megfelelő súllyal lehessen büntetni.

Az alelnök elmondta, a halállomány változásának, összetételének alapos ismeretéhez és fejlesztéséhez mindenképpen szükség lesz tudományos kutatásokra, pótló és fejlesztő telepítésekre, és reményeik szerint így hosszútávon a horgászfogásokban is egyre jobban megmutatkozik a halállomány növekedése. A MOHOSZ célkitűzései között kiemelt helyen szerepel, hogy az adminisztratív kötelmek életszerűek maradjanak, ne rontsák el a szabadidős horgászat örömét, ugyanakkor segítsék a páratlan adottságokkal rendelkező magyar természetes vizek (egyre inkább horgászvizek) mielőbbi regenerációját.

Szijjártó Péter képviseli Magyarországot a mai győzelem napi megemlékezésen Moszkvában; ezt a külgazdasági és külügyminiszter jelentette be az M1-nek nyilatkozva pénteken.