Oroszország;Franciaország;Putyin;Francois Hollande;

- Hollande meglepte Putyint

Nem tervezett villámlátogatásra érkezett szombaton Oroszországba Francois Hollande francia államfő. Hollande Kazahsztánban tárgyalt, hazafelé állt meg Moszkvában és tárgyalt Vlagyimir Putyinnal. A látogatás m,égis nagy jelentőséggel bír azért, mert a francia államfő személyében először látogatott nyugati állami vezető Moszkvába az ukrán válság kiéleződése és a Kreml Ukrajna-politikája miatt Oroszországgal szemben alkalmazott nyugati szankciók bevezetése óta.

A megbeszélést követően kiadott tájékoztatás szerint a két államfő az ukrán válságról tárgyalt, nem került terítékre az utóbbi hetekben Moszkva és Párizs között komoly feszültséget gerjesztő Mistral ügy. Oroszország még 2011-ben írt alá megállapodást Párizzsal két Mistral típusú hadihajó megrendeléséről 1,2 milliárd euró (374 milliárd forint) értékben. Az első leszállítását októberre tervezték. Párizs november végén uniós és amerikai nyomásra leállította az első Mistral osztályú francia helikopterhordozó átadását Oroszországnak. Párizs döntése a franciáknak sem igazán tetszik több okból kifolyólag. Sokan azt kifogásolják, hogy az ország feladta külpolitikai önállóságát, mások a presztízsvesztést és a szavahihetőség elvesztését hozzák fel, mások a nagy anyagi vesztességet, vagy az ezáltal veszélybe került hadiipari munkahelyeket sorolják. Putyin, bár jelezte, hogy nem tárgyaltak a kérdésről, azt is hangsúlyozta, Oroszország arra számít, hogy a Mistral szállításáról szóló szerződést végül is teljesítik a franciák és emlékeztetett, hogy ellenkező esetben ellenkező esetben Párizsnak vissza kell térítenie a befektetett pénzt, illetve bírságot is kell fizetnie.

Az ukrán válság kapcsán Hollande bejelentése szerint arra a következtetésre jutott a két államfő, hogy van lehetőség a délkelet-ukrajnai konfliktus továbbterjedésének megakadályozására, és ehhez minden rendelkezésre álló eszközt igénybe kell venni.

A francia elnök az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, valamint Moszkva közvetítésével az ukrán vezetés, valamint a donyecki és luhanszki szakadárok között szeptemberben Minszkben létrejött megállapodások, így a tűzszünet "teljes és hatékony" betartására szólított fel. Hangsúlyozta, hogy "az ukránoknak folytatniuk kell a politikai párbeszédet, de csakis Ukrajna területi egységének tiszteletben tartásával.

Putyin ismert álláspontját ismételte, hogy "mint ismeretes, Moszkva támogatja Ukrajna területi egységét" és szorgalmazta a minszki fegyverszüneti megállapodás tiszteletben tartását. Hangsúlyozta, hogy ehhez Kijevnek meg kell szüntetnie a szakadár délkelet-ukrajnai régiók gazdasági, közigazgatási és politikai blokádját. Az orosz elnök sürgette a nehézfegyverzet kivonását és azt mondta, hogy a szakértőknek mielőbb pontosítaniuk kell, hogy hol húzzák meg azt a vonalat, amely mögé a tüzérségi eszközöket és egyéb fegyvereket visszavonhatják. Amint ez megtörténik, és nem hal meg több ember, csak akkor lehet a politikai rendezés valódi megkezdéséről beszélni, mondta Putyin.