;

Publicisztika;EU;EP;támogatás;EB;Lázár János;Jávor Benedek;

FOTÓ: Getty Images, Carl Court

- Ezermilliárdokat kockáztat a kormány

Az Európai Bizottság (EB) határozatában szereplő támogatás kifizetés felfüggesztésnél is nagyságrendekkel nagyobb szankcióra számíthat Magyarország, ha a kormány nem hajlandó megfogadni az EB ajánlásait. Abban az esetben, ha az operatív programok többségénél 5 százalék fölötti hibaarányt állapít meg Brüsszel. Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért (PM) Európai Parlamenti (EP) képviselője már tavaly decemberben dokumentumokra támaszkodva jelezte, hogy 13 operatív programból 9 a felfüggesztés határán billeg. Egyenlőre 3 esetben - az innovációs, gazdaságfejlesztési és üzleti infrastruktúra-fejlesztési programoknál - ez be is következett.

Az uniós parlamenti képviselő lapunknak cáfolta Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter állítását arról, hogy a 2010-ben hatalomra került kormány az uniós ciklus közben nem változtathatott kifizetési rendszeren. Ennek ugyanis ellentmond, hogy még abban az évben szétverték a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget (NFÜ), majd 2014. elején az egyes minisztériumokhoz, illetve a Miniszterelnökséghez akkreditálták az Ügynökség feladatait is. Ez a megoldás azonban az EB szerint nem alkalmas az elfogulatlan, verseny semleges döntésekre, kifizetésekre és rosszabb, mint az előző rendszer volt.

Több EU-s pályázatokra kapott pénzt a magyar szervek egészen pazarló módon költötték el, például dupla áron vettek gépeket, az eredeti ár sokszorosáért rendeltek meg szoftverfrissítést, ám ezt kiszűrhette volna az az EU-s forrásokat ellenőrző Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) - erről Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke beszélt. Ezért a párt a nemzetgazdasági miniszterhez fordul: hozzák nyilvánosságra azokat a jelentéseket amelyet az EB által szabálytalannak talált pénzfelhasználásokról születtek az EUTAF-ban.

A Fidesz válaszközleményében ugyanakkor azt írta, hogy technikai jellegű intézkedésről van szó, amely a 42 ezer projektből mindössze hatot érint. A mostani kormány az átalakított fejlesztéspolitikának és pályázati rendszernek köszönhetően egyetlen fillért sem hagy elveszni, ellentétben a Gyurcsány-Bajnai-kormánnyal, amely a források töredékét volt képes lehívni, és amit lehívtak, annak a 76 százalékát is szabálytalanul költötték el, ezzel százmilliárdokat hagytak veszni - érvelt a kormánypárt.

Az OTP Bank tegnapi közgyűlésén Csányi Sándor, a pénzintézet elnök-vezérigazgatója megjegyezte:"Nem megnyugtató, hogy olyan ember kezében van a döntés az uniós százmilliárdokról, aki egy kisváros pénzügyeit sem tudta kézben tartani". Mint emlékezetes, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter polgámesterkedése idején Hódmezővásárhely volt az egyik legeladósodottabb magyar település. Csányi a fejlesztési tárcánál látná szívesebben az uniós források elosztását.

Igazságtalannak tartja Csányi Sándor, hogy a tisztességes bankok állják a tisztességtelenek károkozását. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a veszteséges tavalyi évről tartott pénteki közgyűlésen kemény kritikát fogalmazott meg a kormány bankpolitikájáról és nem maradt el Lázár János kancelláriaminiszter éles bírálata sem.