;

atomerőmű;szerződés;Paks;bővítés;Roszatom;

A megújuló energiának is több támogatás juthat a nagyberuházások visszaesésével FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Fejre állt energiapolitika

Elmeszelheti az Európai Bizottság (EB) a Paks II. beruházást, ha helyt ad Jávor Benedek versenyjogi panaszának. Az európai parlamenti (ep) képviselő azért kér vizsgálatot, mert szerinte ellenkezik az uniós joggal, hogy az orosz Roszatom nyilvános, nemzetközi pályáztatás nélkül bővíthetné a paksi erőművet.

Az uniós eljárás eredménye nem igen lehet más, minthogy az EB megállapítsa, a nemzetközi pályáztatás nélkül az orosz Roszatom kijelölése a beruházás kivitelezésére, ellenkezik a közösségi versenyjoggal - vélte Jávor Benedek a Párbeszéd Magyarországért (PM) ep képviselője. Ha Brüsszel is jogellenesnek találja a megállapodást, akkor felszólíthatja a magyar kormányt a szerződés felmondására. Egyre több szakértő úgy véli, jelenleg már az sem kizárt, hogy a Déli Áramlat példáját követve, Moszkva hátrál ki - legalább is egyelőre - a Paksi Atomerőmű "bomba" üzletéből. Az ok valószínűleg ugyanaz lenne, mint a gázvezeték esetében: azoknak az euró milliárdoknak, amiket ezekre a projektekre szántak, már megvan a helyük az egyre jobban gyengélkedő orosz gazdaságban.

A szénhidrogének ára elemzői konszenzus szerint még legalább 2016-ig csökken, illetve beáll a hordónként 80-100 dolláros árra, míg az orosz költségvetést ennél jóval magasabb kőolaj árral tervezték. Mivel az orosz devizabevételek 60-70 százaléka a szénhidrogének exportjából származik, a kőolaj árának eddigi 30 százalékos zuhanása megrendítette Moszkva gazdasági kilátásait.

Azt Jávor Benedek is elismerte, hogy a paksi versenyjogi panasz ügyében egy-másfél év múlva születhet döntés. A PM ep képviselője is egyetértett azzal, hogy Oroszország rendkívül nagy bajban van az alacsony olajár miatt. A Déli Áramlat gázvezeték építésének lefújása egyértelmű jele annak, hogy az agresszív energetikai beruházásokkal tervezett geopolitikai térfoglalás putyini elképzelése kifulladt.

Oroszország jelenleg valóban nincs abban a helyzetben, hogy finanszírozza Paks bővítését, mert az erre ígért 10 milliárd euró többszörösének is megvan a helye az orosz költségvetés összeomlásának a megelőzésére, így fejreállt az orbáni energiapolitika mindkét pillére, Paks és a Déli Áramlat is - jegyezte meg a Népszavának Jávor Benedek. Hosszabb távon azonban nehéz megjósolni a szénhidrogén árakat, a kőolajár emelkedése esetén az orosz elnök újra próbálkozhat legalább a nagyberuházások egy részének felmelegítésével.

Ezért szükség van arra, hogy Brüsszel elvi szinten is kimondja, meg lehet-e sérteni az uniós versenyjogi szabályokat vagy sem, mert nem csak Paksról, még csak nem is kizárólag a magyar kormányról van szó, hanem általában a tagállami kormányok esetlegesen hasonló szándékairól is - tette hozzá az ep képviselő.

Az is bebizonyosodott, hogy Orbán még az egyébként hibás keleti nyitás stratégiájában sem számíthat Oroszországra, megérdemelten kapta a "baráti tockosokat, sallereket" , mert Putyinnak Magyarország egy mellékszereplő, paraszt a sakktáblán - fogalmazott Jávor Benedek. A Déli Áramlat törökországi "elterelése" pedig csak az orosz elnök "arcmentési" kísérlete.

A Fidesz kormány energiapolitikájának kudarca egyértelmű, éppen ezért elképesztőnek, felelőtlennek és károsnak nevezte Jávor, hogy a kormány éppen most akar súlyos milliárdokból bevásárolni a szlovák energiapiacon. A meglévő forrásokat az energiahatékonyságra, a jobb épületszigetelésre, a megújuló energiaforrásokra kellene fordítani - javasolta az ep képviselő. Ez erősítené az ország energiafüggetlenségét és új munkahelyeket teremthetne.

Jávor beadványával kapcsolatban megkerestük Aszódi Attilát, a Paksi Atomerőmű bővítésének kormánybiztosát is, de hétfőn nem ért rá válaszolni kérdéseinkre.

Ismét csökkenti az üzemanyagárakat a Mol: a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát bruttó 9 forinttal, a gázolajét pedig 5 forinttal mérsékli a társaság szerdán.