Barack Obama kedden 45 perces telefonbeszélgetést folytatott Raúl Castróval, ez volt az első közvetlen kapcsolatfelvétel az Egyesült Államok és Kuba között a legmagasabb szinten az elmúlt fél évszázadban. Az amerikai és a kubai elnök megállapodott arról, hogy véget vetnek az ellenségeskedésnek a Florida partjaitól alig 150 kilométerre délre fekvő karibi szigetországgal.
A kapcsolatok normalizálásának első jeleként szerdán reggel Havannából egy amerikai gép fedélzetén az Egyesült Államokba indult a 2009 óta Kubában fogva tartott amerikai, Alan P.Gross. Az Egyesült Államok hazaküldött három kémkedéssel vádolt kubai állampolgárt, akik 2001 óta ültek amerikai börtönben. A három kubait egy amerikai hírszerzővel cserélték ki, Alan Grosst e fogolycserétől függetlenül, „humanitárius alapon” engedték el. Kuba vállalta azt is, hogy szabadon enged 53 ellenzéki politikai foglyot.
A New York Times jelentése szerint Kanada támogatásával, jórészt kanadai területen folytak a titkos tárgyalások az amerikai-kubai kapcsolatok rendezéséről, s a végső egyeztetés a Vatikában zajlott.
Washington és Havanna között a Fidel Castro vezette kubai forradalom győzelmét követően, 1960-61-ben mérgesedtek el, majd szakadtak meg a kapcsolatok, Kuba kártérítés nélkül államosította az amerikai javakat, Washington válaszul kereskedelmi embargót léptetett életbe, amely azóta is érvényben van.
Obama elnök most utasította John Kerry külügyminisztert, hogy kezdje meg a tárgyalásokat a diplomáciai viszony helyreállításáról, s javasolta azt is, hogy Kubát vegyék le a terrorizmust támogató államok listájáról. A jövőben magas rangú személyiségek utazására kerülhet sor a két ország között.
Az amerikai elnök külügyi államtitkári szintű delegációt küld Havannába a kubai-amerikai migrációs tárgyalásokra. Megbeszélések kezdődnek amerikai jelentések szerint a kábítószercsempészet elleni harcról, a környezetvédelemről, az embercsempészetről. Az Egyesült Államok enyhíteni fogja az utazási korlátozásokat.
Noha Jeb Bush volt floridai kormányzó üdvözölte Alan Gross elengedését, elképzelhetetlennek tartja, hogy tárgyalásokat kezdjenek egy "elnyomó rezsimmel". Marco Rubio, Florida szenátora pedig közölte, minden eszközzel gátolni fogja a kapcsolatok helyreállítását. A jórészt Floridában élő kubai-amerikai közösségben hatalmas vitákat válthat ki a döntés. Az emigráns kubaiak ugyanis a Castro-rezsim bukását szabnák a normalizálás feltételéül, s keveslik Havanna demokratizálás irányába tett lépéseit.