Franciaország;Marine Le Pen;Francia választások;Nathalie Kosciusko-Morizet;

- Nem alakítják át a kormányt

Amint az előre várható volt, az ellenzéki jobboldal nyerte meg a francia helyhatósági választást. A Nicolas Sarkozy volt elnök által irányított UMP és szövetségese, az UDI a 101 megyéből 64-70-ben szerezte meg a többséget.

Bár ilyen voksoláson sosem szerzett ennyi szavazatot a szélsőjobboldal, a Nemzeti Front (FN) mindössze egyetlen megyében tudta megszerezni az irányítást. Marine Le Pen, a párt elnöke még vasárnap beismert a vereséget, hétfő reggeli nyilatkozatában pedig amiatt dohogott, mert bár egyes északi körzetekben 38 százalék szavazott a pártra, így sem tudtak nyerni.

Nathalie Kosciusko-Morizet, az UMP alelnöke kijelentette, nyilvánvaló, hogy pártja egyetlen megyében, kantonban sem lép koalícióra a Nemzeti Fronttal. Az egy héttel korábbi első fordulóban az UMP sok szavazója ellenezte Nicolas Sarkozy stratégiáját, aki azt közölte, nem hajlandó szövetkezni sem a szocialistákkal, sem Marine le Pen pártjával, amivel lényegében egy szintre helyezte a két tömörülést. Ez a kijelentése egyes pártvezető társainál is kiverte a biztosítékot. Kosciusko-Morizet a France 2 televízióban úgy vélekedett, hogy a választás egyértelmű üzenete az volt Francois Hollande elnök számára, hogy az emberek elutasítják a szocialisták politikáját országos és regionális szinten egyaránt. A baloldali kormánypárt 24-31 megyét vesztett el a 61-ből, országosan a voksok 28,9 százalékára tett szert.

Bruno Le Roux, a szocialisták frakcióvezetője a France Info rádiónak adott interjújában annak a véleményének adott hangot, hogy a baloldali tömörülés az állandósult pártbéli viták miatt szenvedett súlyos vereséget. Hasonlóképpen nyilatkozott Benoit Hamon szocialista képviselő is, aki a belső megosztottságra vezette vissza pártja vereségét. „Mindenekelőtt meg kell érteni a megosztottság okait” – jelentette ki az RTL-nek. Manuel Valls miniszterelnök még a választás utáni közleményében utalt erre a problémára: „A baloldal nagyon megosztott volt és egyértelmű visszaesést könyvelhet el” – fejtette ki televíziós beszédében.

Nicolas Sarkozy számára azért volt különösen fontos a diadal, mert a voksolást a 2017-es elnökválasztás fontos fokmérőnek tartják, s úgy tűnik, a közvélemény leírta a szocialistákat. Az UMP az UDI-val kiegészülve országosan 44,9 százalékot kapott, a Nemzeti Front csak 24,4 százalékot. Sarkozy diadalittas hadvezérként ünnepelte a diadalt. „A franciák tömegesen utasították el Francois Hollande elnök politikáját. Korábban sosem volt példa arra, hogy egy kormányzó párt ilyen sok megyét veszítsen el. A hatalomváltás megkezdődött, s senki sem lesz képes megálljt parancsolni ennek a folyamatnak” – fejtette ki Sarkozy.

A vereség ellenére a szocialista kormányzat kitart eddigi politikája mellett. Erre utaltManuel Valls miniszterelnök is, aki ismét aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a FN-re voksolt minden negyedik honfitársa. Úgy foglalt állást, megértette a választók üzenetét. Valls azt is közölte, nem érzi szükségét egy gyors kormányátalakításnak. Francois Hollande elnök környezetéből is olyan híreket lehetett hallani, amelyek szerint nem várható kormányátalakítás.

Lélegzetvisszafojtva várják Nigériában az elnökválasztás eredményét. A voksolást szombaton kellett volna lebonyolítani, de technikai gondok miatt több helyen vasárnap is nyitva maradtak a szavazókörök.