Baltimore-ban egy hete robbantak ki zavargások, amikor eltemették az afrikai-amerikai férfit, aki a rendőri előállítás során súlyos gerincsérülést szenvedett, kómába esett, s egy hét múlva belehalt sérüléseibe. Maryland állam kormányzója, Larry Hogan – Baltimore polgármesterének kérésére – múlt hétfőn szükségállapotot hirdetett.
Éjszakai kijárási tilalmat léptettek életbe, s kirendelték a Nemzeti Gárda egységeit a rend helyreállítására. Hogan szombati közleménye szerint az állami autópálya rendőrség 578 fős erősítést küldött Baltimore-ba, 283 rendőt Pennsylvania állam, 149-et New Jersey irányított át a városba.
Az eredetileg tiltakozó megmozdulásként meghirdetett szombati demonstráció résztvevői végül „győzelmi ünnepségnek” nevezték felvonulásukat, Baltimore számos részéből indultak csoportok a városháza elé. A résztvevők ünnepelték a nemrégiben megválasztott új főügyésznőt, az afrikai-amerikai Marilyn Mosbyt, aki döntött a rendőrök elleni vádemelésről. Bejelentése elejét vette a további erőszakos demonstrációknak, az öt férfi és egy nő felelősségét bíróság dönti majd el.
"Bárcsak minden főügyész ilyen gerinces lenne" - mondta Malik Shabazz, a Fekete Ügyvédek az Igazságért" jogvédő szervezet elnöke, a megmozdulás egyik szervezője. A tiltakozók sürgették, hogy ne csak a konkrét esettel foglalkozzanak, hanem teremtsenek több munkalehetőséget, javítsák az életkörülményeket a városban.
A főügyész megállapítása szerint a férfi halálát az okozta, hogy kezén, lábán is megbilincselték, de nem kötötték be a biztonsági övét, így a feje a vasketrec falához ütődőtt a rabszállító autóban. Egy másik rab ugyanakkor azt állította, hogy Freddie Gray maga verte fejét a falba, sérülést akart okozni magának. A rendőrtisztek azzal védekeztek, azt hitték, Gray csak tetteti, hogy nem tud lábra állni, s sokáig nem is hívtak orvost hozzá.
A rabszállító több alkalommal is megállt, de nem törődtek a sérült fogollyal, aki egy videófelvétel tanúsága szerint már nem tudott lábra állni, amikor kiszedték a kocsiból. Mint kiderült, a férfit, akit korábban már többször letartóztattak, április 12-én azért vették őrizetbe, mert egy zsebkést találtak nála. A főügyész szerint ez eleve nem is indokolta volna az előállítást. Freddie Gray április 19-én halt bele sérüléseibe.
A helyi afrikai-amerikai közösség mindazonáltal tart attól, hogy a hat rendőrt a vizsgálat végül felmenti, hasonlóképpen, ahogy a Missouri állambeli Fergusonban és másutt is történt, ahol a rendőrök túlzott erőszakot alkalmaztak fegyvertelen fekete férfiak ellen, s végül elkerülték a felelősségrevonást. A hat baltimore-i rendőrt őrizetbe vették, de egyikük már letette az óvadékot és szabadlábra került. A rendőrök védőügyvédje, Michael Davey szerint semmiféle bűnt nem követtek el.
"Egyikük sem emelt kezet a fogolyra, egyikük sem bántotta, valamennyien nagyon sajnálják, ami történt. A vizsgálat a rendőrök ártatlanságát fogja igazolni" - jelentette ki az ügyvéd. A helyi rendőrszövetség azt követelte Mosby főügyésztől, hogy nevezzen ki független ügyészt az eset kivizsgálására. A bírálók szerint a főügyész elhamarkodottan döntött az ügyben.
Barack Obama amerikai elnök közölte, feltétlenül szükséges, hogy feltárják a teljes igazságot az ügyben. Az elnök hangsúlyozta, hogy ezt várják nem csak Baltimore-ban, hanem szerte az Egyesült Államokban.
A marylandi városban jelentősen enyhült a feszültség, s így a polgármester indokoltnak látta, hogy a tervezettnél egy nappal korábban feloldják a kijárási tilalmat. Eredetileg hétfőn járt volna le a szükségállapot. Vasárnapra virradóra még legalább ezren vonultak fel ott, ahol hétfőn több üzletet is kifosztottak, felgyújtottak a tiltakozók, de már nem került sor összecsapásra a rendőrséggel.
Szombatra virradóra ugyanakkor még több mint negyven embert őrizetbe vettek, akik dacoltak a kijárási tilalommal. Anthony Batts rendőrfőnök akkor még időt kért, s azt mondta, mindenképpen szeretnék garantálni a városlakók biztonságát.