terrortámadás;Párizs;Charlie Hebdo;

Fotó: Carsten Koall/Getty Images

- Párizsi terror - Folytatódik a hajtóvadászat

A Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap szerkesztősége elleni véres támadás három elkövetője közül a 18 éves Hamyd Mourad önként jelentkezett az egyik rendőrőrsön az észak-franciaországi Charlesville-Mézieres-ben. A Kouachi-fivérek egy Renault Ciloval menekülnek, közben kiraboltak egy benzinkutat is. Hátrahagyott autójukban Molotov-koktélokat és dzsihadista zászlókat találtak. A rendőrség a jelek szerint tudja, hol vannak: Párizstól 60 kilométerre északkeletre lévő Crépy-en-Valois városában barikádozták el magukat egy házban. Ezt a kommandósok körbevették - írja a vs.hu.

A francia hatóságok szerda estére azonosították azt a három elkövetőt, akiket a tegnap délelőtti párizsi támadás elkövetésével gyanúsítanak. A "megbízható forrásokra" hivatkozó jelentés szerint a legfiatalabb terrorista, a 18 éves Hamyd Mourad jelentkezett önként az egyik rendőrőrsön az észak-franciaországi Charlesville-Mézieres-ben – számolt be a Híradó.hu. Két társa, a Kouachi-fivérek, továbbra is szökésben vannak. A 32 éves Chérif Kouachit 2005-ben már bebörtönözték, amiért részt vett egy Irakba dzsihadistákat küldő csoport tevékenységében. A hatóságok hivatalos körözést adtak ki a két Kouachi ellen, közölve fényképeiket is - írta a Híradó.hu.

Köszönet a magyar szolidaritásért
A Francia Nagykövetség közleményében külön köszönetet mondott a magyar köztársasági elnöknek, miniszterelnöknek, külgazdasági és külügyminiszternek, a kormánynak, a társadalomnak, a politikusoknak és a sajtónak.
A nagykövetség az áldozatok tiszteletére csütörtök délután Budapesten, a Francia Intézet előtt ünnepélyes megemlékezést tartottak.

Miközben a rendőrség továbbra is nagy erőkkel folytatta a kutatást a párizsi terrortámadás elkövetői után, újabb lövöldözés történt a francia fővárosban, Párizs déli részén. Egy kisebb autóbaleset után a helyszínre érkezett két rendőrre lőttek egy fehér színű Renault Clióból. Egyelőre nem tudni, összefüggés van-e a szerdai terrortámadás és a reggeli lövöldözés között. Az eddigi értesülések szerint azonban ezúttal pisztolyból lőttek, s nem automata fegyverből, mint a francia lap szerkesztőségében. Az egyik rendőrnő életét nem tudták megmenteni.

160 millió a Charlie Hebdo megmentéséért
A Sajtó és Pluralizmus Alap, melyet francia kiadók hoztak létre a teljes összeg felét már összegyűjtötte, ezt egészíti a ki a Google Digital Press Innovation alapján keresztül, így áll össze a félmillió euró azaz a 160 millió forint.
„Meg akarták ölni Charliet. Nem csak hogy ez nem sikerült nekik, de azt akarjuk, hogy a Charlie Hebdo a tragédia után még erősebb legyen” - mondta Francis Morel a francia Les Échos csoport vezérigazgatója.
A lapból a szokásos negyvenötezer helyett jövő héten egymillió példányt nyomtatnak, mert a lap életben maradt munkatársai is tovább szeretnék vinni az újságot.

A Libération szerda este már a gyanúsítottak személyazonosságáról is tudósított: az 1980-as születésű Szaid K. és az 1982-es születésű Serif K. testvérek. A harmadik gyanúsított az 1996-os születésű, vagyis csak tizennyolc éves Hamid M. Mindhárman Párizs egyik északnyugati kerületéből, Gennevilliers-ből származnak.

Ferenc pápa: mekkora kegyetlenségre képes az ember!
Ferenc pápa a vatikáni Szent Márta-házban bemutatott szentmisén a párizsi merénylet áldozataiért imádkozott. "A párizsi merénylet elgondolkoztat azon, mekkora kegyetlenségre képes az ember!" - hangoztatta az egyházfő. 
Az olasz hatóságok tovább erősítették a Vatikánvárost övező biztonsági készültséget, amely már eddig is kiemelt volt. Rendkívüli készültség lépett életbe a római Leonardo da Vinci nemzetközi repülőtéren is.
Megerősítették az olaszországi templomok, zsinagógák és vallási iskolák, valamint a diplomáciai képviseletek védelmét a tömegközlekedés biztonságával együtt.

A véres merényletben meghalt a Mohamed-karikatúrák rajzolója, Jean Cabu, aki néhány nap múlva ünnepelte volna 76. születésnapját, valamint más ismert karikaturisták: a Charbként emlegetett Stéphane Charbonnier, a lap főszerkesztője, Georges Wolinski, illetve Bernard Verlhac, alias Tignous is. Életét vesztette Bernard Maris, a lap egy másik régi motorosa is.

Brüsszelben egy perc néma csenddel tisztelegtek
Az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz délelőttre, az EP brüsszeli épületei által közrefogott Simone Veil térre hirdette meg a megemlékezést, az Európai Parlament képviselőit és dolgozóit mind arra kérte, jöjjenek el. A szakadó eső dacára több százan töltötték meg a teret. Sokan "Je suis Charlie" vagyis "Charlie vagyok" feliratú táblákat tartottak a kezükben.
Az egyperces tiszteletadást megelőzően a német politikus franciául elmondott rövid beszédében hangsúlyozta: Európa nem engedhet értékeiből, a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadságából, nem hajolhat meg, és egyetlen lépést sem hátrálhat azoktól az értékektől, amelyekkel Franciaország hozzájárult az európai civilizációhoz.

Hollande nemzeti gyásznapot hirdetett csütörtökre. "Az egység a legjobb fegyverünk. Semmi nem oszthat meg minket, semmi nem választhat szét minket" - mondta szerda este a köztársasági elnök a francia közszolgálati televízióban élőben közvetített rövid beszédében. Azt is jelezte, hogy a közintézményeken a nemzeti lobogót három napra félárbocra eresztik.

Fotó: Carsten Koall/Getty Images

Fotó: Carsten Koall/Getty Images

Példátlan szolidaritási mozgalom indult
Több városban ezrek vonultak az utcákra az erőszak ellen. Az egyik transzparensen ez a felirat volt olvasható: „A világ annyira beteggé vált, hogy ma már veszélyes mesterség humoristának lenni”. Tüntetést tartottak a Charlie Hebdo székháza előtt is, amelyen a jobboldali radikális Nemzeti Front (FN) nem jelent meg. Az egyik muzulmán tüntető szerint az ilyen akciók után Mohamed próféta forog a sírjában, mert „az iszlám a béke vallása”.
Egyes ablakokba pedig ezt a feliratot helyezték el: „Én is Charlie vagyok”. Ezt a gondolatot jeleníti meg csütörtöki címlapján a Libération, amely öles betűkkel hirdeti: „Mindannyian Charlie-k vagyunk”. A Le Figaro kék helyett fekete logóval jelent meg. A különböző francia lapok főszerkesztői közös nyilatkozatban ítélték el a terrorakciót. Ebben kifejtik, keresik a módját, hogyan segédkezzenek abban, hogy a lap a jövő héten is megjelenhessen.

 

A világ karikaturistái rajzaikkal fejezték ki szolidaritásukat a merénylet áldozataival.

Lapunk is többször beszámolt már az EU és az USA között kötendő szabadkereskedelmi megállapodás körüli politikai csatározásokról. A teljes nevén „transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerség”nevű megállapodást a média általában csak TTIP-ként emlegeti.