;

Franciaország;Nicolas Sarkozy;Le Monde;Francois Fillon;Francois Hollande;

Francois Fillon volt kormányfő az egyik legelszántabb trónkövetelő FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/FRANCOIS DURAND

- Újabb botrány a francia belpolitikában

Kapkodja a fejét a francia politikai közélet. Az elmúlt esztendők sok botrányt hoztak fölszínre, de ilyet, amilyet Párizs most él át, alighanem keveset. A főszereplője úgy fél év óta a szocialista köztársasági elnök, Hollande főtitkára. Mellesleg meggyőződéses ősjobboldali, ugyanakkor a világhírű pezsgőgyár tulajdonosának a férje. Elvben tehát politikai ellenfél és nagykapitalista.

A skandalum kirobbantója hangfelvétel, amely egy „titkos baráti találkozó” részleteit örökíti meg.

A Le Monde két munkatársa interjút készített az Élysée-palota főtitkárával, aki részletesen elbeszélte azt a találkozót, amelynek állítólag Nicolas Sarkozy politikai visszatérését kellett volna megakadályoznia a 2017-ben esedékes elnökválasztások jobboldali jelöltjeként.

A most következő szombaton, november 29-én tartja vezetőválasztói közgyűlését az UMP, a jobboldal fő pártja, és ezen indul Sarkozy is.

Abban a reményben, ha pártelnök lenne belőle, biztos befutást még nem jelent, de eséllyel számíthatna rá, a degaulle-ista múltú alakulat őt indíthatja Hollande ellenében.

Ha beválnék a terve, csakugyan nagy lehetősége volna, hiszen fölmérések szerint a pártban többsége lehet. Nem holtbiztos, de elképzelhető.

A valóság ugyanis kuszább ennél. Az UMP nagy átalakulásokon ment át. Jobboldali jellegét megőrizte, de erősödött benne az a szárny, amely Sarkozy korábbi kemény politikája ellenében szívesebben követne mérsékeltebb magatartást.

Erre két jelölt is készen áll, mindketten nagy kormányzati gyakorlattal. A hetvenedik életévéhez közeledő Alain Juppé volt külügyminiszter, jelenleg Bordeaux polgármestere, és Francois Fillon, aki esztendőkig volt Sarkozy kormányfője.

Mindketten elszánták, törik-szakad, útját állják Sarkozynek, csak éppen egymásnak is vetélytársai.

Vélekedések szerint kettejük közül Juppé az esélyesebb, nem véletlen tehát, hogy Fillon az elszántabb, úgy véli, tervének keresztülvitelére minden eszköz fölhasználható. A történtek szerint talán kicsit túl merész is.

Az idén tavasz táján meglepő módon Hollande elnök új főtitkárt nevezett ki maga mellé az Élysée-palotába.

Csakugyan meglepetés is volt, nem is. Meglepő azért, mert Jean-Pierre Jouyet közismerten jobboldali, ellenzéki személyiség, Sarkozynek egy ideig Európa-ügyi minisztere volt, jól ismert konzervatív, már csak azért is, mert a felesége Taittinger lány, Franciaország egyik legnagyobb pezsgő gyárának a tulajdonosa.

A kinevezés mégsem volt teljesen meglepetés, mert köztudott az is, hogy Jouyet és Hollande ifjúkori barát, együtt katonáskodtak, együtt diplomáztak az Államigazgatási Főiskolán, családilag is összenőttek.

Jean-Pierre és Brigitte Jouyet barát volt akkor is, amikor Ségolene Royal volt Hollande élettársa és négy közös gyermekük anyja, akkor is, amikor segítettek Hollande és Valérie Trierweiler rövid életű idilljének az egyengetésében.

Tavaly a nemzeti ünnepen az államfő azzal tűzte Madame Jouyet keblére a Becsületrendet, hogy „kedves Brigittám”.

Amikor aztán az elnököt faggatták, miért a furcsa döntés, jobboldali személyiséget fölkérni a főtitkári posztra, ez volt az elhessegető válasza „ez nem politikai tisztség, közigazgatási, tisztviselői”.

Csakhogy Fillon, aki elszánta magát arra, hogy kerékbe töri Sarkozy visszatérését, időközben eredeti ötletet dolgozott ki.

Itt az Élysée jobboldali főtitkára, elvben neki is jó barátja, talán kérhető tőle egy szívesség. Köztudott, hogy Sarkozynek még megválasztása idejéből van egy súlyosan tisztázatlan terhe, a hírneves Bygmalion-ügy.

Úgy 18 millió euróval nem tud elszámolni, jócskán túllépett a törvényes kereteken. Meg is büntették legalább félmillió euróval, amit nem maga egyenlített ki, hanem a pártkassza, csődbe is kergette vele az UMP-t.

Itt az alkalom, gondolta Fillon, Hollande közelében ott a kellemes Jouyet, a befolyásos főtitkár.

Súlyos buszbaleset történt vasárnap Berlin közelében, a szerencsétlenségben több mint ötvenen megsérültek.