;

Amerika;Kövér László;John McCain;McCain-kijelentés;

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- Amerika már nem jó barát a Fidesznek

Talált-e már egy jó ügyvédet- kérdezték a Twitteren André Goodfriendtől. Az amerikai ideiglenes ügyvivő - akit a napokban rágalmazásért perelt be Vida Ildikó adóhatósági elnök - pár óra múlva azt írta: "ügyvédek... filozófusok... írók... művészek... aktivisták... oktatók... tudósok... földművesek... Magyarországnak mindenből van egy kevés".

Hogy e sorba illik-e Kövér László, nem tudni, az Országgyűlés elnöke szerint mindenesetre úgy javíthatók az amerikai-magyar kapcsolatok, ha az Egyesült Államok abbahagyja a Magyarországgal szemben gyakorolt, szövetségesek között merőben szokatlan és barátságtalan magatartást, valamint politikát. "Az amerikaiak nem csak Magyarországgal szemben alkalmazzák ezt a politikát. Geopolitikai játszmáikban bennünket, a cseheket, a románokat, a szlovákokat eszközként használnak és kihasználnak annak érdekében, hogy a maguk szempontjai szerint {rendet csináljanak} a frontvonal mögötti közvetlen hátországban" - jelentette ki Kövér, aki évértékelő nyilatkozatában úgy fogalmazott: "nem a mi kezünkben van a kulcs a kétoldalú viszony normalizálásához". Utalt arra: John McCain republikánus szenátor Orbán Viktor kormányfőt újfasiszta diktátornak minősítő nyilatkozata miatt, tiltakozásul levelet küldött az Egyesült Államok Szenátusa elnökének.

Kövér szerint a helyzet rosszabb, mint amilyennek látszik, mert az amerikai külügyi döntéshozatal apparátusának középszintjén nagyon régóta vannak Magyarországnak, illetve a Fidesz-KDNP szövetségnek ellenfelei és ellenségei. Az amerikai döntéshozók pedig, mivel egy Magyarország méretű ország a legritkább esetben üti meg ingerküszöbüket, az apparátusban bízva, az ő véleményüket sajátjukká téve kommunikálnak - mondta a házelnök, aki úgy látja: "Talán a hangvétel most szokatlanabb, irracionálisabb, mint korábban volt. El tudjuk viselni a szeretetlenséget, de szövetségesként legalább a korrekt álláspontra igényt tartunk Amerikától".

Kövért megkérdezték arról is, mi lesz, ha a Fidesz a veszprémi időközi választások után elveszíti kétharmados többségét. Ő erre kijelentette: "semmi nem lesz, legfeljebb nagy csinnadratta, tűzijáték, petárdadurrogtatás és az amerikai ügyvivő a demokrácia győzelméről fog beszélni. Aztán a karaván megy tovább, merthogy "a kétharmadnak ebben a parlamenti ciklusban semmilyen jelentősége nincsen".

Noha André Goodfriend láthatóan "közellenséggé" vált a kormányoldalon, Szijjártó Péter nem akarja "hazaküldeni" az ideiglenes amerikai ügyvivőt. A külügyminiszter a Hír Tv-nek azt nyilatkozta, a jelenlegi feszült helyzetet sem a magyar kitiltással, sem pedig az amerikai vádaskodással nem lehet rendezni. Szerinte ugyanakkor az amerikai ügyvivő még mindig nem állt elő konkrét bizonyítékokkal a kitiltási ügyben, és nem megszokott a külpolitikában, hogy egy diplomata nyíltan fogalmaz meg vádakat.

Tiltakozik a költségvetési törvény azon pontja ellen a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) is, amely megszüntetné a pedagógusbérek minimálbérhez kötését. Szombaton Horváth Péter, az NPK elnöke és 13 rangos állami, illetve egyházi iskola vezetője nyílt levélben kérte a miniszterelnököt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) illetékes vezetőit, valamint a parlamenti pártok frakcióvezetőit, hogy továbbra is a minimálbérhez kötötten emelkedjenek a pedagógusok bére, és ne változtassanak a vonatkozó szabályozáson.