Francois Hollande francia elnök ma este a TF1 televízióban magyarázza meg eddigi döntéseit, valamint beszámol kormányzásának várható feladatairól.
Nem lesz könnyű meggyőznie a közvéleményt arról, hogy a helyes irányba halad hazája, hiszen egyes felmérések szerint mindössze 16 százalék vélekedik kedvezően elnökségének eddigi két és fél esztendejéről.
A francia elnököz ismert újságíró, Therry Demaiziere faggatja majd, aki vasárnaponként „Héttől nyolcig” címmel vezet egyórás műsort a legnézettebb francia csatornán.
A TF1 igazgatója, Catherine Nayl a Metromailnak elmondta, a program első felében „nem szokványos módon” értékeli majd Hollande elnökségét. Ez azt jelenti, nem határozták meg előre az általa érintendő témákat, bármi szóba kerülhet majd.
A program második fele lesz igazán kemény az elnök számára, hiszen a nézők kérdéseit teszik fel neki. Négy korábban kiválasztott személy faggatja majd a munkanélküliségről, az ifjúságról, a gazdaságról és más fontos témakörökről.
Francois Hollande már többször próbálta meggyőzni honfitársait politikájának helyességéről, de eddig nem lelte meg a kulcsot a franciák lelkületéhez.
Részben a gazdaság gyatra állapota miatt. Az Európai Bizottság kedd adatai szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idei 4,4 százalékról jövőre 4,5 százalékra nő, Párizs messze van még az EU által megkövetelt 3 százaléktól.
Nicolas Sarkozy volt elnököt nem érdekli Hollande előadása, ő már hétfőn, a kelet-franciaországi Nancyban ítéletet mondott elnökségének első feléről. „Balsikert balsikerre halmozott. Két és fél év alatt a hazugságot a politikai alapelv szintjére emelték” – hangoztatta.
Sarkozy kemény támadásokkal próbál Hollande ellenlábasává válni, s előkészíteni indulását a 2017-es elnökválasztáson, ez a radikális hang azonban a felmérések szerint nem nyeri el honfitársai tetszését.
Francois Rebsamen munkaügyi miniszter elismerte, hogy Hollande féilidei teljesítménye „nem megnyugtató”. Kifejtette, a reformok nem hozták meg a remélt sikert.
Szerinte az elnök legfontosabb feladata az lesz csütörtökön, hogy elmagyarázza a franciáknak, miért is kell idő bizonyos intézkedések gyakorlatba való átültetésére.
Politikai szempontból sincs jó helyzetben a francia köztársasági elnök. Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa lemondott parlamenti mandátumáról.
Választókörzetében, Doubsban legfeljebb három hónapon belül új választást kell rendezni. Ha a szocialisták vereséget szenvednének, akkor 288 főre fogyatkozna frakciójuk, miközben az abszolút többséghez 289 képviselő támogatására van szükség.
A franciák 71 százaléka szerint Franciaország úgy kecmereghetne ki a jelenlegi nehéz helyzetből, ha Manuel Valls miniszterelnöknek venné át az irányítást Hollande hátralévő elnöki időszakában.
Bár az alkotmány nem teszi lehetővé, hogy a kormányfő az elnök fölé kerekedjen, ez a felmérés még jobban felélesztheti a vitákat a szocialista párton belül arról, magától értetődő-e, hogy a párt elnökjelöltje 2017-ben is Francois Hollande legyen-e.
Ez annál is inkább nagy kérdés, mert a baloldali szavazók sem elégedettek eddigi teljesítményével. Arra a kérdésre, inkább sikeresnek vagy sikertelennek értékelik-e Hollande munkáját, csak 3 százalék adta azt a választ, hogy inkább sikeresnek tartja.
Pénzügyi politikájával 88 százalék, családpolitikájával 78 százalék elégedetlen. Tízből hét francia ezért úgy véli, hogy a gazdaságpolitikát Vallsnak kellene meghatároznia. A jobboldali szavazóknak például a 87 százaléka nyilatkozott így, de a Zöldek esetében is 51 százalék volt ez az arány.