Barack Obama;Egyesült Államok;Raúl Castro;Fidel Castro;Granma;

- Fidel Castro nem ellenzi

Fidel Castro először szólalt meg a kubai-amerikai kapcsolatok enyhülését kommentálva. A 88 éves, súlyosan beteg vezető, aki az államfői posztot 2008-ban öccsére, Raúl Castróra ruházta át, a Granma című pártlapban közzétett levelébe azt írta: „Bár nem bízom az amerikaiakban, s egyetlen szót sem váltottam velük, de ez nem jelenti azt, hogy visszautasítanám a konfliktusok békés rendezését”.

 „Mindig is támogatni fogjuk az együttműködést és barátságot a világ valamennyi népével, beleértve politikai ellenfeleinket is” – írta a levélben Castro. A kubai forradalom egykori vezetője még nem nyilvánított véleményt azóta, hogy tavaly december 17-én Barack Obama és Raúl Castro megbeszélései után bejelentették: helyreállítják a diplomáciai viszonyt a két ország között. Mivel Fidel nem reagált a történelmi bejelentésre, sokan már halálhírét keltették.

Az 1959-es kubai forradalom után elkobzott amerikai javak utáni, mintegy 6 milliárd dollárnyi kártérítés lehet az egyik fő vitapont a kétoldalú kapcsolatok rendezéséről kezdett tárgyalásokon. A kérdést Robert Menendez floridai képviselő, a képviselőház külügyi bizottságának demokrata kisebbségi vezetője vetette fel a múlt heti havannai megbeszélések kezdete előtt. Roberta Jacobson amerikai helyettes külügyi államtitkár tárgyalásain még csak áttekintették a vitás kérdéseket, s megállapodtak arról, hogy a következő megbeszélést Washingtonban tartják.

Jacobson a tárgyalások után nyilatkozva elmondta, kubai emberi jogi kérdéseket is felvetettek, de ezek a problémák a közeljövőben aligha rendeződnek. A kubaiak számára fontos kérdés, hogy Washington vegye le Havannát a terrorizmust támogató államok listájáról. A kubaiak washingtoni érdekképviseleti irodájának pénzügyi helyzetét is rendezni kell a követségek újranyitása előtt, jelenleg ugyanis az embargó miatt a kubaiak nem tudják hitelkártyáikat használni, bankügyleteket bonyolítani az Egyesült Államokban.

Oroszország agresszorrá nyilvánításáról, a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságok terrorszervezetté minősítéséről és a hadiállapot bevezetésének lehetőségéről tárgyalt tegnap a kijevi törvényhozás.