;

választás;Nagy-Britannia;David Cameron;Ed Miliband;

- Fej-fej mellett a konzervatívok és a Munkáspárt

A Munkáspárt nem lép koalícióra a Skót Nemzeti Párttal, szögezte le a Labour-pártvezér, Ed Miliband a brit ellenzéki pártok csütörtök esti tévévitájában. Öt ellenzéki párt vezetői vitáztak, mivel David Cameron kormányfő távol maradt. A liberális demokraták első embere, Nick Clegg miniszterelnök-helyettes ugyan hajlandó lett volna a részvételre, őt viszont a vitát rendező BBC kérte távolmaradásra, mivel a kormányoldalhoz tartozik.

Miliband újabb tévévitára hívta ki Cameront, aki azonban ismét elutasította a javaslatot. Mint közölte, az alsóházban, a miniszterelnöki kérdések órájában 146-szor vívott már meg a Munkáspárt vezérével. A brit választás előtt még egy „kvázi vita” várható, Cameron, Clegg, illetve Miliband egymást követően válaszolnak egy fórumon a nézők kérdéseire.

A skót nacionalisták új vezetője, Nicola Sturgeon felajánlotta támogatását a Munkáspártnak, ha úgy alakulna, hogy koalícióra lépve tudnák megakadályozni, hogy ismét a konzervatívok alakítsanak kormányt. Miliband azonban jelezte, számos kérdésben nem értenek egyet az SNP-vel, legfőképpen abban, hogy továbbra is Skócia függetlensége a fő céljuk. „Soha nem fogom kockára tenni az Egyesült Királyság egységét, úgyhogy a válaszom nem” – mondta a Labour-pártvezér. A kérdés azért égető, mivel a Munkáspártnak Skóciában hagyományosan erős volt a támogatottsága, az SNP megerősödése nyomán viszont értékes mandátumokat veszíthetnek a tartományban.

Ed Miliband számára némiképp kockázatos volt, hogy vállalta a vitát a kisebb pártok vezetőivel, de a visszhangok szerint így még jobban látszott, hogy a Labour-pártvezér az egyedüli, aki a miniszterelnöki posztra alkalmas az ellenzéki indulók közül. A Daily Mirror által megrendelt Survation-felmérés szerint 35 százalékkal ezúttal egyértelműen Miliband nyert.

Tévéviták ide vagy oda, egyik nagy pártnak sem sikerül elszakadnia a másiktól, fej-fej melletti az állás. A friss YouGov közvélemény-kutatás szerint a kormányzó toryk és a Labour 34-34 százalékon áll, a liberális demokraták 7 százalékot szereznének. Az EU-ellenes UKIP 14 százalékot, a Zöldek 5 százalékot érnének el, ha most tartanák a voksolást.