Vizsgálják az amerikai hatóságok, hogy milyen terrorista kapcsolatai lehettek a két merénylőnek, akik vasárnap este tüzet nyitottak a biztonsági őrökre Garlandban, a Curtis Culwell konferenciaközpont előtt. Sikerült azonosítani mindkét merénylőt, Elton Simpson és Nadir Soofi, mint kiderült, a Dallashoz közeli Phoenixben együtt laktak egy bérelt lakásban. Sem rokonaik, sem szomszédaik nem gyanítottak semmit arról, hogy szélsőséges nézeteik lettek volna. Megdöbbenve nyilatkozott annak a mecsetnek az imámja is, ahová járták, a CNN-nek azt mondta, semmi nem mutatott a két férfi radikalizálódására.
Az IS ugyanakkor tegnap azt állította: a két férfi a kalifátus „katonája” volt. Az IS hivatalos rádiója, az al-Bajan ismertette a közleményt, amelyben további terrortámadásokkal fenyegették meg az Egyesült Államokat. A lövöldözők egyike után már régóta nyomoztak a hatóságok, de nem találták nyomát, hogy terroristákkal tartott volna kapcsolatot. A 30 éves Elton Simpson 2006 óta volt az FBI célkeresztjében. Hangfelvételük volt róla, hogy azt mondta, a hitetlenek ellen akar harcolni.
Tudták, hogy azt tervezte, Dél-Afrikába utazik, s ott veszi fel a kapcsolatot szomáliai „testvéreivel”. Simpsont egy nappal azelőtt vették őrizetbe, hogy elindult volna Dél-Afrikába. Több mint 1500 órás kihallgatási anyagot vettek fel, de végül csupán egy kisebb vétséget róttak a terhére: hazudott egy FBI-ügynöknek. Három év próbaidőre bocsátották, 600 dollár pénzbírságot kapott.
Legközelebb vasárnap este bukkant fel, társával, Soofival a garlandi rendezvényközpont elé hajtottak és azonnal tüzelni kezdtek. Egy közlekedési rendőr szedte le őket. Holttestük órákig feküdt az autójuk mellett, mivel a hatóságok attól tartottak, hogy bomba lehet a kocsiban.
Mivel a helyi hatóságok tisztában voltak vele, hogy ellentmondásos rendezvény zajlott (egy szélsőjobboldali, az iszlám ellen agitáló szervezet, az American Freedom Defense Initiative, rendezte, a szólásszabadság védelmére hivatkozva a kiállítást), ezért eleve nagy volt a készültség, s tűzszerészek is voltak a helyszínen. A két férfi golyóálló mellényt viselt, sorozatlövő fegyverük volt, de szakértők szerint a támadás kivitelezéséből ítélve a merényletkísérlet előkészítetlen, amatőr akció volt.
Jóval kevesebbet tudni Simpson társáról, akinek még nem volt dolga a hatóságokkal. A 34 éves Nadir Soofi apja pakisztáni, édesanyja amerikai, állítólag élt egy darabig Pakisztánban. A férfi imádta nyolc éves fiát, ezt Houston közelében élő édesanyja mondta el. Az asszony a The Dallas Morning News-nak azt nyilatkozta, nem sejtette, hogy a fia radikalizálódott, hogy erőszakhoz folyamodna. A hatóságok órákon keresztül kutattak a két férfi által bérelt phoenix-i lakásban. A szomszédok csendes, nyugodt embereknek ismerték őket.
Vizsgálják a két férfi esetleges terrorista kapcsolatait, de egyelőre nincs nyoma annak, hogy az IS akár közvetetten is segítette volna a merénylőket. "Gyakran előfordul, hogy valaki azt mondja magáról, hogy az IS-hez tartozik. Nem arról van szó, hogy az IS terrorista sejtet tartott volna fenn az Egyesült Államokban, vagy kiképezte volna ezeket az embereket.
Nem érkezett meg az IS Amerikába" - mondta a The New York Timesnak Ajman Dzsavad al-Tamimi, egy izraeli kutatóintézet Iszlám Állammal foglalkozó szakértője. A Fox News ugyanakkor emlékeztetett, Simpson a merénylet előtt twitteren Allah támogatását kérte, egy szíriai dzsihadista pedig egy órával korábban üdvözölte a texasi támadást végrehajtó "testvéreit".