egészségügy;Magyar Rezidens Szövetség;

- Tisztességtelen ajánlat

Elképedve értesültem arról a kormányzati ötletről, amely a következő három év jövedelempolitikai programjában a szakorvosi többletjuttatást a hazai munkahelyen felmondási moratóriumhoz és a hálapénz elfogadásának tilalmához kötné. Eszembe jut a világhírű amerikai film, a Tisztességtelen ajánlat, amelyben Robert Redford kínál 1 millió dollárt a férjezett Demi Moore-nak egy kis hókamókáért, felvetve ezzel egy sor etikai és lelki-egészségi kérdést. Orbán Viktor kormánya is tisztességtelen ajánlatot készül tenni a túlhajszolt orvosok sokaságának: maradj itthon, felejtsd el a mellékest és nem bánod meg.

Mi látszik a kiszivárgott, most még sokféle bérintézkedési variációból? Egyértelmű, hogy a kormány tovább mélyíti a már szinte feneketlen bizalmi válságot, hiszen a korábban lojális egészségügyi érdekvédelmi szervezetek is egyre élesebben fogalmazzák meg ellenvetéseiket. Nota bene meg sem kérdezték őket. Ugyanakkor az talán már eljutott a miniszterelnök és kormánya tudatáig, hogy tarthatatlanok az egészségügyi bérek, hiszen a visegrádi négyek is rég elhúztak tőlünk - ebben a tekintetben is. Valamit adni akarnak.

Nem a mai béreket emelnék, hanem ismét csak a bérkiegészítés van napirenden. Ebből az következik, hogy az alapbérhez kapcsolódó különböző pótlékok tovább értéktelenednek. Csak emlékeztetőül: az előző bérkiegészítés sem érintette ezeket a pótlékokat. Lassan már áttekinthetetlen lesz az orvosok bérezése, az meg már több mint szégyen, hogy az ügyeleti díj négy éve változatlan és nem haladja meg az óránkénti négyszáz forintot.

Nehezen minősíthető szalonképesen az az örült ötlet, hogy az egészségügy jobbágyaivá tennék az orvosokat és persze az egészségügyi szakdolgozókat is. A megszellőztetett előterjesztés egyik változata szerint csak az alkalmazotti jogviszonyban dolgozó orvosok részesülnének a bérkiegészítésben, akkor, ha vállalják, hogy Magyarországon dolgoznak, ám ha mégis külföldre mennének, akkor az addig felvett bérkiegészítést vissza kell fizetniük. Unortodox kormányunk úgy tesz, mintha nem tudná, hogy az Európai Unió egyik alapértéke a munkaerő szabad áramlása. Persze fájdalmas, hogy orvosaink és ápolóink a jobb és tisztességesebb kereset reményében az unió más országaiban keresik boldogulásukat, bár itthon lehetne tartani őket tisztességes bérekkel és jobb munkakörülményekkel.

Csapást akarnak mérni a hálapénzre is, mert azt is vállalniuk kell az orvosoknak, hogy nem fogadnak el paraszolvenciát. Túl azon, hogy a magyar egészségpolitika több évtizedes történetében az ilyen és hasonló ötletek rendre megbuktak és az orvosoknak sem éri meg ilyen alku elfogadása, felmerül a kérdés, miként lehet ennek a kötelezettségnek a betartását ellenőrizni, illetve szankcionálni? Lehet, hogy előtérbe kerül ismét a hálapénzt büntetőjogi üldözése? Vagy a nemzeti nyomozó iroda fedett ügynökei kísértik majd a szakembereket?

A tervezett bérkiegészítés teljes összegéhez három részletben jutnának az orvosok az említett feltételek vállalása mellett. A lépcsőzetes intézkedés zömét 2017-re ígérik, úgy látszik ez is része lesz a 2018-as választási kampánynak. Érdemesebb volna politikai számításoktól függetlenül végre egy tisztességes bérfelzárkózási javaslatot az orvosok elé tenni.