;

nemzeti parkok;természetvédelem;Nemzeti Földalapkezelő Szervezet;

A természetvédők szerint érthetetlen, hogy miért kell a nemzeti parkoknak a földalapkezelőhöz (NFA) kerülniük FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Beszántaná a kormány a természetvédelmet

Felszámolná a kormányzat a nemzeti parkok önállóságát, azért hogy újabb állami földeket oszthasson ki haszonbérletbe, legalábbis sok szakértő szerint ez bújhat meg a napvilágra került szándékok hátterében. Pótolhatatlan természeti értékek pusztulhatnak el néhány milliárd forintos uniós területalapú támogatás fejében.

Tervek szerint a kormány a nemzeti parkok területéből 50 ezer hektár vagyonkezelői joga kerülne át a nemzeti park igazgatóságoktól a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez (NFA). Ugyanis a három legnagyobb hazai természetvédelmi szervezet: a Magyar Természetvédők Szövetsége, a WWF Magyarország és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a tavaly decemberben levélben feltett kérdésére a napokban kapott választ a földművelésügyi minisztertől. Fazekas Sándor szerint maguk a nemzeti parkok igazgatóságai jelezték, nem szükséges a parkok vagyonkezelői jogának fenntartása.

Ezzel szemben az igazság az, hogy ha elveszik a vagyonkezelői jogot a nemzeti parkoktól a haszonbérletből befolyó pénzt is elveszítik, - miközben az 1200 hektár fölötti területek uniós támogatásának elvonása miatt - a nemzeti parkok, becslések szerint, 2,3 milliárd forintos bevételtől esnek el. A parkok ezekből a forrásokból tartják fenn az ökoturisztikai programokat, fizetik az általában magasan képzett természetvédelmi őröket és fedezik a tájfenntartó gazdálkodáshoz elengedhetetlen, főleg az őshonos fajtákból álló állatállományok költségeit. A nemzeti parkok területén haszonbérletbe adott és bérbe adható területek után nagyjából 6-7 milliárd forint uniós támogatás jár. lllés Zoltán környezetpolitikus a Népszavának erről úgy fogalmazott, hogy Magyarországon nem a föld iránti, hanem uniós támogatás iránti éhségről beszélhetünk. Számítások szerint hektáronként évi 60 ezer forinttal számolhat a terület használója.

Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke a Népszavának úgy fogalmazott, hogy szerinte a szaktárca vezetőjének válaszából az is kiderült, hogy a kormány elvi döntést hozott arról, hogy a nemzeti parkok mintegy 295 ezer hektárjának joga szálljon át az NFA-ra, és egyezzen meg a parkokkal, mely területekre van szüksége a működéshez, és azok a területek a nemzeti parkok igazgatása alatt maradjanak. A zöld szervezetek szerint az állami tulajdonú természetvédelmi területeknek általában a nemzeti parkokhoz, illetve vagyonkezelésébe kell kerülniük, mert ez garantálja a szakmai, természetvédelmi felügyeletet.

A kormány az Országgyűlésnek benyújtott egy törvénytervezetet arról, hogy azok a természetvédelmi területek, amelyek ezután kerülnek állami tulajdonba, automatikusan már az NFA vagyonkezelésébe kerüljenek. (A nemzeti parkok csak akkor juthatnak hozzá ilyen területekhez, ha szakmai indokokkal tudják alátámasztani igényüket.) A természetvédők szerint érthetetlen , hogy ezeknek a területeknek miért kellene az NFA-hoz kerülniük. Így fordulhatott elő, hogy az NFA kezelésében lévő egyik Natura 2000-es gyepterületet intenzív szántóföldi művelésre kiadták haszonbérletbe és később módosítani kellett a szerződést - jegyezte meg lapunknak Farkas István.

Illés Zoltán azt közölte, hogy 2010-től az Orbán kormány évente 1,5-2 milliárd forintot fordított magánkézben lévő természetvédelmi oltalom alatt álló területek visszavásárlására. Az így visszaszerzett legelők, erdők azonban nem a természetvédelmet szolgálják, hanem azt, hogy újabb állami földeket lehessen haszonbérletbe adni - tette hozzá Illés Zoltán, aki olyan kormányzati szándékokra is felhívta a figyelmet, amelyek teljesen felszámolnák az évtizedek alatt kialakult nemzeti parki struktúrákat. Ilyen elképzelés, az hogy a nemzeti parkok igazgatóságait a megyei kormánymegbízottak alá helyeznék, és a hivatalnok dönthetne minden fontos kérdésben. Egy másik megoldás lenne, hogy megszüntetné a kormány az igazgatóságokat és a nemzeti parkokat közvetlenül a megyei kormánymegbízott irányítaná. A harmadik ötlet, hogy a megszüntetett igazgatóságok minden jogköre az FM egy főosztályához kerülne. Ez gyakorlatilag a nemzeti parkok önállóságának felszámolását jelentené - vélik a szakértők.

Emeli bruttó 3 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát pénteken a Mol Nyrt., a benziné nem változik.