Európa;Kína;Li Ko-csiang kormányfő;

- Európában győzködik a kínai kormányfőt

Ma kezdi meg európai körútját Li Ko-csiang kínai kormányfő. Az október 17-ig tartó vizit során egyebek mellett Hamburgba, Moszkvába és Romába is ellátogat. Útja végén pedig részt vesz az Ázsia-Európa csúcstalálkozón (Asem), amelyhez Kazahsztán és Horvátország felvétele után a világ 53 állama tartozik. Az Asem-csúcs fú témája az Iszlám Állam előretörése lesz. A nyugati államok aktívabb fellépésre ösztökélnék Pekinget a terrorizmus elleni harcban.

A hongkongi Sputh China Morning Post pedig szerdán arról számolt be, hogy Hszi Csin-ping elnök és Barack Obama egy nappal az APEC csúcstalálkozója után, november 12-én tárgyalnak az IS-szel szembeni esetleges közös stratégiájukról, ami egyebek mellett a titkosszolgálati információk cseréjét jelentheti.

Szakértők ugyanakkor rámutatnak, nem valószínű, hogy Kína aktívabb szerepet akarna a terrorizmus elleni harcban. Mei Hszi-nyu gazdasági szakértő a China Dailyben azt írta, nem látja okát annak, miért kellene hazájának a nyugati országok terrorellenes koalíciójához csatlakozni. Állásfoglalása szerint a Nyugatnak sokkal fontosabb geostratégiai és geopolitikai érdekeltségei vannak a Közel-Keleten, mint Kínának, így sokkal több veszítenivalója is van a térségben. Ugyan Peking is panaszkodik az országban tapasztalható növekvő terrorizmus miatt, inkább a hszicsiangi ujgur szélsőségesek elleni küzdelemre koncentrál, a terrorellenes harcot nem kívánja az ország határain kívül folytatni.

A kínai kormányfő európai körútján elsősorban a gazdasági kérdések kerülnek a középpontba. Peking és Európa között már az év első nyolc hónapjában 12 százalékkal nőtt az árucsere forgalom összértéke. Li egy sor kétoldalú szerződést ír alá vendéglátóival. 15 minisztere kísérte el a kontinensre.

Nagy érdeklődés kíséri Li és Putyin találkozóját. Csen Kuo-ping alelnök előzőleg azt közölte, Kína támogatni kívánja Oroszországot. Jelezni szeretné, továbbra is első számú partnerének tartja.

Az Egyesült Államok értesülései szerint a kurd pesmerga hadsereg tartja ellenőrzése alatt a török határhoz közel eső, stratégiailag rendkívül fontos települést, Kobani „nagy részét”. Az Egyesült Államok és Jordánia szerdán késő este is több légicsapást hajtott végre az Iszlám Állam (IS) egységei ellen. Egyes hírek szerint kilenc hullámban támadták a dzsihadistákat. Az ausztrál védelmi minisztérium pedig azt közölte, első ízben az ország vadászgépei is részt vettek a szélsőségesek elleni műveletben.