Hosszú törvényhozási csatározásokra számítanak Washingtonban azt követően, hogy Obama hétfőn átküldte a Capitoliumra a 2016-os évre szóló költségvetési tervezetét. Az elnök elsősorban a középosztály helyzetén javítana, elérhetőbbé tenné számukra az oktatást, segítené a gyermekvállalást. Egyszeri, 14 százalékos adót vetne ki a multicégek külföldön realizált profitjára, s a továbbiakban 19 százalékos profitot szabna ki rájuk. Ebből mintegy 238 milliárd dolláros adóbevétel folyna be, amelyet jelentős infrastrukturális programokat finanszíroznának. Hat év alatt 478 milliárdot fordítanának a leromlott úthálózat, hidak rekonstrukciójára.
A javaslat enyhén szólva is ellentmondásos fogadtatásban részesült, s várhatóan hónapokig vitatják majd. A republikánusok tavaszra készítik el saját ellentervüket, a képviselőház és a szenátus várhatóan április körül szavaz majd a büdzséről. Paul Ryan képviselő, volt alelnökjelölt, a republikánusok költségvetési guruja szerint Obama tervezete „az irigység gazdaságpolitikáját” valósítaná meg.
„A vagyon felülről való újraelosztása nem működik” – hangsúlyozta Ryan. John Boehner republikánus házelnök szerint „az amerikaiak nem engedhetik meg maguknak, hogy visszatérjenek a múltban már kudarcot vallott adózó, költekező politikához”. Orrin Hatch, a szenátus pénzügyi bizottságának republikánus többségi vezetője szerint „Obama a demokrata bázisnak akar kedvezni, ám semmit nem tesz azért, hogy szilárd gazdasági alapokat teremtsen”.
Charles Schumer, New York állam demokrata szenátora ugyanakkor úgy vélte, hibát követnek el a republikánusok, ha az egész tervezetet „fiókba zárják”. „Ezzel egyételműen világossá teszik, hogy céljuk a különféle érdekcsoportok megsegítése, nem pedig a középosztálybeli családok támogatása” – idézte a Wall Street Journal a szenátort.
A New York Times „inkább utópisztikus, mintsem pragmatikus” vízióként mutatta be az elnök tervezetét, amely nem foglalkozik az amerikai gazdaságot hosszú távon leginkább megterhelő két program – a társadalombiztosítás, illetve az időskori egészségügyi ellátást biztosító Medicare – régóta halogatott reformjával. Bár majd mindenki úgy vélte, hogy Obama költségvetése esélyt sem kap a kongresszusban, várható, hogy a tervezetben felvetett kérdések, az állam szerepvállalása, a deficit kérdése vitatémák lehetnek a 2016-os választási kampányban.