Az alaptörvény nyomán csak pályáztatás útján, s csak a legjobb áron adhatnák el a közvagyont képező önkormányzati ingatlanokat
Az alaptörvénybe és a nemzeti vagyonról szóló törvény rendelkezéseibe ütköznek a kedvezményes belvárosi ingatlaneladások az Együtt társelnöke, az V. kerület ellenzéki képviselője szerint. Ezért Juhász Péter tegnap az illetékes kormányhivatalhoz fordul azt kérve, állapítsák meg, hogy a belvárosban 2011 óta történt kedvezményes értékesítések sértik a jogszabályokat, ezt követően pedig az ügyészség tegye meg a szükséges lépéseket. Bejelentésben idézte az alaptörvényt, miszerint nemzeti vagyont csak törvényben meghatározott értékkel lehet átruházni, értékarányosság figyelembevétele mellett. A nemzeti vagyonról szóló törvényben pedig a következő rendelkezést szerepel: "a helyi önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében törvényben vagy a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott értékhatár feletti nemzeti vagyon tulajdonjogát átruházni - ha törvény kivételt nem tesz - csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet." Ez az értékhatár bruttó 25 millió forint.
Az alaptörvény szerint az értékarányosság alól törvényben lehet kivételt tenni, önkormányzati rendeletben nem - fogalmazott Juhász a Népszavának, hozzátéve: versenyeztetés nélkül sem szabad önkormányzati ingatlanokat értékesíteni. Pedig az V. kerületi önkormányzat, ahogy vélhetően más települések is, saját rendeletben szabályozták az ingatlanok értékesítését. A politikus szerint viszont abszurd, hogy a helyi testületek szabadon adhatnak kedvezményt a nemzeti vagyon értékesítése során, így akár féláron is odaadhatják a köztulajdonú ingatlanokat, akinek csak akarják. "Ez politikai nonszensz, ráadásul a Büntető Törvénykönyvbe is ütközik - hívta fel a figyelmet Juhász, aki azt szeretné, ha semmissé tennék a belvárosi ingatlaneladásokat, hiszen az V. kerület majdnem 300 épületet vagy lakás-, illetve üzlethelyiséget adott el pályáztatás nélkül. Ezeket véleménye szerint vissza kell perelnie az önkormányzatnak, vagy a vevőknek kell befizetniük a különbözetet, és nem csak a belvárosban.
Az ellenzéki politikus azt kérte az önkormányzati rendeletek törvényességi felügyeletéért felelős kormányhivataltól, vizsgálják meg, hogy törvényes-e az V. kerületi szabályozás. Az Együtt társelnöke az ügyészségtől is azt várja, hogy szólítsák fel az önkormányzatot a szerződések megsemmisítésére. Juhász összességében is vérlázítónak tartja a történteket, ha pedig kiderül, hogy a kormány saját törvényeit sem hajlandó betartatni, akkor távoznia kell - jelentette ki. A politikus Facebook-oldalára tegnap azt írta: "elég rossz érzés lehet, amikor valakinek a saját fejére hullik vissza a hirtelenjében összetákolt alaptörvénye. Pláne, ha gránit szilárdságú".
Egyébként az ellenzéki önkormányzati képviselő bűnszervezetben elkövetett különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó csalás gyanúja miatt már december 29-én az ügyészséghez fordult. Több tucat belvárosi ingatlaneladást vizsgáltak ugyanis meg, és minden esetben kiderült, hogy az adott ingatlan "jogtalan, törvénytelen módon" került új tulajdonosához. Ráadásul a módszer azonos volt, a végeredmény pedig akár 10 milliárdos bevételkiesés is lehet - állítja Juhász. Február 12-éig kiderül, elrendelnek-e nyomozást az ingatlaneladások miatt, egyelőre ugyanis csak feljelentés-kiegészítést rendelt el az ügyészség.