Irak;Szíria;Iszlám Állam;

- Harminc éves háború?

Noha az amerikai szakértők eddig is figyelmeztettek rá, hogy aligha várható gyors és átütő siker az Irakban és Szíriában terrormódszerekkel harcoló szélsőséges Iszlám Állam (IS) ellen, most egy minden eddiginél borúlátóbb jóslat került nyilvánosságra Washingtonban. 

Ma megjelenő új könyvéről adott egyik első interjújában a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egykori igazgatója, Leon Panetta úgy vélekedett, igen elhúzódó, szerinte akár 30 évig is tartó háborúra kell felkészülni, amely alaposan próbára teszi majd az Egyesült Államok vezetését. Panetta szerint nem is az ISIS terrorcsoport által kikiáltott kalifátus jelenti egyedül a veszélyt, hanem az, hogy a muzulmán radikalizmus térhódítása nyomán újabb feszültséggócok és fegyveres konfliktusok kirobbanásától kell tartani Nigériában, Jemenben, Szomáliában és Líbiában.

Panetta, aki Obama felkérésére két évig állt a védelmi tárca élén, keresetlen őszinteséggel – s nem túlságosan pozitívan – nyilatkozott Barack Obama ténykedéséről is. Az elmúlt három esztendő során az elnök több döntése csak még bonyolultabbá tette a terrorizmus ellen folytatott küzdelmet vélte a volt Pentagon-főnök.

A washingtoni külügyminisztérium hivatalos adatai szerint Oroszországnak jelenleg 1643 bevethető nukleáris robbanófeje van, eggyel több, mint az Egyesült Államoknak. Az amerikai jelentés az új START leszerelési megállapodás alapján készült és a szeptember 1-ig terjedő időszak adatait tükrözi. A számok azt mutatják, hogy idén március óta mindkét ország növelte hadrendbe állított nukleáris robbanófejeinek számát, márciusban az amerikaiak 1585, az oroszok 1512 robbanófejet tartottak készenlétben.