nagykövet;Szijjártó Péter;Egyesült Államok;Jack Black;Noah Mamet;Colleen Bell;

Colleen Bell és férje, Bradley Bell egy tavaly novemberi gálán FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/STEFANIE KEENAN

- Új nagykövet, új korszak?

Ma érkezik Budapestre előzetes magyar bejelentés szerint az Egyesült Államok új nagykövete. Colleen Bell útja a magyar fővárosig viszontagságosabb volt, mint általában, s itteni szolgálata is bonyolultabbnak ígérkezik, mint elődeié. A hagyományosan kiváló magyar-amerikai kapcsolatokat továbbra is feszültségek terhelik. Szíjjártó Péter magyar külügyminiszter ugyan az elmúlt napokban több nyilatkozatban nyomatékosította, hogy Magyarországnak érdeke a nyitott kérdések rendezése, az Orbán-kormány elmulasztotta megtenni azokat a lépéseket, amelyek elengedhetetlenek lennének új korszak nyitásához a kétoldalú viszonyban.

Az üzenet tartalmát a magyar diplomácia némiképp elferdítve kommunikálta, a nagykövet épp lapunknak erősítette meg: „Ez demarche volt!” Kounalakis távozásakor érkezett Budapestre a nagykövethelyettes, André Goodfriend, aki ideiglenes ügyvivőként vezette az elmúlt másfél évben a képviseletet.

Nem az amerikai félen múlt, hogy a színfalak mögötti baráti, szövetségesi beszélgetéseket felváltotta a nyíltszíni konfrontáció. A kormányhoz közeli Napi Gazdaság hozta nyilvánosságra, amiről az amerikai kormány bizalmasan informálta a külügyminisztériumot, hogy a 7750-es elnöki proklamáció értelmében korrupcióban való érintettség miatt magyar állampolgárokat tiltottak ki az Egyesült Államokból.

Mivel azonban a cikk azt állította, hogy a kitiltásokat amerikai cégek ellen indult adóhatósági vizsgálatok miatt rendelték el, a budapesti amerikai ügyvivő ezt több sajtóértekezleten is cáfolta. Amerikai részről törvényi rendelkezések miatt nem részletezhetik a korrupciós vádakat, de világossá tették, azokkal kapcsolatosan minden információ a magyar kormány rendelkezésére áll.

Egy úgynevezett diplomáciai „non-paper” átadásával jelezték, hány esetben próbált a nagykövetség a korrupciós ügyekben interveniálni – hiábavalóan -, mielőtt a kitiltás eszközéshez folyamodott. Az iratot azonban a kormányfő „fecninek” nevezte, s a magyar vezetés továbbra is az amerikai féltől várná el, vizsgálatok helyett, a korrupciós ügyek bizonyítását.

Goodfriend korábban úgy nyilatkozott, hogy Bell nagykövet érkezését követően is ő viszi tovább ezt az ügyet. Egy interjúban tett kijelentése miatt rágalmazással vádolta meg, s beperelte az ügyvivőt Vida Ildikó, a NAV még mindig posztján lévő elnöke, az egyetlen a hat kitiltott közül, aki elismerte, hogy az amerikaiak listáján szerepel. A budapesti külügyminisztérium a korrupciós vádak tisztázása érdekében Goodfriend ügyvivő diplomácai mentességének feloldását kérte a State Departmenttől, noha nemzetközi jogászok szerint erre vajmi csekély az esély.

Colleen Bell érkezésére Szíjjártó Péter, a kinevezése után Washingtonban csak helyettes államtitkári szinten fogadott magyar külügyminiszter látnivalóan enyhíteni próbálta a kialakult konfrontációs hangnemet. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara előtt mondott beszédében, majd több interjúban is úgy nyilatkozott, hogy „csupán politikai szinten” van gond a kapcsolatokkal, de ez nem hat ki a magyar-amerikai viszony többi területére, így a gazdasági, védelmi együttműködésre.

Néhány héten belül három új amerikai beruházás érkezik Budapestre, a milliós befektetések több mint 500 új munkahelyet teremtenek – érvelt. A magyar kormány stratégiai megállapodást ír alá az Oracle multicéggel, s Magyarországnak, mint mondta, „érdeke lenne a nyitott politikai kérdések lezárása” – tette hozzá Szíjjártó, azt is cáfolva, hogy felmerült volna André Goodfriend kitiltása.

Főnökéhez hasonlóan igen békülékeny hangnemet használt legutóbb Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára – ő volt az, aki Goodfriend ügyvivőt több alkalommal is „bekérette” a tárcához. Az államtitkár az M1 Ma Reggel című műsorában árulta el, ma ő fogadja a repülőtéren Colleen Bellt és családját.

„Nagy szeretettel és nyitottsággal várjuk a nagykövetet” – fogalmazott az államtitkár, reményét fejezve ki, hogy Bell érkezésével „új lendületet, pozitív irányt kaphat a magyar-amerikai politikai diskurzus. Az új nagykövet első hivatalos ténykedése az lesz, hogy átadja megbízólevelét Áder János köztársasági elnöknek. Néhány héten belül kiderül, hogy folytatódik-e a diplomáciai huzavona vagy valóban új szakasz nyílik-e a két ország kapcsolatában.

Figyelte, mi történik Magyarországon

Lapunknak adott decemberi interjújában André Goodfriend elmondta, még 2013 márciusban egy konferencián ismerkedett meg Colleen Bell-lel. „Akkori találkozásunk és rendszeres telefonbeszélgetéseink alapján is mondhatom, nagyon barátságos, közvetlen személyiség, akivel jó lesz együtt dolgozni. Jó a kapcsolatteremtő képessége. Az elmúlt évben folyamatosan figyelemmel kísérte, mi történik Magyarországon. Nagy figyelemmel fordul a jövendő csapata felé. Fontos képességekkel fogja gazdagítani a követséget. Érti a kommunikáció fontosságát, ez a diplomáciában komoly erény.

Tévéproducerként valójában üzletasszony volt, egy stábbal dolgozott együtt, szerződéseket kötött, tárgyalásokat folytatott, mindez nagyon is alkalmassá teszi a nagyköveti feladatokra. A politikai kinevezett nagykövetek jelentős kampánytámogatást szednek össze, s hogy ez milyen nehéz feladat, csak az tudja, aki maga is foglalkozott ilyesmivel. Külön beszéltünk erről. Képesnek kell lenni, hogy másokat meggyőzz arról, amiben hiszel, s elnyerd a támogatását. Nagykövetként képviselnie kell az amerikai kormány politikáját, Obama elnököt, ez lesz a fő feladata. Mi is ezt tesszük most, együtt dolgozunk a magyar kormánnyal és próbáljuk meggyőzni arról, amiben hiszünk.”

Korábbi amerikai misszióvezetők

Karrierdiplomata volt a rendszerváltás idején aktív szerepet vállalt misszióvezető, a néhai Mark Palmer, akárcsak utóda, az 1990-1994-ben Budapesten szolgált néhai Charles Thomas. Washington azóta kivétel nélkül politikai kinevezettet küldött Magyarországra. A New York-i Donald M. Blinken (1994-1997) beruházási bankár és felesége, a magyar származású Vera Blinken a Clinton-család barátai és támogatói voltak. Clinton támogatója volt Peter Tufo (1997-2001) beruházási bankár, a Merrill Lynch egyik igazgatója, korábban a New York-i fizetős autópályák felügyelője.

George W. Bush két hivatali idejében három nagykövet követte egymást: Nancy Goodman Brinker (2001-2003) a legnagyobb amerikai mellrák-alapítvány akkori vezetője, mellesleg a First Lady, Laura Bush barátnője; George H. Walker (2003-2006) üzletember, idősebb Bush elnök unokatestvére; April H. Foley (2006-2009) pedig az amerikai ExIm Bank alelnöke, ifjabb Bush elnök egykori egyetemi osztálytársa volt.

A tavaly nyáron távozott Eleni Tsakopoulos Kounalakis (2010-2013) az egyik legnagyobb kaliforniai ingatlanfejlesztő cég, az AKT Development Corporation elnöki posztjáról érkezett a magyar fővárosba, ő Hillary Clinton és Obama kampányához egyaránt gyűjtött adományokat.



Ezrek tüntettek vasárnap Pakisztánban a Charlie Hebdo francia szatirikus lap újabb Mohamed-karikatúrája miatt, a szaúdi Dzsiddában felemelte szavát ellene az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC), az iráni fővárosban pedig hétfőre hirdettek demonstrációt a francia nagykövetség elé - írja a hvg.hu az MTI információi alapján.