- Elszabadult hajóágyú vagy felelős politikus Juhász Péter?
- Nem tudom, mit jelent az elszabadult hajóágyú, ha egyszer valaki értelmezi ezt nekem, akkor nagyon szívesen válaszolok. Nagyjából 15 éve politizálok, korábban nem pártban tettem ezt, de a mostani napi tevékenységem nem sokban különbözik attól, mint amikor társadalmi csoportok, vagy közösségek érdekeit képviselem. Számomra ezt jelenti a politika. Valahol egyébként jólesik, ha hajóágyúnak gondolnak. Különösen, ha ez azt jelenti, hogy hatékonyan fellépek a káros jelenségekkel szemben, illetve az emberek érdekében. Szerintem több ilyen elszabadul hajóágyú kéne, amelyik nem illeszkedik ebbe a rendszerbe. Ha erre gondol, azt büszkén vállalom.
- Sokan azt mondják, hogy önből hiányzik a fegyelem, ezért nem biztos, hogy egy pártban igazi vezető tud lenni. Pedig jelenleg az Együtt társelnöke és vannak, akik azt állítják, pályázik az elnöki pozícióra.
- Soha nem hajtottam pozíciókra, soha nem érdekeltek, ma sem érdekelnek. Ha úgy tetszik, bizonyos értelemben kitermelődtem. A Millát a kis kezeimmel ütöttem be a Facebookba, majd kezeltem. Az első egy évében, amíg ez a közösségnek nem volt fontos, a háttérben dolgoztam. Csak akkor léptem elő, amikor a Millát hitelesíteni kellett. A párthoz is akkor csatlakoztam, amikor szükség lett erre, mert a különböző platformok összejöttek, hogy megmutassák, szerintük hogyan kellene politizálni. A munkámat végeztem és teszem ma is, de ha valakinek ez problémát okoz, nagyom szívesen leülök és beszélgetek vele. Nem izgatnak a pozíciók, és kívánom, hogy sokan legyenek, akik valamilyen munkát végeznek, mert ebben ma nálunk nagy a hiány. Az pedig soha nem izgatott, hogy mit gondolnak rólam emberek.
- Ezek szerint a februári tisztújításon nem akar az Együtt elnöke lenni? Pedig ezt többen tudni vélik.
- Nekem nem ez a célom, hanem az, hogy jó közösséget hozzunk össze és ennek a közösségnek a szolgálatában bármit megteszek. Ezt mondtam az előző választások előtt is - vissza lehet keresni. Most is vállalok minden munkát; ha ehhez pozíció is társul, mert kell valamiért, akkor hajlandó vagyok abba is belemenni, de soha nem a személyes ambícióm vitt előre.
- Térjünk vissza a Millára. Annak idején minden pártlogót, -zászlót elutasított. Az ellenzéknek megüzente, hogy csak magánemberként mehetnek a tüntetéseikre. Most ugyanezt teszik a civilek. Mit szól hozzá?
- Helyeslem.
- Akkor is, ha már a másik oldalon van?
- Tegyünk rendet abban, hogy ki mit mondott. Én azt hirdettem, hogy a pártok ne próbáljanak meg rátelepülni a civilek mozgalmaira. Hagyják őket érvényesülni, a pártpolitikusok pedig a saját helyükön erősítsék a civil társadalmat, merthogy ez az ő dolguk. Amíg nincsen erős civil társadalom Magyarországon, addig mindegy, hogy a politikusok mit csinálnak, mert nem lesz, aki a fékeket és ellensúlyokat kikényszerítse.
- Akkor miért lett politikus?
- Mert a képviseleti demokráciánál jobbat még nem találtak ki, ehhez viszont pártokra van szükség, amiket nem szabad a mozgalmakkal összekeverni. Azért, mert a civilek nem akarták és nem akarják, hogy egy tüntetésre rátelepedjenek a pártok, nem utasítják el azokat. A Millában sem ezt tettük. Azzal volt gondunk, hogy az akkor létező pártok nem megfelelő hatékonysággal, ambícióval, értékrenddel viszonyultak a napi politikához. Ezt kértük számon rajtuk. Megpróbáltunk olyan mozgalmat létrehozni, amiből kitermelődhet egy párt. Ez volt az Együtt 2014 mozgalom, amiben hely lett a Szolidaritásnak és a Bajnai-féle Haza és Haladásnak is. Én ebben a pártban tudok hinni, mert ez vadonatúj képződmény, ahol vadonatúj emberek vannak, olyanok, akik eddig érintetlenek voltak a politikában, és azt gondolom, hogy egy jó értékrend szerint jó világot képzelnek el.
- Az Együtt eddig mégsem tudott annyi embert megmozdítani, mint most a civilek. Olyan párthoz csatlakozott, amelyik kevéssé látható. Nem bánta meg?
- A megalakuláskor sokan nagy reményeket fűztek, talán nem is a párthoz, hanem Bajnai Gordonhoz. Engem is a volt miniszterelnök vonzott ide és nem gondoltam, hogy ő ilyen rövid távra tervez. Csalódás, hogy ezzel kellett szembesülni, de azért, mert Bajnai Gordon kiszállt, még nem adtam föl és a társaim sem adták föl azt az ambíciót, hogy hosszú távon szeretnénk egy jobb Magyarország építésében részt venni. Majd meglátjuk, hogy ebben sikeresek vagyunk, vagy sem. Egyébként senkit nem zárnék ki abból a lehetőségből, hogy új pártot alapítson, ha neki az szimpatikusabb. Persze boldog vagyok, ha valaki csatlakozik hozzánk, és boldog lennék, ha egyszer a már meglévő és az elmúlt 25 év mindenféle ügyeivel nem érintett pártokkal valamilyen közös dolgot tudnánk letenni. Ebbe beleértem azokat a civileket is, akik addig vagy új pártot csinálnak, vagy forradalmat, ami már nem a képviselői demokráciáról szól. Mindenre nyitott vagyok. Az Együtt ma valóban mikropárt, de remélem sikerül elhitetni, hogy képesek vagyunk átformálni Magyarországot.
- Az Együttnek tulajdonképpen ön az egyetlen arca, viszont Juhász Pétert ellentmondásos politikusnak tartják. Használ ez a pártnak?
- Nem gondolom, hogy én vagyok az Együtt egyetlen arca, csak a legláthatóbb, mert egy konkrét ügyben, nagyon konkrét eredményeket tudok felmutatni. De nem gondolom, hogy nem lenne látható Szigetvári Viktor, vagy a gazdaságpolitikus Pápa Levente, vagy Hajdú Nóra, aki polgármesterként indult és kulturális, illetve nemzetközi ügyekben jártas. Vagy Berkecz Balázs, aki Szigetvárról is képes láthatóan politizálni. Az ismertség hiányával az új szereplőnek meg kell küzdeni, ami időt igényel. Én sem egyik pillanatról a másikra lettem ismert. Tíz éve dolgozom különböző civil szervezetekkel, egyesületekkel, így van tapasztalatom abban, hogy hogyan kell a médiát kezelni. Ez a tapasztalat előny, amit szívós munkával be lehet hozni.
- Hogy talált rá az V. kerületi ingatlanügyekre? Ma mindenki ezekkel azonosítja önt.
- Nem az a kérdés, hogyan találtam rá ezekre az ügyekre, mert szerintem az V. kerületiek tudják, hogy mennek a dolgok náluk, inkább az, hogy mások miért nem hozták ezeket korábban nyilvánosságra. Önkormányzati képviselőként hozzáférek az önkormányzati dokumentumokhoz, akár a társaim. Az elmúlt nyolc évben és azóta is hozzáfértek az ott dolgozó képviselők, mégis én vagyok az egyetlen, aki ebből a számunkra nyitott rendszerből dolgozik. Ezért mondom, nem az a kérdés, hogyan találtam meg ezeket, hanem az, hogy a többiek miért hunynak szemet a dolgok fölött, ha már egyszer ott van az orruk előtt.
- Az V. kerületi ingatlanbotrányok sok embert érdekelnek, de nem tart attól, hogy ha elindulnak az ezekkel kapcsolatos perek és esetleg ön veszít, akkor elhalnak az ügyek?
- Hosszú éveken át jogvédő voltam, tehát nagyon figyelek arra, hogy csak jogilag védhető állításokat tegyek. Ma persze már nem jogvédő vagyok és nem jogász szemmel gondolok ezekre a témákra, hanem politikusként akarom megnyerni az ügyeket. Ennek ellenére nagyon figyelek arra, hogy ne állítsak olyanokat, amik egyébként ne állnának meg tényszerűen, vagy ne lennének védhetőek. Kimondom, amit igaznak gondolok, de arra is figyelek, hogy véletlenül se süllyedjek le az ócsárló, keményen beszóló, de igazság nélküli odamondogatásba.
- Ahogy Deutsch Tamás tette, amikor szarcsimbókozott?
- Ilyesmit nem vennék a számra. Nem mondom, hogy ez meglep Deutsch Tamástól, de azért el kéne gondolkozni, hogy egy polgári konzervatív párt európai parlamenti képviselője megengedhet-e magának ilyet. Nem velem szemben, mert engem nem izgat Deutsch Tamás, de őt valakik megválasztották. Kérdés, hogy ilyen képviseletre vágytak-e, vagy valami mást értenek a polgári konzervatív alatt.
- Kifogyott az V. kerületi ügyekből? Eddig minden héten újabb botrányt kavart, most mintha elcsendesedett volna.
- Úgy gondoltam, legyen nyugodt a fideszes vezetés karácsonya, de azt követően, még ebben az évben elkészül a maffiavádas feljelentés, amiben nem az egyes ügyeket, hanem összességében az egészet mutatjuk be, amiből kiderül, hogy rendszerszinten játszották ki a belváros pénzét (Juhász Péter ma tartja ezzel kapcsolatos sajtótájékoztatóját - a szerk.). A feljelentésben 15-20 olyan ügy is szerepelni fog, amivel eddig nem álltam a nyilvánosság elé, mert korábban nem volt idő ellenőrizni őket. A csomagból kirajzolódik, milyen szisztéma szerint értékesítették a kerületben az ingatlanokat. Az újabb ügyek sem kivételek, ezek esetében is úgy csináltak, mintha bérbe adnák a helyiségeket, de igazából már a leendő vevő volt az akkori bérlő és pár hónap leforgása alatt 30 százalék kedvezménnyel hozzájutottak az ingatlanokhoz. Lényeg, hogy itt a rendszeren van a hangsúly. Ezek 2010 előtti ügyek, a későbbieket még el sem kezdtük feldolgozni. Egyébként más módszerek is vannak, amivel szintén csökkentették az eladott ingatlanok értékét. Több esetben például nem végeztek értékbecslést, hanem úgynevezett középáron számoltak. Olyan ház esetében is, amelyikre negyedmilliárdot költött az önkormányzat.
- Miközben bemutatja ezeket az ügyeket, a Fidesz és az V. kerület azzal vág vissza, hogy Juhász drogos, ezért akar például dokumentumokat kivinni az önkormányzat épületéből. Miért ad ilyen támadási felületet?
- Nem adok, és azt sem állítom, hogy tökéletes vagyok, olyan, aki elsőre jól tölti ki a vagyonbevallását. Utóbbihoz jogászok segítségét kértem, aztán ez lett az eredménye. Tényleg nem tudtam, hogy a dédnagyanyámtól 1998-ban felerészben örököltem három darab, összesen 140 négyzetméternyi földet a déli határnál. Amikor a cégeimet mentem intézni, hogy a végrehajtást levegyék róluk, a végrehajtó mondta, hogy akkor leveszi a földjeimről is. Csak néztem, mert nem is tudtam, hogy vannak földjeim. Hát ez ilyen. Nem minden sikerül tökéletesen, de azt gondolom, az emberek pontosan értik, hogy Juhász Péter tevékenységében nem feltétlenül az a lényeg, hogy honnan szerzett körülbelül 20 ezer forint értékű földet. Egyébként csak magamnak ártanék, ha ezt nem vallanám be, hiszen egy év múlva, amikor kiderülne, el kellene számolnom azzal, honnan szereztem. Ha népszerűségre törekedtem volna, akkor nem a Kendermag Egyesülettel kezdem a közéleti pályafutásom, amiről tudtuk, hogy a lakosság 95 százaléka nem ért egyet céljaival és később nem Borsodban kezdek el romák jogvédelmével foglalkozni. Engem nem az érdekel, mi a percepció rólam, hanem az, hogy belül mit gondolok és hogy el tudjak számolni a lelkiismeretemmel. Elvégezzem azt a munkát, amiről úgy gondolom, hogy lehetőségem van elvégezni. Remélem, az emberek számára a munkám a fontos, az állításaim igazságát nézik. Azt, hogy a hatalommal szemben mindig a gyengébbeket védelmezem.
- Ez szép dolog, csak az ellenzék folyamatosan azzal piszkálja a fideszeseket, hogy a vagyonnyilatkozatukba elfelejtenek beírni egy garázst, néhány szőlőt, lakást vagy egymilliárdot. Mondhatják, Juhász Péter sem vallott be mindent, akkor mit akar.
- Azok a fideszesek, akiket ezzel piszkálnak, milliárdokkal nem számolnak el, pedig egyébként az elmúlt 20 évben közpénzből éltek. A vagyonuk megmagyarázhatatlan ütemben és mértékben nőtt. Szemben velem, aki nem voltam közpénz közelében és vagyonom a sok-sok javítás után is egyenlő a nullával. Az, hogy egy nem működő nonprofit kft.-ben 30 vagy 32 százalék üzletrészem van, lássuk be: nem oszt, nem szoroz. Az viszont számít, ha kiderül, hogy valakinek valahol plusz ezer hektár földje van. Ha valaki 300 millió forintért vásárol ingatlant egy lakóparkban úgy, hogy egyébként életében hivatalosan annyi pénzt összesen nem keresett, akkor az gyanús, mivel ő közpénz közelében volt húsz évig. Én soha életemben nem indultam állami pályázaton se civilként, se pártként, semmiként, ez elég lényeges különbség. Egy ideig mindent felül lehet írni propagandával, de nekem van egy hihetetlenül jó társam a propagandával szemben, úgy hívják, hogy valóság. Az emberek ingerküszöbét pedig általában átüti, amikor szembesülnek azzal, hogy a valóság egészen más, mint amit a propagandaszövegekben hallanak.