Levelükben azt is a kormányzat szemére vetették, hogy a beterjesztés előtt a törvényileg előírt egyeztetési kötelezettség ellenére sem keresték meg az NPK-t a költségvetési törvény tervezett módosításával kapcsolatban, holott a kart éppen azért hozták létre még júniusban, hogy az ilyen ügyekben "érdemi tárgyalópartner" legyen.
A szaktárca már szombat délután reagált a pedagóguskar levelére. Az Emmi közleményében kifejtette, hogy a költségvetésben benne van a következő pedagógusbér-emelés fedezete, és 2015 szeptemberétől átlagosan legalább 3,4 százalékkal nő majd a pedagógusok alapilletménye az idei, októberben kézhez kapott fizetéshez képest. Az Emmi szerint a béremelés 2016-2017-ben is folytatódik, erre a pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtását rögzítő kormányrendelet biztosít garanciát.
Az NPK azonban továbbra sem elégedett, vasárnapi állásfoglalásuk szerint a pedagógusok előmeneteli rendszerének hosszú távon legfontosabb eleme az illetményalap minimálbérhez való rögzítése volt, ez jelentette ugyanis a valódi a garanciát a jövedelmek értékének megőrzésére. Ennek megváltoztatása pedig egyértelműen hátrányos a pedagógusok számára, hiszen félő, hogy a szeptemberben esedékes 3 százalék körüli béremelés már 1 százalékos évi infláció mellett is a pedagógusok többségénél a reálbérek csökkenését eredményezi. A Pedagógus Kar ezért arra kérte az előterjesztőket és a döntéshozókat, hogy ezt figyelembe véve gondolják át a költségvetési törvényjavaslat e pontját, és kezdeményezzék annak visszavonását. Ismert, a parlament ma szavaz a költségvetés elfogadásáról.