Most már ezt is tudjuk! Az atomerőmű kérem, az bizony nem biciklitároló. Áder János államelnök lényeglátó kijelentése tett rendet ebben a kérdésben. A főméltóság iránti kellő tisztelettel, de azért némileg ellent kell mondanom: Magyarországon bármikor titkosíthatnak akár száz évre is egy biciklitároló építést, ha a fontos beruházást Fidesz közeli vállalkozás kivitelezi. Más szempontból szemlélve a problémát azért az is roppant tanulságos, hogy e Kárpátok bércei által ölelt kis országban egy kerékpárok elhelyezésére szánt építkezés sokkal áttekinthetőbb - szerencsés esetben -, mint egy szakmai becslések szerint legalább 6-10 ezer milliárd forintos megaberuházás. Igaz, a bringákon nem lehet annyit kaszálni, mint a Paks 2-n.
Fordítsuk most komolyra a szót. Nehéz szabadulni attól a gyanútól, amit ellenzéki pártok, civilszervezetek, korrupció kutatók emlegetnek, hogy ez az atomerőmű-bővítés azért olyan rendkívül fontos a Fidesz vezérkarnak és azért emelték meg az eredetileg 15 évre szóló titkosítást 30 évre, mert hatalmas, több százmilliárdos lenyúlási lehetőséget kínál a kormánypárti elitnek, illetve a hozzájuk köthető gazdasági köröknek. A három évtizedes omertára, azaz a hallgatás törvényére pedig azért van szükség, mert akkorra már Orbán Viktor és kollégista szobatársai, ha még élnek, nyolcvan éven felüli agg multimilliárdosként tengetik majd napjaikat. Ha szerencsénk van melegebb éghajlaton és más földrészen.
Az efféle gyanúsítgatásokat persze könnyű lenne elhárítani: mindössze átláthatóvá kellene tenni a Paks-2 beruházásnak legalább a finanszírozását, az alvállalkozók névsorát, az építkezés ütemezését.
A Fidesz frontemberei természetesen hazudnak, amikor azt állítják, az atomerőmű építkezéseknél a magyarhoz hasonlóan szigorú titkosítás a standart. Ez igaz lehet a keleti nyitás országaiban, de Franciaországban vagy Nagy-Britanniában sokkal erőteljesebb lehet a társadalmi ellenőrzés. Finnország pedig azért hamis példa, mert ott magánberuházásból épül egy atomerőmű, amiben nincs adófizetői euró, de még ott is többet tudhat meg a beruházásról bárki, mint nálunk.
Félő, hogy Áderre nem egy plagizált kisdoktori piti ügye ég rá, hanem a sugárzó cinizmus álarca.