Franciaország;elnökválasztás;Francois Hollande;Therry Demaiziere;

Francois Hollande a TF1 televízióban magyarázhatja féléves bizonyítványát FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARL COURT

- Hollande nehéz küldetése

Ma értékeli eddigi két és fél éves tevékenységét Francois Hollande. Soha ilyen népszerűtlen nem volt francia elnök ötéves turnusának felénél. Az államfő ugyanakkor továbbra is azt reméli, eséllyel indulhat a 2017-es elnökválasztáson.

Francois Hollande francia elnök ma este a TF1 televízióban magyarázza meg eddigi döntéseit, valamint beszámol kormányzásának várható feladatairól.

Nem lesz könnyű meggyőznie a közvéleményt arról, hogy a helyes irányba halad hazája, hiszen egyes felmérések szerint mindössze 16 százalék vélekedik kedvezően elnökségének eddigi két és fél esztendejéről.

A francia elnököz ismert újságíró, Therry Demaiziere faggatja majd, aki vasárnaponként „Héttől nyolcig” címmel vezet egyórás műsort a legnézettebb francia csatornán.

A TF1 igazgatója, Catherine Nayl a Metromailnak elmondta, a program első felében „nem szokványos módon” értékeli majd Hollande elnökségét. Ez azt jelenti, nem határozták meg előre az általa érintendő témákat, bármi szóba kerülhet majd.

A program második fele lesz igazán kemény az elnök számára, hiszen a nézők kérdéseit teszik fel neki. Négy korábban kiválasztott személy faggatja majd a munkanélküliségről, az ifjúságról, a gazdaságról és más fontos témakörökről.

Francois Hollande már többször próbálta meggyőzni honfitársait politikájának helyességéről, de eddig nem lelte meg a kulcsot a franciák lelkületéhez.

Részben a gazdaság gyatra állapota miatt. Az Európai Bizottság kedd adatai szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idei 4,4 százalékról jövőre 4,5 százalékra nő, Párizs messze van még az EU által megkövetelt 3 százaléktól.

Nicolas Sarkozy volt elnököt nem érdekli Hollande előadása, ő már hétfőn, a kelet-franciaországi Nancyban ítéletet mondott elnökségének első feléről. „Balsikert balsikerre halmozott. Két és fél év alatt a hazugságot a politikai alapelv szintjére emelték” – hangoztatta.

Sarkozy kemény támadásokkal próbál Hollande ellenlábasává válni, s előkészíteni indulását a 2017-es elnökválasztáson, ez a radikális hang azonban a felmérések szerint nem nyeri el honfitársai tetszését.

Francois Rebsamen munkaügyi miniszter elismerte, hogy Hollande féilidei teljesítménye „nem megnyugtató”. Kifejtette, a reformok nem hozták meg a remélt sikert.

Szerinte az elnök legfontosabb feladata az lesz csütörtökön, hogy elmagyarázza a franciáknak, miért is kell idő bizonyos intézkedések gyakorlatba való átültetésére.

Politikai szempontból sincs jó helyzetben a francia köztársasági elnök. Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa lemondott parlamenti mandátumáról.

Választókörzetében, Doubsban legfeljebb három hónapon belül új választást kell rendezni. Ha a szocialisták vereséget szenvednének, akkor 288 főre fogyatkozna frakciójuk, miközben az abszolút többséghez 289 képviselő támogatására van szükség.

A franciák 71 százaléka szerint Franciaország úgy kecmereghetne ki a jelenlegi nehéz helyzetből, ha Manuel Valls miniszterelnöknek venné át az irányítást Hollande hátralévő elnöki időszakában.

Bár az alkotmány nem teszi lehetővé, hogy a kormányfő az elnök fölé kerekedjen, ez a felmérés még jobban felélesztheti a vitákat a szocialista párton belül arról, magától értetődő-e, hogy a párt elnökjelöltje 2017-ben is Francois Hollande legyen-e.

Ez annál is inkább nagy kérdés, mert a baloldali szavazók sem elégedettek eddigi teljesítményével. Arra a kérdésre, inkább sikeresnek vagy sikertelennek értékelik-e Hollande munkáját, csak 3 százalék adta azt a választ, hogy inkább sikeresnek tartja.

Pénzügyi politikájával 88 százalék, családpolitikájával 78 százalék elégedetlen. Tízből hét francia ezért úgy véli, hogy a gazdaságpolitikát Vallsnak kellene meghatároznia. A jobboldali szavazóknak például a 87 százaléka nyilatkozott így, de a Zöldek esetében is 51 százalék volt ez az arány.

Egyre gyorsabban terebélyesedik az Európai Unió jogi és igazságügyi missziója, a Koszovóban szolgálatot teljesítő EULEX korrupciós botránya. Az Európai Parlamentben meghallgatást is tartottak ebben az ügyben, de úgy tűnik, az uniós illetékesek egyelőre nem szívesen osztanak meg semmiféle információt az ügyben. Hírek szerint egy olasz államügyész pénzért hagyott futni elítélteket.