Európai Parlament;Európai Néppárt;szabadkereskedelmi megállapodás;TTIP;

- Szocialista nyomásra nagyobb nyilvánosság TTIP-ügyben

Lapunk is többször beszámolt már az EU és az USA között kötendő szabadkereskedelmi megállapodás körüli politikai csatározásokról. A teljes nevén „transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerség”nevű megállapodást a média általában csak TTIP-ként emlegeti. 

Támogatói szerint sok új munkahelyet teremtene és segítené a gazdasági növekedést Európában. Mivel az amerikai gazdaság jelenleg jobban teljesít, mint az európai, sokan fogékonyak ezekre az érvekre. Ellenzői azzal érvelnek, hogy ha a megállapodást megköti az EU, akkor veszélybe kerülnének azok a környezetvédelmi és szociális jogszabályok, előírások, amelyek az európai környezet és társadalom védelmét szolgálják. Szerintük, ha a TTIP-et az eredeti elképzeléseknek megfelelően fogadnák el, akkor az amerikai cégek kezdeményezésére a bíróságok akár meg is büntethetnék azokat a tagállamokat, amelyek környezeti és szociális kérdésekben az amerikai jognál szigorúbb szabályozást érvényesítenek.

Az Európai Parlamenten belül a Fideszt is magában foglaló Európai Néppárt a TTIP leglelkesebb támogatója. Az európai környezeti és szociális érdekekre hivatkozva a Zöldek és az Európai Baloldal ellenzi legkeményebben a megállapodást. A szocialisták egy alaposan módosított, a progresszív európai jogszabályokat nem sértő szerződést szeretnének.

Az Európai Bizottságot kemény támadások érték amiatt, hogy nem hozta nyilvánosságra saját maga szerződés-tervezetét. A titkolódzás, mint általában lenni szokott, visszafele sült el, a TTIP kritikusai igazolva látták, hogy a Bizottság „kiszolgáltatta” Európát az amerikai nagytőkének. Az Európai Parlament ezért nyomás alá helyezte a Juncker-bizottságot, melynek eredményeképpen most nyilvánosságra hozták az Európai Bizottság szerződés-tervezetét nyolc kritikus fejezetre. Bernd Lange, az EP kereskedelmi bizottságának szocialista elnöke a döntést bejelentve reményét fejezte ki, hogy ezzel nyilvános társadalmi vita indulhat egész Európában az USA-val kötendő szabadkereskedelmi megállapodásról.

A tervezet egyelőre csak angolul olvasható az alábbi linken:

http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=1230  

Rejtélyes alvókor terjed egy kazah faluban, a hatóságok máshol ajánlottak otthont a lakosoknak - írja a BBC.