Az amerikai csatorna által pénteken közzétett részletek alapján a szír elnök sajátos védekezést adott elő, szerinte a klórgáz egyáltalán nem számít vegyi fegyvernek, hétköznapi anyag, nem is hatékony, különben a terroristák is gyakrabban használnák. Aszad az interjúban úgy nyilatkozott, kész lenne tárgyalni az Egyesült Államokkal, de csak "kölcsönös tisztelet" alapján.
A 2013-ban Nobel-békedíjjal kitüntetett Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) előző nap jelentette be, hogy kész tényfeltáró küldöttséget indítani Szíriába a legutóbbi, állítólagos klórgáztámadás kivizsgálására. A damaszkuszi kormány megbuktatásáért küzdő ellenzéki erők számoltak be arról, hogy március közepén a török határ közelében lévő Sarmin falu ellen klórgázt tartalmazó hordóbombákat vetettek be. A támadásban hatan életüket veszítették, legalább kilencvenen megsebesültek.
Az OPCW képviselője a Reutersnek név nélkül elmondta, hogy több indidenst is kivizsgálnak majd Idlib tartományban. A szervezetnek állandó felhatalmazása van az ENSZ-től, de biztonsági okokból egyeztetniük kell a damaszkuszi rezsimmel. A klórgáz fegyverkénti alkalmazása az 1997-ben megkötött vegyifegyver-konvenció előírásai szerint tilalom alá esik, s a nemzetközi egyezményhez Szíria is csatlakozott 2013-ban. Azóta több mint 1300 tonna vegyi fegyvert adott át a nemzetközi közösségnek megsemmisítésre.