Washington;palesztin;Egyesült Államok;ENSZ BT;

- Washington nem támogatja a palesztin kérést

Jelenlegi formájában nem támogatja az Egyesült Államok azt a palesztin beadványt, amit a ramallahi vezetés az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé terjesztett, jelentette be Jennifer Psaki, amerikai külügyi szóvivő.

Jordánia jelenleg az ENSZ BT nem állandó tagja, az egyetlen arab ország a testületben. Szerdán Jordánia az arab országok jóváhagyásával terjesztette be a palesztin területek 1967 óta tartó izraeli megszállásának végét sürgető palesztin egyoldalú határozattervezetet, amely a korábban ismertté vált 2016. november helyett 2017 végét jelöli meg a kivonulás határidejeként. A dokumentum nemzetközi konferenciát javasol a békéhez vezető tárgyalások megindításához.

A washingtoni vétóra a kezdeményezők is számítottak, Rijád Manszur palesztin ENSZ-nagykövet az előterjseztés pillanatában már jelezte, nyitottak tárgyalni az esetleges módosításokról Washingtonnal is, ha "készek és akarják is".

Az európai tagországok, Franciaország, Németország és Nagy-Britannia, ugyancsak az amerikai vétóra való tekintettel közösen  szintén megfogalmazott egy tervezetet, amely két évet javasolt egy átfogó békemegállapodás kidolgozására. A palesztinok e tervezet hatására finomítottak javaslataikon, amelyet Washington jelen formájában sem tart elfogadhatónak. Ramallahban szeptember vége óta dolgoznak egy Közel-Kelettel kapcsolatos határozattervezeten. Mahmúd Abbász palesztin elnök akkor jelentette be az ENSZ-ben, hogy fokozni fogják a független palesztin állam elismerésére tett erőfeszítéseiket.

Izrael is a napokban jelezte, nem fogad el diktátumokat. Az izraeli kormány szerint kétoldalú tárgyalásokon kell megállapodni, és nem az ENSZ egyoldalú kezdeményezésére. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök  közleménye szerint  Mahmúd Abbász palesztin elnök "úgy gondolja, hogy egyoldalú intézkedésekkel fenyegethet bennünket. Csalódik, és nem érti meg, hogy a Hamász ugyanúgy megdönti majd a hatalmát Júdea-Szamáriában (Ciszjordániában), mint annak idején a Gázai övezetben".

ENSZ diplomaták szerint a Jordánia által előterjesztett palesztin javaslatról nem biztos, hogy szavaznak a BT-ben, az európaiak és a jordániaiak próbálnak konszenzust kialakítani a kérdésben, de ezek a tárgyalások időt igényelnek. 

Törvénytervezetet mutatott be csütörtökön az ukrán parlamentben Petro Porosenko államfő. A tervezet célja Ukrajna NATO csatlakozásának lehetővé tétele, az ország biztonságának szavatolása az orosz fenyegetéssel szemben.